Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích, budova z roku 1872 čeká na spásný nápad.

Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích, budova z roku 1872 čeká na spásný nápad. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeská města se ucházejí o Parléřovu cenu, chtějí obnovit krásu svých dominant

  • 0
Soutěž architektů a urbanistů o Cenu Petra Parléře má městům odpovědět, jak navrátit jejich dominantám dávnou slávu. Do devátého ročníku se kromě Jihočechů přihlásilo ještě dalších šest měst z celé republiky.

Na jihu Čech půjde o projekty chátrající Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích, unikátní dům rybníkáře Štěpánka Netolického v Třeboni a zanedbaný areál Škorna v centru Vodňan.

Cena Petra Parléře

Originální soutěž českých měst a architektů o nejzajímavější architektonické návrhy řešení veřejných prostranství, budov a interiérů ve veřejné správě. Soutěž poskytuje městům možnost získat  profesionálně zpracovanou architektonickou studii na zvolené téma.
Geniální architekt, sochař a řezbář 14. století Petr Parléř patřil k německé rozvětvené umělecké rodině, která budovala klíčové stavby po celé Evropě.

"Těší nás, že jsme v kategorii historické budovy uspěli se Slavií. Můžeme se dočkat nejen studie nové podoby domu, ale třeba i nových názorů, jak jej provozovat," řekla náměstkyně budějovického primátora Ivana Popelová.

Město chce do Slavie, jejíž historie se píše už od roku 1872, vrátit spolkový, kulturní a společenský život. Zatím se to však nedaří.

"Momentálně je situace taková, že se zde nějaké akce pořádají jen sporadicky. Musíme najít způsob, jak objekt provozovat, aby z něj nebyla troska," dodala Popelová.

Dům kultury nyní spíše připomíná začarovaný palác, někdejší chloubě města se přitom někdy s nadsázkou přezdívá budějovický Žofín. Náklady na jeho obnovu se odhadují až na čtvrt miliardy korun. Takovou sumu však radnice ve svém rozpočtu už několik let marně hledá.

V domě slavného rybníkáře chtějí galerii

Trochu jiné plány má s nyní prázdným domem Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí Třeboň. "Chceme, aby se sem vrátila obřadní síň a na půdě našla místo galerie pro vystavení obrazů a dalších předmětů z městského depozitáře," nastínil starosta Jiří Houdek.

V budově číslo popisné 89 na Masarykově náměstí v Třeboni žil v 16. století slavný český rybníkář Štěpánek Netolický.

Usedlost, kde původně skutečně žil slavný rybníkář, by měla sloužit jako prohlídkový městský dům. Jeho součástí je i pozoruhodný mazhaus a gotický sklep. S penězi na úpravu obřadní síně a dalších prostor počítá radnice už v letošním rozpočtu.

"Věřím, že najdeme skvělého architekta, který dům oživí tak, že bude hezkým cílem a přivede návštěvníky na třeboňské náměstí," dodal Houdek.

Koupaliště uprostřed sídliště Škorna patří k ostudám Vodňan.

Bývalý rybník je nejošklivější místo Vodňan

Nejošklivější místo ve městě. Takovou nálepkou označili obyvatelé Vodňan oblast bývalého rybníka Škorna.

Letos soutěží

Do soutěže se letos kromě Českých Budějovic, Třeboně a Vodňan přihlásil Jičín (městský dvůr Na hrádku), Klatovy (nám. Míru), Most (park na Šibeníku), Rousínov (Sušilovo nám.), Šumperk (nám. Svobody) a Zábřeh na Moravě (plavecký areál).

"Teď je to hasičská nádrž vedle sídliště. Okolí je strašně zdevastované. Někteří odvážlivci se tam občas koupou," popsal místostarosta Vodňan Pavel Janšta.

Nyní zde funguje jen budova s posilovnou, kdysi tu byla i restaurace. "Od soutěže očekáváme odpověď na naše otázky, jak by mohl být zchátralý areál využitý a jak jej vylepšit," shrnul Janšta. Peníze na obnovu celého areálu by pak Vodňany rády získaly z evropských dotací.

Všechna města, která se do soutěže přihlásila, mají za sebou představení témat před odbornou porotou. "Příští pondělí vyzveme architekty, aby začali pracovat na návrzích. Zapojit se může kdokoli," sdělila Petra Lednická ze Společnosti Petra Parléře, která soutěž pořádá. Výsledky by měly být známé na konci května.