Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava v muzeu nabízí 300 druhů hub, třeba vzácnou lesklokorku lesklou

  9:07aktualizováno  9:07
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích přivítalo v pondělí po dvouleté rekonstrukci první návštěvníky. Do čtvrtka tam láká oblíbená výstava hub, v dalších dnech začnou krátkodobé expozice, například o Ferdinandu d’Este.

Výstava hub v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích potrvá do čtvrtka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ryzec ďubkovaný, pavučinec vlnatý nebo hřib medotrpký. Houby, ze kterých si smaženici kvůli jejich ochraně neuděláte. Ale pro mykology jsou to unikáty a hlavní ozdoby aktuální výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

"Třeba tohle je dolarová houba. Lesklokorka lesklá. Má léčivé účinky, podporuje imunitní systém, používá se k prevenci i léčbě rakoviny. Viděl jsem ji v jednom zahradnictví prodávat za 999 korun," provádí Alexandr Jegorov z Mykologického klubu Jihočeského muzea.

Podle členů klubu je letošní expozice jednou z nejbohatších za poslední desítky let. K vidění je okolo 300 druhů hub. Sklánějí se nad nimi děti ze škol, které je poznávají, a zkušení houbaři vášnivě diskutují. Mykologové každý den navíc úlovky doplňují a obměňují.

Že pro návštěvníky začala v Jihočeském muzeu nová éra, poznají hned při vstupu. Hlavní vchod je totiž místo z Dukelské ulice ze Senovážného náměstí, kde je po příchodu přivítá rozlehlá aula.

Výstava hub proběhla minulý týden také na Zlínsku:

Obrazy i kola a motorky pošty

Do konce tohoto roku přichystalo muzeum několik kratších výstav. Ve čtvrtek otevře kolekci obrazů od Dimitrije Kadrnožky s názvem Pod tropickou oblohou. Vznikla ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií. Představuje autorovy rané práce, které spojuje tematika Písku a Putimi a jež byly na Expu v Montrealu v roce 1967 vystavené vedle děl Henriho Mattise. Výstava potrvá do 16. listopadu.

Výstava hub v muzeu

O den později začne expozice s názvem František Ferdinand d’Este mapující životní etapu habsburského následníka trůnu a jeho manželky Žofie. Až do 9. listopadu připomíná i události z doby vypuknutí první světové války.

Jízdní kola a motocykly používané poštou od 80. let 19. století až po současnost ukáže expozice Pošta jednou stopou. Vernisáž je 6. října. Návštěvníci zhlédnou například vysoké kolo, na němž se jen udržet bylo skutečným uměním.

"Budou zde i skvosty z Národního technického muzea, například motocykly Laurin a Klement, Itar a Ariel nebo tříkolka Jawa Pérák," upozornil sběratel motocyklů Petr Hošťálek.

Na říjen a listopad pak plánuje muzeum ještě expozici Příběhy míst - Topografie soudobé paměti národa i tradiční vánoční výstavu. Ta se tentokrát zaměří na dětský svět, ale ukáže také život měšťanského a vesnického lidu.

Postroj koně císaře Matyáše

Klíčová stálá expozice o dějinách města je však teprve ve fázi příprav a muzeum ji chce slavnostně zahájit příští rok v červnu k 750. výročí založení Českých Budějovic.

Podle hrubých odhadů vyjde investice na pět až šest milionů korun. Výstava o Budějovicích bude lákat například na torzo středověké podlahy z katedrály svatého Mikuláše, na unikátní gotický pohár či koňský postroj bratra Rudolfa II., císaře Matyáše.

"Ten se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu," naznačila Nora Jelínková, náměstkyně ředitele Jihočeského muzea.

Na novou expozici Jihočeského muzea přispěje také město České Budějovice. Radní na jednání minulou středu schválili, že z rozpočtu dají 20 procent všech nákladů, maximálně však do výše jednoho milionu korun.

"Muzeum předpokládá, že výstava bude stát zhruba šest milionů korun. Pro nás je to dobrá zpráva, protože z dřívější expozice v muzeu zaměřené zejména na husitství jsme se toho o Českých Budějovicích mnoho nedozvěděli," podotkl primátor Juraj Thoma.

Celková oprava muzea vyšla na 120 milionů korun a celou ji hradil Jihočeský kraj jako zřizovatel. Byl to vůbec největší finanční příspěvek od kraje do svého kulturního zařízení. Novorenesanční budova má nové krovy, střechu, půdní vestavbu, okna, fasádu i vchod a je bezbariérová. Zrenovované byly také dveře, štuková výzdoba a podlahy.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Najdete na iDNES.cz