Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeské hrady a zámky táhnou. Letos přilákaly 1 143 858 návštěvníků

  9:01aktualizováno  9:01
Jihočeští památkáři hlásí úspěšnou sezonu. Na hradech a zámcích zaplatilo od začátku roku už 1 143 858 turistů. Za poslední tři roky stoupl sezonní počet návštěvníků v kraji dokonce o více než 200 tisíc.

Zámek Hluboká patří k nejnavštěvovanějším jihočeským památkám. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota. To je neporazitelná trojice v každoroční návštěvnosti jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu.

V letošním žebříčku jsou však i dva zajímaví skokani. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn. Konkrétně o 36 procent. S dvaadvacetiprocentním nárůstem se chlubí klášter Zlatá Koruna.

„Na Landštejně je tři roky nová kastelánka a vzrůstající návštěvnost potvrzuje, že pracuje velmi dobře. Ve Zlaté Koruně určitě sehrál roli návrat Zlatokorunské madony po téměř osmdesáti letech,“ říká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Návštěvnost památek 2016

Č. Krumlov 397 055
Č. Lhota 79 527
Dačice 13 435
Domanín 32 358
Hluboká 275 916
J. Hradec 58 885
Kratochvíle 37 692
Landštejn 48 803
Nové Hrady 21 993
Rožmberk 60 270
Třeboň 43 933
Zlatá Koruna 26 461
Zvíkov 37 121
Vimperk 10 409

Celkem 1 143 858
Plzeňský kraj 255 959
vysočina 166 431

Pozn. Za rok 2016 mají jihočeští památkáři údaje od 1. ledna do 23. října.

Hrad a zámek Český Krumlov letos navíc s největší pravděpodobností dosáhne celkového čísla 420 tisíc návštěvníků. „Jsme na návštěvnickém maximu. V areálu už není moc možností, kam se dále rozšiřovat,“ upozorňuje Milan Antoš, který má na starosti provoz a kulturní aktivity na krumlovském zámku.

Na vstupném vybrali letos památkáři už přes sto milionů korun. Peníze pokrývají průběžně během celého roku obnovu, restaurování a provoz. Například na zámku Hluboká investuje památkový ústav 15 milionů korun do stavebních prací ve druhém patře.

„Investice souvisí s rehabilitací Hostinských pokojů. Práce zahrnovaly obnovu omítek, dřevěných i kamenných podlah, truhlářských prvků včetně skleněných výplní oken a vitráží. V současné chvíli restaurujeme mobiliáře, to by mělo být dokončeno v červenci 2017. Na podzim bychom pak chtěli otevřít novou prohlídkovou trasu,“ uvádí Jitka Machová ze správy zámku.

Vimperk čeká na dotaci

Ještě letos skončí víceletá práce na restaurování a obnově západní ohradní zdi na zámku Kratochvíle. „Zahradní pavilon Markéta prošel očištěním a odstraněním nesoudržných omítek. Plánujeme tam výstavní prostor,“ dodává kastelán Kratochvíle Vojtěch Troup.

Přes třicet milionů šlo na vybudování Centra studijních pobytů v Českém Krumlově. Osmdesát procent pokryly peníze z norských fondů. Slavnostní otevření chystají památkáři v listopadu.

Před zásadní obnovou stojí také zámek Vimperk. Památkáři už mají připravenou projektovou dokumentaci za dva miliony a ucházejí se dotaci z IROPu ve výši 120 milionů korun. „Do měsíce se dozvíme verdikt. Když peníze nezískáme, tak budeme také obnovovat, ale pomaleji,“ dodává Pavelec.

Pět památek láká na prohlídkové trasy i v zimních měsících. Stálicí je Hluboká, která už podeváté zpřístupní pokoje posledních Schwarzenbergů. Zimní trasy na hradě Rožmberk zavedou do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Celoroční provoz nabízí také Hradní muzeum v Krumlově. Na Nových Hradech budou provádět v listopadu a prosinci ve středu a v pátek po obědě. Do konce března se zájemci mohou každé úterý ve 14 hodin vypravit i na zámek Třeboň.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Najdete na iDNES.cz