Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeské matky odmítají, aby dostavbu Temelína podporoval stát

  12:16aktualizováno  12:16
Jihočeské matky se staví proti státní podpoře jaderné energetiky. Spolu s Občanskou iniciativou pro ochranu životního prostředí se připojily k evropské petiční akci. ČEZ nabádá k odpovědnosti, Česká republika se podle něj do budoucna bez jaderných, ale ani obnovitelných zdrojů neobejde.

Kolem dostavby elektrárny bude ještě hodně rušno. | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Členské státy Evropské unie by mohly poskytovat přímou finanční podporu jaderné energetice. A to třeba formou garantovaných výkupních cen. S návrhem přišla Velká Británie a Česko jej podporuje. Naopak proti se postavily Německo a Rakousko. Ve středu se k celoevropské petici s názvem Řekněte ne státní podpoře jaderné energetice připojilo sdružení Jihočeské matky.

"Česká republika už podniká přípravné kroky, aby ČEZ mohl získat státní garanci pevných výkupních cen pro elektřinu z nových bloků Temelína," uvedla předsedkyně sdružení Jihočeské matky Monika Machová-Wittingerová.

Podle ní bychom tak za dostavbu Temelína zaplatili všichni. A to nejen kvůli nárůstu cen energií, ale i proto, že ČEZ nebude vyplácet dividendy. A stát tak přijde o velkou část příjmů.

"Jaderná energetika by navíc neměla dostávat žádnou finanční podporu ve formě garantovaných cen za elektřinu, protože to není nové odvětví, funguje už 50 let. Taková podpora přináleží oborům, jako jsou například obnovitelné zdroje energie, které se vyvíjejí teprve krátkou dobu," zdůraznila Machová-Wittingerová.

Státní podpora jádra tak podle ní naopak způsobí útlum malých, decentralizovaných zdrojů a povede ke konzervaci energetiky na úrovni minulého století.

S tím souhlasí i Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí. "Státní podpora by podle pravidel evropského společenství měla být odůvodněna obecným zájmem a přínosem. Nedovedu si představit, že se to týká i jaderné energetiky, jejíž využívání s sebou nese rizika havárií, rozsáhlé ekologické škody spojené s těžbou a zpracováním uranové rudy," podotkl Vlček.  

Bez jaderných zdrojů se neobejdeme

ČEZ se k celé záležitosti staví pragmaticky. Jedna věc je podle společnosti podpisová akce bez odpovědnosti, druhou je pak odpovědnost za zajištění energetických potřeb.

"Česká republika se do budoucna bez jaderných, ale ani obnovitelných zdrojů neobejde. Právě cesta vyváženého energetického mixu umožní využít výhody jednotlivých zdrojů," konstatoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Zároveň zdůraznil, že garance ceny mají smysl ve chvíli, kdy je trh pokřivený různými dotacemi, které snižují reálnou hodnotu elektřiny.

"Díky tomu se aktuálně nevyplatí stavba žádného zdroje. Dostavba elektrárny Temelín je ale strategické rozhodnutí, které do budoucna zajistí dostatek elektřiny pro české spotřebitele. Pro její realizaci je tedy důležité vytvoření vhodného legislativního prostředí," vysvětlil význam garantovaných cen.

Evropská komise bude o návrhu nové směrnice jednat ještě rok a půl. Nevládní organizace věří, že se povede vytvořit na komisaře takový tlak veřejnosti, že návrh nakonec přijat nebude.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Najdete na iDNES.cz