Rüdiger Ettrich byl loni hostem seriálu MF DNES Na ležáku v Masných krámech....

Rüdiger Ettrich byl loni hostem seriálu MF DNES Na ležáku v Masných krámech. Tam vyprávěl o vědě i o tom, že ve volných chvílích se věnuje zkoumání historie v souvislostech. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jihočeský vědec získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium v Miami

  • 3
Na floridské univerzitě nedávno získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium biofyzik Rüdiger Ettrich. Původem je Němec, rodiče ale pocházeli ze Sudet a jeho vztah k Čechám byl tak silný, že tam před čtvrt stoletím odešel studovat a usadil se. Pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR v Nových Hradech na Budějovicku.

Ettrich přiznal, že příhraniční oblast jižních Čech si ho přitáhla sama. „Přijel jsem sem v roce 2001 na nějakou konferenci. Manželka čekala syna Jakuba a my se plánovali někde usadit. Tvrdím, že děti by měly vyrůstat v jedné kultuře. Měl jsem nabídku na univerzitu v německém Regensburgu, ale když jsem tady poznal partu šílenců, co provozují vědu málem v lesích, chtěl jsem být u toho,“ vyprávěl před rokem v rozhovoru pro MF DNES.

Okouzlilo ho nejen panorama města na kopci, ale i okolní příroda. V Nových Hradech působí 14 let. Rüdiger Ettrich se věnuje se základnímu výzkumu proteinů a vzniku nemocí.

Nyní dostal příležitost působit na soukromé Jihovýchodní univerzitě NOVA v Miami a podílet se na atraktivním výzkumu dědičných deformací, tedy třeba trpasličího růstu, rozštěpu a deformací kyčlí.

Na stipendium se 46letý Ettrich připravoval několik měsíců. Přestože má již profesorský titul, je podle něj důležité, aby stále hledal nové příležitosti. „Musel jsem v projektu vysvětlit nejen to, že to chci dělat vědecky, ale proč zrovna v Americe, proč to nejde v jižních Čechách, a zároveň, co to v dlouhodobém horizontu přinese i zpětně Česku,“ vyprávěl.

Fulbright-Masarykovo stipendium platí česká a americká vláda, aby Češi měli možnost studovat, zkoumat a vyučovat ve Spojených státech a naopak aby české instituce mohly získat amerického pedagoga nebo vědce.

„Když máte ‚fulbrighta‘, znamená to, že se musíte vrátit do své země a ani nesmíte třeba příští dva roky v USA pracovat. Jezdit na odborné návštěvy sice ano, ale nesmíte dostat plat. Protože nejde o to, že by Američané chtěli nakoupit skvělé lidi z Evropy, ale že by se měli tady něco naučit a pak to zase vrátit své zemi,“ vysvětluje.

Konečný souhlas s udělením všech grantů vyslovuje instituce Fulbright Foreign Scholarship Board ve Washingtonu jmenovaná americkým prezidentem. Vědec si tak musí dobře rozmyslet, zda jeho projekt bude přínosný pro jeho domácí instituci.

„V mém případě to je spolupráce s klinikou a zdejším lékařským výzkumem, protože to v jižních Čechách nemáme,“ poznamenal.

Ettrich, který také působí na budějovické Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, doufá, že se mu hodí zkušenosti, které získá v Miami, v propojení základního a lékařského aplikovaného výzkumu. V Česku již zahájil spolupráci s nově založenou lékařskou fakultou v nedalekém rakouském Linci a Jihočeská univerzita plánuje společné studijní programy.

Výzkum v Miami zahájí Ettrich naplno od letošního září. Plánuje sem na půl roku vzít i manželku a tři děti. Chodit budou do školy nedaleko od univerzitního kampusu.

,