Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi pěti nejlepšími nemocnicemi v zemi jsou čtyři z jihu, říká žebříček

  16:58aktualizováno  16:58
Jihočeské nemocnice potvrdily elitní pozici v Česku. V žebříčku Nemocnice ČR 2016 se umístily v top pětici rovnou čtyři - České Budějovice, Jindřichův Hradec, Prachatice a Písek.

Pokoje a společné prostory v budějovické nemocnici jsou provoněné vůněmi z čistých esenciálních olejů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V 11. ročníku prestižního projektu Nemocnice 2016, který vydává organizace HealthCare Institute, se stala v konkurenci 155 přihlášených špitálů absolutním vítězem pražská Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice. Přebrala loňské prvenství českobudějovické nemocnici, která letos obsadila druhé místo.

Nemocnice ČR 2016

Absolutní vítěz
1. Ústřední vojenská nem. Praha
2. Nemocnice České Budějovice
3. Nemocnice Jindřichův Hradec
4. Nemocnice Prachatice
5. Nemocnice Písek
Nejlepší finanční kondice
– kategorie Absolutní vítěz
3. Nemocnice České Budějovice
- kategorie Nemocnice ČR
1. Nemocnice České Budějovice
2. Nemocnice Český Krumlov
Spokojenost zaměstnanců
2. Nemocnice Jindřichův Hradec
3. Nemocnice Prachatice
Hospitalizovaní pacienti (Jč kraj)
1. Nemocnice Jindřichův Hradec
2. Nemocnice Prachatice
3. Nemocnice České Budějovice
Ambulantní pacienti (Jč kraj)
1. Nemocnice Jindřichův Hradec
2. Nemocnice Prachatice
3. Nemocnice Písek
Nejútulnější čekárna u ambulancí
2. Nemocnice Písek
Skokani roku 2016
3. Nemocnice Tábor
Zdroj: HealthCare Institute

A další tři pořadí v pětici nejlepších si rozebrali také jihočeští zástupci - třetí místo brala jindřichohradecká nemocnice, čtvrté prachatická a na pátém se umístila písecká nemocnice.

V projektu byly nemocnice hodnoceny ze čtyř hledisek - bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů, ambulantních pacientů, zaměstnanců a také finanční zdraví.

„Za tímto výsledkem stojí skvělá práce všech zaměstnanců, obrovská důvěra mezi vedením nemocnice a primáři a úzká spolupráce na přestavbě nemocnice, která je v současnosti v polovině,“ uvedl generální ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.

Největší krajská nemocnice za plného provozu modernizuje a dostavuje svůj horní areál. Přístroje obnovuje s pomocí evropských dotací a peníze, které ušetří za jejich nákup, investuje do obnovy pavilonů.

„Vím, že úroveň naší nemocnice je po stránce zdravotní péče a erudice a chování personálu srovnatelná s nejvyspělejšími zeměmi. Bohužel za stížnostmi akutních pacientů v čekárnách stojí špatně fungující privátní scéna. Je běžné, že v zahraničí si pět šest obvodních lékařů střídá pohotovostní služby a třeba v Anglii bez doporučení praktika do nemocnice nikdo nevstoupí,“ popsal Shon s tím, že situaci zásadně zlepší až vybudování nového urgentního příjmu v rekonstruovaném pavilonu C. Budějovičtí s ním počítají do roku a půl.

Šéf jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský si z výčtu letošních ocenění v žebříčku nejvíc považuje dvou prvenství v krajském srovnání - spokojenosti hospitalizovaných i ambulantních pacientů.

„Na prvním místě u nás stojí spokojený pacient, proto se snažíme zvyšovat kvalitu poskytované péče. Zavedli jsme urgentní příjem, otevřeli nový dětský pavilon. Během posledních tří let jsme sáhli do většiny lůžek v nemocnici,“ popsal Janovský.

Těší ho, že do hradecké nemocnice jezdí na chirurgické operace, třeba si nechat odstranit kýlu, i řada pacientů z Budějovic. „Protože naše chirurgie má dlouhodobě dobrou pověst,“ oceňuje.

Jindřichohradecká nemocnice brala druhé místo i v kategorii bezpečnost a spokojenost zaměstnanců. Podle vrchní sestry jejího gynekologickoporodnického oddělení Jitky Machové si ho zaslouží.

„Pracovní podmínky se tu zlepšily, celé oddělení se zmodernizovalo, je tu hezké prostředí i pro pacientky. Vedení se snaží podporovat sestry, aby neodcházely. Platy se zvyšují, máme slíbené i odměny, holky se na to těší,“ vylíčila Machová.

Pro pacienty v jižních Čechách je dobrá zpráva, že se stejnoměrně rozvíjí všech osm nemocnic. Když si člověk z krajského města třeba zlomí zápěstí na Lipně, může se klidně svěřit lékařům v malé krumlovské nemocnici a nemusí až do Budějovic. Nabíledni je, že když utrpí život ohrožující zranění, patří do budějovického traumacentra.

To, že nemocnice v regionu jsou vyrovnané, potvrzuje i čerstvý celostátní žebříček. „Je to dobrý signál a hodnocení práce našich zdravotníků. Dlouhodobě se držíme mezi prvními, někdy jsme na bedně, někdy pod ní. Není to jen o tom, že vyčnívají Budějovice, všechny nemocnice jsou srovnané,“ podotkl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Najdete na iDNES.cz