Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec staví rozhlednu. O její podobě rozhodne anketa

  17:07aktualizováno  17:07
Kousek za Jindřichovým Hradcem, na Rýdově kopci, v následujících měsících vyroste nová rozhledna. Mělo by tak vzniknout místo pro hezké vycházky a výlety. Kolem budoucí rozhledny totiž vede nová cyklostezka, kterou město otevřelo loni na podzim.

Jindřichův Hradec postaví rozhlednu na Rýdově kopci. O její podobě rozhodne anketa. | foto: Jindřichův Hradec

Zajímavostí je, že podobu stavby, ze které se lidé budou rozhlížet po krajině, vyberou sami lidé. Radnice si nechala udělat dvě varianty, ze kterých Hradečáci mohou vybírat v anketě na stránkách města. Lidé můžou hlasovat do 22. dubna.

Zatím je hlasování velmi vyrovnané, o pár procent vede varianta A. Ta je navržena ze dřeva a připomíná velký posed s moderními tvary. Zajímavostí je také dvojice schodišť - jedno klasické a jedno točité. Druhá varianta je převážně z kovu a čtyř betonových pilířů.

"Jsou to zatím jenom studie. Nechali jsme jich původně udělat celkem šest a ty posoudila komise odborníků, která doporučila tyto dva návrhy. Hodnotili cenovou náročnost i estetickou stránku," vysvětluje jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka.

Fotogalerie

"Byl bych rád, aby si veřejnost vybrala, jaká rozhledna by se jí líbila. My musíme hledět na to, aby bylo dané řešení cenově dostupné, nemůžeme si dovolit nasypat do takové věci několik milionů," dodává.

K rozhledně po nové cyklostezce

Radnice odhaduje cenu rozhledny na dva miliony korun. Je to ale zatím velmi předběžné. Zatím nemá projekt, který nakonec může být spočítán na méně a následné výběrové řízení může stavbu ještě zlevnit. Nebo prodražit.

Starosta věří, že rozhledna ještě více podpoří atraktivitu této oblasti. Rýdův kopec totiž protíná nová tři kilometry dlouhá cyklostezka spojující Děbolín a lokalitu Svatá Barbora.

"Loni jsme tam otevřeli cyklostezku a jsme přesvědčeni, že ta rozhledna se tam bude hodit. Bude to krásná vycházka i pro Hradečáky," míní Mrvka.

První výletníci by se na novou rozhlednu měli podívat již letos. Radnice chce mít zhotovitele vybraného v květnu nebo v červnu. Na podzim pak by mohla nová stavba stát. "Stačí, aby se někdo odvolal, a jsme na začátku a protáhne se to," nechtěl starosta deklarovat konkrétnější termín otevření rozhledny.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz