Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Péče o rodičky roste. Čekají na ně moderní lůžka i nadstandardní pokoje

  11:38aktualizováno  11:38
Jihočeské nemocnice vylepšují své porodnice. Prachatická dokončila opravu nadstandardního pokoje na porodnickém sále, strakonická pořídila dvě moderní lůžka a v písecké mají nový ultrazvuk.

Markéta Čermáková se synem Viktorem využívá nadstandardní pokoj v českobudějovické porodnici. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Monika Smržová z Českých Budějovic porodí své první dítě zhruba v půlce srpna. Při rozhodování mezi budějovickou a krumlovskou porodnicí nakonec upřednostnila tu bližší.

"Kvůli pohodovému prostředí malé porodnice mě lákal Krumlov. Nakonec však zvítězily Budějovice, protože to mám blízko. Porodnici jsem si už prohlédla, mám za sebou i předporodní kurzy, takže jsme na syna s manželem snad dobře připraveni," doufá devětadvacetiletá marketingová poradkyně.

Jihočeské porodnice se přitom nedají s dobou, kdy v nich přicházely na svět dnešní maminky, vůbec srovnávat. Éra čtyř a více žen s bříškem i po porodu na jednom pokoji, novorozenci na "bečárně" a několik společných sprch a záchodů na chodbě je naštěstí minulostí.

Porodnice patří mezi vlajkové lodě nemocnic, které je stále vylepšují. Velmi komfortní prostředí najdou rodičky v táborské porodnici. Všechny pokoje tu mají nejen vlastní sociální zázemí, ale také jídelní stoly, lednici a televizi jako standardní vybavení.

V Budějovicích staví nové centrum

Další jihočeské nemocnice investují nejčastěji do nových porodních lůžek a nadstandardních pokojů, Budějovice a Krumlov otevřou nové porodnice. Budějovičtí už nové Perinatologické centrum za 200 milionů staví, Krumlovští chtějí začít budovat příští rok.

Prachatická nemocnice se chlubí dokončenou rekonstrukcí nadstandardního pokoje na porodnickém sále. Rodičky tu mají pohodlné dvojlůžko, kde s nimi může odpočívat i jejich doprovod. Mohou se protáhnout na gymnastickém míči, využít masážní sprchovací kout či polohovací křeslo, sledovat televizi, rádio a internet.

"Hlavní výhodou tohoto pokoje je, že je hned vedle jednoho z porodních boxů a přitom zajišťuje dostatečné soukromí pro budoucí rodiče," řekl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Strakonická nemocnice pořídila další dvě moderní porodní lůžka, která umožňují ženám široký výběr porodní i relaxační polohy. "Předností je také jejich variabilnost, umožňují vést porod klasickým nebo alternativním způsobem v různých polohách rodičky," popsal šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

„Nadstandardní pokoj se vyplatí, i když se za něj připlácí“

V písecké porodnici v úterý nainstalovali nový ultrazvuk pro vyšetřování plodu před porodem. A v budějovické porodnici přibyl od léta čtvrtý nadstandardní pokoj. Nemocnice tak reagovala na velký zájem rodiček o pobyt s novorozencem v intimnějším prostředí.

Aktuálně ho obývá budějovická maminka Markéta Čermáková se synem Viktorem. "Stojí za to si za něj připlatit. S prvním synem jsem tu byla na klasickém třílůžkovém pokoji, teď si tady vychutnávám klid s návštěvami rodiny," podotkla.

Většina jihočeských žen přivádí své děti na svět v sedmi porodnicích v regionu. Loni se v nich narodilo 6 270 dětí, z toho víc než třetina v Budějovicích. "Rodičky u nás mohou absolvovat i ambulantní porod. Za dvě hodiny po něm odejdou i s dítětem domů," upřesnil primář Petr Sák z gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz