Socha Jana Žižky z Trocnova.

Socha Jana Žižky z Trocnova. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeský kraj chce do Žižkova památníku v Trocnově přilákat turisty

  • 0
Rozsáhlý komplex Památníku Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku patří státu, který se ho už rok snaží zbavit. Teď to vypadá, že národní kulturní památku zdarma převede na Jihočeský kraj. Ten se z ní pokusí udělat atraktivní turistický cíl.

Novým vlastníkem Památníku Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku se zřejmě stane Jihočeský kraj. Jeho radní i úředníci si ho tento týden prohlédli.

"Pojmenovali jsme si majetek, který bychom převzali. Zejména nemovitosti, ale i mobiliář a expoziční předměty, jež nyní spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A diskutovali jsme také o tom, jak převzetí uskutečnit," potvrdil krajský radní pro památkovou péči František Štangl.

V areálu památníků jsou k vidění také základy bývalého dvorce Jana Žižky.

V areálu památníků jsou k vidění také základy bývalého dvorce Jana Žižky.

Státní úřad se chce rozsáhlého areálu s obrysy Žižkova dvorce, obří sochou, muzeem a lesoparky v Trocnově už rok zbavit. "Pro nás je to nepotřebný majetek, proto pro něj hledáme vhodného vlastníka. Přihlásili se o něj privátní zájemci i husitská církev, ale pro nás je serióznější partner Jihočeský kraj," řekl Zdeněk Prokopec, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových České Budějovice.

Stát převzal památník od bývalého okresního úřadu, který se snažil před svým zánikem v roce 2002 zbavit rozlehlý areál statusu národní kulturní památky.

V muzeu můžete vidět také maketu husitské vozové hradby. V muzeu můžete vidět také maketu husitské vozové hradby.

V muzeu můžete vidět také maketu husitské vozové hradby.

Nakonec záměr nevyšel a okresní úřad naopak investoval do Žižkova rodiště před deseti lety asi 800 tisíc korun. Provoz areálu je však ztrátový, úřad musí do jeho údržby ročně vložit zhruba 350 tisíc korun, a proto se ho chce zbavit.

"Od začátku říkám, že peníze tu nejsou na prvním místě. Tvrdím, že nemáme kapacity k rozvoji památníku, a ani nám to nepřísluší. Kdežto kraj má organizace, které jsou schopné muzeum oživit a rozvíjet i vědecko-badatelskou činnost," připomněl Prokopec.

Součástí památníku je také malé muzeum kde je k vidění například maketa bývalého Žižkova dvorce

Součástí památníku je také malé muzeum kde je k vidění například maketa bývalého Žižkova dvorce

Úřad už dříve nepochodil s uplatněním památníku u muzea husitského hnutí, památkového ústavu ani nedalekého města Borovany. Nestojí o něj ani ministerstvo kultury.

"Nepovažujeme za dobré a správné převzít Památník Jana Žižky z Trocnova. A to jak z důvodů odborných, tak z důvodů ekonomických," objasnil mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Patnáctihektarový komplex má účetní hodnotu sedm milionů korun, stát by ho však na kraj převedl bezplatně. "Fakt je, že v současné podobě je trocnovský památník zbytečně rozsáhlý, a tím i drahý. Muzeum a Žižkův dvorec má význam jako národní památka, ale je třeba zvážit vynětí části pozemků z jejího režimu," zvažuje Štangl.

Budova, ve které sídlí malé muzeum Jana Žižky.

Budova, ve které sídlí malé muzeum Jana Žižky.

Do muzea husitského hnutí nyní ročně zavítá na čtyři tisíce návštěvníků, atraktivní místo však vyhledává mnohem víc lidí.

"Areálem ročně projde nebo projede na kolech zhruba desetkrát víc návštěvníků. Do muzea se vracejí lidé, co mají vztah k husitství. Někteří si stěžují, že je expozice zastaralá. Že tu byli před 20 lety a je stále stejná," podotkl správce trocnovského památníku Miloslav Hruška.

Proto zájem hejtmanství o Žižkův památník vítá. "Pro památník by to bylo nejlepší řešení, protože kraj je tu doma a má k tomu vztah," nastínil.