Zámek Hluboká patří k nejnavštěvovanějším jihočeským památkám.

Zámek Hluboká patří k nejnavštěvovanějším jihočeským památkám. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jihočeské hrady a zámky táhnou. Letos přilákaly 1 143 858 návštěvníků

  • 0
Jihočeští památkáři hlásí úspěšnou sezonu. Na hradech a zámcích zaplatilo od začátku roku už 1 143 858 turistů. Za poslední tři roky stoupl sezonní počet návštěvníků v kraji dokonce o více než 200 tisíc.

Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota. To je neporazitelná trojice v každoroční návštěvnosti jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu.

V letošním žebříčku jsou však i dva zajímaví skokani. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn. Konkrétně o 36 procent. S dvaadvacetiprocentním nárůstem se chlubí klášter Zlatá Koruna.

„Na Landštejně je tři roky nová kastelánka a vzrůstající návštěvnost potvrzuje, že pracuje velmi dobře. Ve Zlaté Koruně určitě sehrál roli návrat Zlatokorunské madony po téměř osmdesáti letech,“ říká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Návštěvnost památek 2016

Č. Krumlov 397 055
Č. Lhota 79 527
Dačice 13 435
Domanín 32 358
Hluboká 275 916
J. Hradec 58 885
Kratochvíle 37 692
Landštejn 48 803
Nové Hrady 21 993
Rožmberk 60 270
Třeboň 43 933
Zlatá Koruna 26 461
Zvíkov 37 121
Vimperk 10 409

Celkem 1 143 858
Plzeňský kraj 255 959
vysočina 166 431

Pozn. Za rok 2016 mají jihočeští památkáři údaje od 1. ledna do 23. října.

Hrad a zámek Český Krumlov letos navíc s největší pravděpodobností dosáhne celkového čísla 420 tisíc návštěvníků. „Jsme na návštěvnickém maximu. V areálu už není moc možností, kam se dále rozšiřovat,“ upozorňuje Milan Antoš, který má na starosti provoz a kulturní aktivity na krumlovském zámku.

Na vstupném vybrali letos památkáři už přes sto milionů korun. Peníze pokrývají průběžně během celého roku obnovu, restaurování a provoz. Například na zámku Hluboká investuje památkový ústav 15 milionů korun do stavebních prací ve druhém patře.

„Investice souvisí s rehabilitací Hostinských pokojů. Práce zahrnovaly obnovu omítek, dřevěných i kamenných podlah, truhlářských prvků včetně skleněných výplní oken a vitráží. V současné chvíli restaurujeme mobiliáře, to by mělo být dokončeno v červenci 2017. Na podzim bychom pak chtěli otevřít novou prohlídkovou trasu,“ uvádí Jitka Machová ze správy zámku.

Vimperk čeká na dotaci

Ještě letos skončí víceletá práce na restaurování a obnově západní ohradní zdi na zámku Kratochvíle. „Zahradní pavilon Markéta prošel očištěním a odstraněním nesoudržných omítek. Plánujeme tam výstavní prostor,“ dodává kastelán Kratochvíle Vojtěch Troup.

Přes třicet milionů šlo na vybudování Centra studijních pobytů v Českém Krumlově. Osmdesát procent pokryly peníze z norských fondů. Slavnostní otevření chystají památkáři v listopadu.

Před zásadní obnovou stojí také zámek Vimperk. Památkáři už mají připravenou projektovou dokumentaci za dva miliony a ucházejí se dotaci z IROPu ve výši 120 milionů korun. „Do měsíce se dozvíme verdikt. Když peníze nezískáme, tak budeme také obnovovat, ale pomaleji,“ dodává Pavelec.

Pět památek láká na prohlídkové trasy i v zimních měsících. Stálicí je Hluboká, která už podeváté zpřístupní pokoje posledních Schwarzenbergů. Zimní trasy na hradě Rožmberk zavedou do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Celoroční provoz nabízí také Hradní muzeum v Krumlově. Na Nových Hradech budou provádět v listopadu a prosinci ve středu a v pátek po obědě. Do konce března se zájemci mohou každé úterý ve 14 hodin vypravit i na zámek Třeboň.