Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihovna může žádat o dotaci, auta k ní dočasně dojedou po cyklostezce

  11:04aktualizováno  11:04
K Jihočeské vědecké knihovně v Budějovicích budou auta jezdit dočasně z Mánesovy ulice kolem Malše. Díky tomuto rozhodnutí už nic nebrání tomu, aby knihovna spolu s Jihočeským krajem požádala o dotaci na modernizaci a dostavbu budovy v centru města.

Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích. | foto: Jihočeská vědecká knihovna (www.cbvk.cz)

„Rada města s řešením souhlasila jako s dočasným. Na to definitivní se zpracovává studie,“ upozornil náměstek primátora František Konečný.

Město má takovou představu, že by v budoucnu mohla být knihovna napojená z Lidické třídy z prostoru u soudu, kde by vznikla okružní křižovatka. Podle radnice by bylo ideální, pokud by se podařilo obě stavební akce spojit do jednoho období.

Fotogalerie

Jisté to však zatím není. Prozatím tedy bude provoz veden kolem Gerbery a zčásti po cyklostezce podél Malše.

„Město České Budějovice už zahájilo změnu územního plánu, abychom v budoucnu mohli přistoupit k úpravám na Lidické třídě. V tuto chvíli jsme ale nechtěli házet Jihočeskému kraji klacky pod nohy, protože má velkou šanci na získání peněz na přestavbu knihovny a lepší dočasné řešení se nepovedlo najít,“ navázal náměstek primátora Petr Podhola.

Jihočeskou vědeckou knihovnu, jejímž zřizovatelem je kraj, čeká proměna, po které se čtenářům volně zpřístupní na 130 tisíc svazků knih a periodik. Přístavba na Lidické třídě vyjde na více než 120 milionů korun.

Stávající budova původně sloužící jako muzeum dělnického revolučního hnutí se má přestavět podle návrhu z brněnského ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. Přibude také úplně nová prosklená část, bude vzdušná a zároveň jakoby se vznášející těsně nad zemí, a to díky pilotám, na kterých bude stát.

„Asi nejvíce se mi líbí jednoduchost, která bude podle mě dobře pasovat do prostoru,“ reagoval už dříve Ivo Kareš, ředitel knihovny. Pokud by vše šlo bez odkladů, může se začít stavět už příští rok, ale spíše to bude až rok 2019.

Budova Jihočeské vědecké knihovny stojí u řeky Malše.

Budova Jihočeské vědecké knihovny stojí u řeky Malše.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz