Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita chce od Tábora 40 milionů za objekt, který dostala za korunu

  9:00aktualizováno  9:00
Radnice v Táboře přemítá o koupi bývalé budovy Jihočeské univerzity. Škola ji městu nabízí za 40 milionů korun, přičemž původní cena byla ještě o 50 milionů vyšší. Rozlehlý objekt by případně mohla využít českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická, která chce v Táboře zřídit pobočku.

Podle současného rektora Jihočeské univerzity je 40 milionů korun exkluzivní nabídka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vysoká škola v minulosti dostala budovu od státu za korunu, pozemek pod ní pak za stejnou sumu od radnice. Podle části obyvatel Tábora by nyní radnice měla budovu od univerzity dostat za stejně symbolickou částku, za níž k ní sama přišla.

Táborští zastupitelé dostali od Jihočeské univerzity nabídku koupit budovu ve Vančurově ulici už několikrát. Poprvé v únoru 2007 za 98 milionů korun. V roce 2009 klesla cena na 85 milionů, po dalším roce pak na necelých 60 milionů korun a po svém nástupu nyní rektor Libor Grubhoffer poslal další, podle něj exkluzivní nabídku.

Budovu nabízí za čtyřicet milionů korun. To se zastupitelům zdá stále příliš. "Nyní budeme s rektorem jednat o zásadním snížení ceny a necháme si zpracovat analýzu provozu a ekonomiky budovy," řekl tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Dovnitř by se musely vejít laboratoře

Do budovy, z níž Jihočeská univerzita už odešla, by se ale vysokoškolští studenti mohli vrátit. Vedení budějovické VŠTE uvažuje o zřízení pobočky v Táboře v horizontu dvou let.

Rektor VŠTE Marek Vochozka však historickou budovu ještě neviděl, a proto nemůže posoudit, zda je pro výuku technických oborů vhodná. "Nebráním se tomu, abych si objekt prohlédl a podíval se na jeho technickou dokumentaci. Nejdůležitější pro nás je, aby se tam vešly laboratoře pro stavebnictví a strojírenství," uvedl Vochozka.

Budějovická technika, která má nyní 3 800 studentů, uvažuje v Táboře o výuce dalších 500 vysokoškoláků. I v nové pobočce však potřebuje nejdřív vybudovat kompletní zázemí s knihovnou, výpočetním centrem, stravováním, společenskými a ubytovacími prostory.

"Uvidíme, jestli by se jim bývalá budova univerzity hodila, zatím je jasné jen to, že mají zájem o pobočku v Táboře. S rektorem se chceme potkat," doplnil starosta Tábora Jiří Fišer.

Jestli nakonec Tábor budovu univerzity koupí, je nejisté. Opoziční zastupitelé už před dvěma lety tvrdili, že je nemravné, aby škola chtěla po radnici peníze, když dům a pozemek získala dohromady za symbolické dvě koruny.

Podle srpnového znaleckého posudku má administrativní cenu i s pozemky 65,3 milionu korun, je v dobrém stavu a nevyžaduje zásadní investici. Náklady na provoz objektu včetně mezd zaměstnanců loni činily 3,36 milionu, na nájemném vybrala škola 3,35 milionu. Pro letošní rok jsou náklady 3,05 milionu a tržby 3,1 milionu. Budova je obsazena jen z 25 procent.

Autoři: ,Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Při požáru domu v Čimelicích zemřeli dva lidé, zásah komplikoval dopravu

V Čimelicích shořel rodinný dům. Dva lidé v něm zahynuli.

Muž a žena ráno zahynuli při požáru rodinného domu v Čimelicích na Písecku. Hasiči na místě pracovali celé dopoledne a...

Najdete na iDNES.cz