Někdejší kavárna Perla získala v anketě čtenářů iDNES.cz nejvíce hlasů.

Někdejší kavárna Perla získala v anketě čtenářů iDNES.cz nejvíce hlasů. | foto: Archiv Milana Bindera

Jihočeským pamětníkům nejvíc chybí vyhlídková kavárna Perla

  • 8
Čtenáři iDNES.cz v anketě vybírali vyhlášená místa v jižních Čechách, která v nedávné minulosti zanikla. Lidé nejvíce vzpomínají na vyhlídkovou kavárnu Perla v Českých Budějovicích. Hned za ní se umístil Mléčný bar. Třetí příčku obsadil lovecký zámeček v Maříži.

Pro vítěznou kavárnu Perla v paneláku, který místní znají jako Koldům, hlasovalo 260 čtenářů z celkových 1 161. Ze slov českobudějovického historika a fotografa Milana Bindera je jasné, proč.

Oblíbený mléčný bar býval na rohu ulic Karla IV. a Divadelní.

Vyhlídková Kavárna Perla na střeše domu na Pražské třídě .

Za touto budovou v Budějovicích býval bazar Na Číně.

"Byla nepochybně nejznámější kavárnou v Českých Budějovicích, nacházela se v nejvyšším patře panelového domu na Pražské třídě. Vyhlídka z ní byla úchvatná, velmi krásný byl zejména pohled na Mariánské náměstí, Černou věž a střed města," připomněl Binder.

Výsledky hlasování v Jihočeském kraji můžete vidět zde

Osobitou atmosféru, jakou měl českobudějovický Mléčný bar na rohu ulic Karla IV. a Divadelní si připomnělo 210 hlasujících, díky nimž získal "Mlíčňák" druhé místo.  "V zadní části mléčného baru býval dětský koutek. Zdi tu zdobily pohádkové motivy a pro děti tady byl skutečný pudinkový a šlehačkový ráj," poznamenal Binder.

Kostel v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách.

Lovecký zámeček v Maříži u Slavonic.

Zámek v Přehořově na Táborsku.

Radost nad třetím místem, na kterém se umístil se 169 hlasy lovecký zámeček v Maříži u Slavonic, kazí smutný osud této památky. Stával v pohraničním území, které se po roce 1989 nepodařilo oživit a zalidnit. Zámeček postupně chátral až k úplnému rozpadu.

Pozornost si zaslouží i další známá místa

V Českých Budějovicích zřejmě nenajdete člověka, který by si nepamatoval na kdysi vyhlášenou rybárnu v rohovém domě na náměstí u výjezdu do Biskupské ulice. 

Rybárna sídlila kdysi v podloubí na náměstí.

Obchod sídlil v podloubí na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. Tehdy to ovšem ještě bylo náměstí Jana Žižky z Trocnova. Tak se totiž jmenovalo až do roku 1990. "Rybárna nabízela vždy čerstvé a dokonce i živé ryby. Vyhlášené byly také saláty ze zdejší nabídky," říká Binder.

V posledních desetiletích zaniklo v Budějovicích i nepřeberné množství hospůdek  a restaurací. Jednou z těch, na které místní lidé asi nejraději vzpomínají, je Železná panna.

Našli byste ji na rohu Biskupské a Široké ulice. Podnik byl známý tím, že hosté si tu v akváriu mohli vybrat kapra, kterého jim potom kuchaři restaurace připravili.

Restaurace Železná Panna.

Naopak rájem dospělých požitkářů byly českobudějovické vyhlídkové kavárny, které z města postupně zcela vymizely.

Dalším z míst, které jsme do ankety vybrali, je také kdysi největší českobudějovický bazar Na Číně. Prodávalo se tu zboží všeho druhu a kromě jiného také nábytek. Hodně lidí z Českých Budějovic a okolí má ještě dnes některé vybavení domácnosti, která pochází právě odtud.  

V novodobé historii kraje ale zmizely kromě obchodů, restaurací nebo kaváren i některá místa, která měla historickou hodnotu. "Mezi ně se řadí například kostel v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách," řekl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Kostel v Pohoří stál v někdejším pohraničním pásmu, v devadesátých letech minulého století postupovala destrukce tak dlouho, až se objekt zřítil. "Takový byl bohužel osud velkého množství někdejších pohraničních obcí a jejich cenných staveb," podotýká Pavelec.

Anglický park a skleník býval kdysi také součástí zámku v Přehořově na Táborsku. "Aristokratické sídlo přestavěla církev na zámek pro dočasný pobyt mnichů a řádového administrátora.

Ostatní ankety najdete zde

Pak zámek koupil rytíř Kryštof André. Ten zde nechal v první polovině 19. století vysadit dvě lipové aleje a upravil i zámeckou zahradu," říká Pavelec.

V roce 1846 zámek přestavěl Jan Nádherný a posledním majitelem zámku byla rodina Pollakova. "Adolf Pollak jej koupil v roce 1869 a zámek vzorně udržoval. V té době mělo sídlo i nádherný park i skleník," uvádí Pavelec. 

Později ale celá rodina Adolfa Pollaka zahynula v koncentračním táboře. Zcela zdevastovaný zámek byl pak na konci minulého století zbourán.