Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na jih Čech se stěhují nejen cizinci, přibývá také svateb i porodů

  • 0
Čísla Českého statistického úřadu ukazují, že se zvyšuje počet obyvatel Jihočeského kraje, ale i svateb. Jihočeši se také stěhují z větších měst do jejich blízkého okolí.

Žít v Jihočeském kraji je tedy podle nových údajů lákavé. Pravidelně se zvyšuje počet lidí, kteří se do regionu stěhují. V loňském roce jich bylo dokonce nejvíce za posledních osm let. Roste i počet svateb nebo nově narozených dětí. Celkem na jih Čech loni zamířilo 5 480 lidí.

„Do Jihočeského kraje se lidé vždy rádi stěhovali. V minulosti byla tato čísla i větší,“ sdělila Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu. Drtivá většina nových obyvatel pochází z České republiky. Cizinců je na jihu o patnáct set více. „Nejvíce jsou zastoupeni Slováci, Vietnamci a Ukrajinci. Mezi další národnosti patří Rumuni, Bulhaři nebo Maďaři,“ doplnila Dolejšová.

Počet obyvatel v jednotlivých okresech

Rok 2016
České Budějovice 191 945
Český Krumlov 61 155
Jindřichův Hradec 91 125
Písek 70 870
Prachatice 50 695
Strakonice 70 697
Tábor 102 295
Celkem 638 782

Rok 2015
České Budějovice 190 844
Český Krumlov 61 126
Jindřichův Hradec 91 359
Písek 70 741
Prachatice 50 712
Strakonice 70 683
Tábor 102 369
Celkem 637 834

Zdroj: Český statistický úřad

Každoročně se ale zvyšuje i počet těch, kteří se z Jihočeského kraje stěhují pryč. Loni jich bylo 4 836, přičemž šest stovek z nich odešlo do zahraničí.

Českobudějovický rodák Tomáš Erhart se po střední škole vydal studovat do Brna, kde žije téměř čtvrtým rokem. Do rodného města se vracet nechce. „Dostal jsem se sem náhodou, skoro jsem to město neznal. Nakonec jsem si ale vytvořil okruh přátel a hlavně přítelkyni, která pochází ze Slovenska. Snadněji jsem tady i sehnal práci v oboru. Rád bych se zde usadil,“ vysvětluje Erhart, který studuje ruštinu a věnuje se překladatelství.

Vysoká škola je důvodem, proč někteří lidé zůstanou ve větších městech. „Někdo se po čase vrátí zpět. Z mého okolí jsem si například všiml toho, že se více lidí z Brna vrací do Českých Budějovic než do Jindřichova Hradce. Ti zde chtějí zůstat,“ popisuje svou zkušenost 23letý Erhart.

Právě Jindřichův Hradec má citelně vyšší úbytek obyvatel oproti ostatním okresům, jak ukázala čísla zveřejněná Českým statistickým úřadem. Snižování počtu obyvatel ve městě vnímá starosta Stanislav Mrvka.

„Je to jedna z věcí, kterou sledujeme. Způsobeno je to tím, že bylo v okolí města zpřístupněno hodně prostoru pro individuální výstavbu, takže jde o lidi, kteří se z města stěhují do okolních obcí. Sledujeme i poměr narozených a zemřelých. Čísla jsou příznivá, takže není důvod si z toho dělat hlavu,“ vysvětlil.

Podobný jev se děje i v krajském městě, kde statistikové popisují proces suburbanizace. „Obyvatelé Českých Budějovic využívají toho, že si koupí pozemek v blízkosti města a následně zde využívají práce, služeb nebo škol,“ popsala Petra Dolejšová. Díky kladným číslům přirozeného přírůstku a stěhování žije na Českobudějovicku o tisíc obyvatel více než loni.

Za posledních šest let má region také nejvyšší přirozený přírůstek. Mimo jiné díky tomu, že se zvyšuje počet narozených. Loni jich bylo 6 747.

„V roce 2016 jsme měli o dvě stě porodů více, což je na jihočeské poměry velké číslo. V budoucnu ale musí zákonitě dojít k poklesu, protože budou rodit slabší ročníky,“ uvedl Petr Sák, primář gynekologickoporodnického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Počet nově narozených ze zvedá od roku 2011. „Dětí se předtím rodilo více. V letech 2007 až 2009 jsme to nazývali baby boomem. Tímto trendem se tak vracíme k původním číslům,“ doplnila Dolejšová.

Jihočeši mají ve stále větší oblibě i svatby. V loňském roce se jich uskutečnilo více než tři tisíce.

„Sňatečnost přepočítáváme na tisíc obyvatel středního stavu, aby byl poměr pro každý kraj stejný. Jihočeský kraj se v tomto žebříčku loni umístil na třetím místě, což je rozhodně pozitivní jev,“ podotkla Petra Dolejšová.

,