Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi pěti nejlepšími nemocnicemi v zemi jsou čtyři z jihu, říká žebříček

  16:58aktualizováno  16:58
Jihočeské nemocnice potvrdily elitní pozici v Česku. V žebříčku Nemocnice ČR 2016 se umístily v top pětici rovnou čtyři - České Budějovice, Jindřichův Hradec, Prachatice a Písek.

Pokoje a společné prostory v budějovické nemocnici jsou provoněné vůněmi z čistých esenciálních olejů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V 11. ročníku prestižního projektu Nemocnice 2016, který vydává organizace HealthCare Institute, se stala v konkurenci 155 přihlášených špitálů absolutním vítězem pražská Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice. Přebrala loňské prvenství českobudějovické nemocnici, která letos obsadila druhé místo.

Nemocnice ČR 2016

Absolutní vítěz
1. Ústřední vojenská nem. Praha
2. Nemocnice České Budějovice
3. Nemocnice Jindřichův Hradec
4. Nemocnice Prachatice
5. Nemocnice Písek
Nejlepší finanční kondice
– kategorie Absolutní vítěz
3. Nemocnice České Budějovice
- kategorie Nemocnice ČR
1. Nemocnice České Budějovice
2. Nemocnice Český Krumlov
Spokojenost zaměstnanců
2. Nemocnice Jindřichův Hradec
3. Nemocnice Prachatice
Hospitalizovaní pacienti (Jč kraj)
1. Nemocnice Jindřichův Hradec
2. Nemocnice Prachatice
3. Nemocnice České Budějovice
Ambulantní pacienti (Jč kraj)
1. Nemocnice Jindřichův Hradec
2. Nemocnice Prachatice
3. Nemocnice Písek
Nejútulnější čekárna u ambulancí
2. Nemocnice Písek
Skokani roku 2016
3. Nemocnice Tábor
Zdroj: HealthCare Institute

A další tři pořadí v pětici nejlepších si rozebrali také jihočeští zástupci - třetí místo brala jindřichohradecká nemocnice, čtvrté prachatická a na pátém se umístila písecká nemocnice.

V projektu byly nemocnice hodnoceny ze čtyř hledisek - bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů, ambulantních pacientů, zaměstnanců a také finanční zdraví.

„Za tímto výsledkem stojí skvělá práce všech zaměstnanců, obrovská důvěra mezi vedením nemocnice a primáři a úzká spolupráce na přestavbě nemocnice, která je v současnosti v polovině,“ uvedl generální ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.

Největší krajská nemocnice za plného provozu modernizuje a dostavuje svůj horní areál. Přístroje obnovuje s pomocí evropských dotací a peníze, které ušetří za jejich nákup, investuje do obnovy pavilonů.

„Vím, že úroveň naší nemocnice je po stránce zdravotní péče a erudice a chování personálu srovnatelná s nejvyspělejšími zeměmi. Bohužel za stížnostmi akutních pacientů v čekárnách stojí špatně fungující privátní scéna. Je běžné, že v zahraničí si pět šest obvodních lékařů střídá pohotovostní služby a třeba v Anglii bez doporučení praktika do nemocnice nikdo nevstoupí,“ popsal Shon s tím, že situaci zásadně zlepší až vybudování nového urgentního příjmu v rekonstruovaném pavilonu C. Budějovičtí s ním počítají do roku a půl.

Šéf jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský si z výčtu letošních ocenění v žebříčku nejvíc považuje dvou prvenství v krajském srovnání - spokojenosti hospitalizovaných i ambulantních pacientů.

„Na prvním místě u nás stojí spokojený pacient, proto se snažíme zvyšovat kvalitu poskytované péče. Zavedli jsme urgentní příjem, otevřeli nový dětský pavilon. Během posledních tří let jsme sáhli do většiny lůžek v nemocnici,“ popsal Janovský.

Těší ho, že do hradecké nemocnice jezdí na chirurgické operace, třeba si nechat odstranit kýlu, i řada pacientů z Budějovic. „Protože naše chirurgie má dlouhodobě dobrou pověst,“ oceňuje.

Jindřichohradecká nemocnice brala druhé místo i v kategorii bezpečnost a spokojenost zaměstnanců. Podle vrchní sestry jejího gynekologickoporodnického oddělení Jitky Machové si ho zaslouží.

„Pracovní podmínky se tu zlepšily, celé oddělení se zmodernizovalo, je tu hezké prostředí i pro pacientky. Vedení se snaží podporovat sestry, aby neodcházely. Platy se zvyšují, máme slíbené i odměny, holky se na to těší,“ vylíčila Machová.

Pro pacienty v jižních Čechách je dobrá zpráva, že se stejnoměrně rozvíjí všech osm nemocnic. Když si člověk z krajského města třeba zlomí zápěstí na Lipně, může se klidně svěřit lékařům v malé krumlovské nemocnici a nemusí až do Budějovic. Nabíledni je, že když utrpí život ohrožující zranění, patří do budějovického traumacentra.

To, že nemocnice v regionu jsou vyrovnané, potvrzuje i čerstvý celostátní žebříček. „Je to dobrý signál a hodnocení práce našich zdravotníků. Dlouhodobě se držíme mezi prvními, někdy jsme na bedně, někdy pod ní. Není to jen o tom, že vyčnívají Budějovice, všechny nemocnice jsou srovnané,“ podotkl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.



Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...



Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Najdete na iDNES.cz