Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Jihočeská města zřejmě zachrání před záplavami betonová zeď

  • 3
Lidé žijící u břehů Lužnice hledají ochranu před povodní. Je lepší vystěhovat obyvatele jedné osady, zbourat padesát domů a vybudovat na Táborsku suchý poldr? Nebo je účinnější zvýšit kapacitu rybníka Rožmberk? O to se nyní přou starostové obcí na středním toku Lužnice s Jihočeským krajem.

Nakonec ale nejspíš neprojde ani jedna ze zamýšlených variant. Schází totiž peníze. Na kolik by vyšel poldr, nelze říct, protože ještě není vypracovaná žádná studie. Projekt by nejvíce prodražil výkup soukromého majetku, který by bylo nutné odstranit.

Zvětšení kapacity rybníka Rožmberk na Jindřichohradecku by přišlo na několik milionů. Obě tato opatření by nejvíce ohrožená města na toku řeky – Veselí nad Lužnicí, Soběslav a Planou, ochránila před stoletou vodou. Ochranu obyvatel ale nakonec zajistí pouze šedivé betonové zdi kolem řeky, které jsou sice levnější, ale odrazí jen padesátiletou vodu.

Co je to poldr?

Poldr je vodní dílo sloužící k protipovodňové ochraně. Je vytvořeno přehrazením vodního toku, za hrází se však voda za běžných podmínek buď neakumuluje vůbec (suchá nádrž či suchý poldr), nebo je objem nádrže zaplněn jen částečně (polosuchá nádrž či polosuchý poldr). K nahromadění vody dochází během povodní, čímž se transformuje povodňová vlna, která pak působí menší či žádné škody. Plocha poldru bývá zemědělsky využívána, zpravidla jako trvalý travní porost, může být také ponechána jako mokřad. Uvnitř poldru nesmí být žádné stavby ani materiály, které by po zatopení plavaly nebo omezily objem prostoru určeného k zachycení povodňového průtoku.

Starostové se však myšlenky na vybudování poldru odmítají vzdát. Chtějí proto oslovit premiéra Petra Nečase. Dopis, který poputuje do rukou šéfa vlády, už chystá starosta Veselí nad Lužncí Jaroslav Novák.

Právě v jeho městě by totiž protipovodňová zeď nejvyšší a nejdelší. Měřila by kolem čtyř kilometrů a místy dosahovala až do výše 1,80 metru. Některým obyvatelům se toto opatření nelíbí.

Podle starosty Plané Jiřího Šimánka je ale nyní protipovodňová zeď jediným řešením, Také on by uvítal výstavbu suchého poldru nad Veselím nad Lužnicí. Tomu, že se to povede, ale příliš nevěří. Výstavbě by se totiž musela obětovat rekreační osada Hamr. O domov by tak přišlo kolem dvaceti lidí a se zemí by muselo být srovnáno přibližně padesát stavení.

Jak moc je výstavba suchého poldru aktuální, vypovídá stanovisko krajského úřadu. Podle něj je suchý poldr jednou z možných variant protipovodňové ochrany, o které se zatím ale příliš neuvažuje. Krajský radní pro životní prostředí Karel Vlasák (ODS) tvrdí, že schůdnější variantou ochrany před velkou vodou je úprava rybníka Rožmberk tak, aby pojal více vody. Hráz by se mohla zvednout až o dva metry. I to by ale přišlo na miliony korun.

Soběslav, Veselí nad Lužnicí a Planou. Tato tři města zřejmě před padesátiletou vodou ochrání protipovodňová zeď.

,