Momentka ze Štěpánského běhu v Prachaticích

Momentka ze Štěpánského běhu v Prachaticích | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jihočeský pohár běžkyň získala jako první Valerie Eningerová

• 0
V mužích byl v premiéře seriálu Jihočeského poháru běžců celkově nejlepší už dříve Mulugeta Serbessa. V Prachaticích se rozhodovalo o premiantce. Náskok Valerie Einengerové na Janu Candrovou byl malý. Nakonec stačil. První vítězkou seriálu se stala Eningerová, která Candrovou znovu porazila.

Ale obě měly jednu jistotu. Specializují se na jiné závody. Eningerová je doma na dráze, kde běhá tratě do pěti kilometrů. Candrová je výtečná na dlouhých tratích. V triatlonu.

"Běželo se mi dobře, byla to velká pohoda," ujistila 22letá Eningerová. Kdyby běhala delší tratě, ztrácela by rychlost, kterou potřebuje na dráze. Ale prachatické desítce neuhnula. Šlo jí o celkové vítězství v seriálu a potěšilo ji.

"Tak na třetím kilometru se mi začala vzdalovat," odhadovala Jana Candrová. "Na obrátce přede mnou byla tak o padesát metrů."

Na podobné závody se často nepřihlašuje. "Tak na začátku a na konci sezony," poznamenala. "Tolik ty krátké závody neběhám."

Kdyby se tak běželo na konec světa a zpátky, to by byla ve svém živlu. Tak desetihodinový závod, při kterém by polovina sportovců zkolabovala, to je její doména. Při kratším se ani nerozběhne.

"Věděla jsem, že když si pohlídám místo za Janou, stejně celkově vyhraju," uvedla k taktice Valérie Eningerová. Bodový náskok v celkovém pořadí by jí stačil.

Nakonec svoji taktiku ani nepotřebovala, protože Candrové i tentokrát utekla. Jako v předcházejících třech soubojích, které byly ještě na kratší trati než včerejší závod z Prachatic na Český Krumlov a zpátky.

Na 1 500 metrů má Eningerová osobní rekord 4:40 minuty. Tři kilometry zvládla za 10:15.

"Když trénujeme objemy, běháme i kopce. Nijak extrémně mi nevadí," přemítala vítězka prvního ročníku Jihočeského poháru. Až bude mistrovství republiky v krosu, také nemíní chybět.