Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Budějovicích slíbili otevřenou radnici, ale polovina náměstků mlčí

  9:40aktualizováno  9:40
MF DNES otestovala nového primátora Českých Budějovic a jeho náměstky. Výsledek? Polovina z nich na zaslané dotazy neodpověděla, nebo reagovali po termínu. Nejhůř dopadli Petr Holický a Jaromír Talíř.

Novým primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda z hnutí ANO. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Otevřená a vstřícná radnice je hned druhým bodem programu nového vedení budějovické radnice. Koalice ji postavila za dopravu. Ne všichni se zatím podle slibů řídí. Polovina z osmi placených politiků testem MF DNES neprošla. V úřadu jsou přitom čerstvě.

Zadání bylo jednoduché. Čtyři otázky a dva pracovní dny na odpověď. Vůbec nezareagovali dva - náměstci primátora Petr Holický (ANO) a Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Jak dopadl test MF DNES

Kdo odpověděl včas

František Konečný (ANO)

Ivo Moravec (OPB)

Martin Maršík (OPB)

Tomáš Bouzek (TOP 09)

Kdo odpověděl pozdě

Pavel Matoušek (ANO)

Kdo neodpověděl

Jiří Svoboda (ANO) - primátor v pondělí napsal e-mail, zda může odpovědět dodatečně. Dostal možnost, ale jeho odpovědi nedorazily ani do úterní 16. hodiny.

Kdo vůbec nereagoval

Petr Holický (ANO)

Jaromír Talíř (KDU-ČSL)

Poznámka: Otázky MF DNES poslala ve středu 3. prosince ve 12:45, termín pro odpovědi byl pátek do 12 hodin.

Příliš pozdě se ozval také primátor Jiří Svoboda (ANO) a své odpovědi nakonec stejně neposlal. „Byl jsem velmi zaneprázdněný. Mám našlapaný program a lidé tady stojí frontu. Věřím, že se to časem usadí, ale odpovědět na vaše dotazy tentokrát nebylo prioritou,“ omluvil se.

MF DNES se ptala, jestli nové náměstky a primátora ve funkcích něco zaskočilo. Jaký úkol řešili jako první a co chtějí stihnout do konce roku. Také ověřovala, zda neměl v termínu pro odpovědi někdo dovolenou, Jana Koptyšová z kanceláře primátora potvrdila, že byli všichni v práci.

Petr Holický se omlouval tím, že ještě neměl ideálně nainstalovaný počítač a elektronická pošta mu chodila špatně.

Otázky jsme odeslali ve středu, náměstek si je přečetl až v neděli. Ani v úterý však jeho odpovědi nedorazily. „Neměl jsem synchronizovaný počítač a pak jsem se k tomu nedostal. Dorazilo mi více podnětů a určitě na ně budu postupně reagovat,“ slíbil Holický.

Doposud ho bylo takřka nemožné zastihnout i na radnici na náměstí Přemysla Otakara II. Až dnes, nebo zítra, tedy více než dva týdny po zvolení, bude mít konečně kompletně připravenou kancelář. Dosud mu chyběla i pevná linka.

Tomáš Bouzek hledal koše na tříděný odpad

Holický se nastěhuje do prostor, kde dosud seděl tajemník. Dělit se o ně bude se stranickým kolegou, náměstkem Františkem Konečným. Ten na rozdíl od něj reagoval na otázky jako první a žádné komplikace nehlásil.

V termínu odepsali také první náměstek primátora Ivo Moravec a náměstek Martin Maršík, oba z hnutí Občané pro Budějovice, a náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09). Ten s nástupem do nové funkce odhalil i menší nedostatky přímo na radnici. „Jako první jsem v kanceláři marně hledal koše na tříděný odpad. S kolegou Ivo Moravcem jsme se shodli, že tříděním odpadu musí jít do budoucna magistrát příkladem,“ reagoval náměstek.

František Konečný, který má na starost především oblast dopravy, se už stihl setkat se zástupci příslušného ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic. „Cílů do konce letošního roku mám hodně. Za velmi důležité považuji nalezení shody v oblasti dopravy mezi městem a krajem,“ odpověděl Konečný.

Ivo Moravec a dodatečně i Petr Holický se zabývají Integrovaným plánem rozvoje území. To je zásadní dokument pro čerpání evropských dotací v následujících čtyřech až šesti letech. Budějovice budou určitě usilovat o desítky možná stovky milionů na nejrůznější projekty. Podle Holického bude nutné oživit také fungování územních komisí. I to chce stihnout do konce roku.

Dalšího náměstka Martina Maršíka na radnici překvapil a zároveň potěšil zájem občanů o dění. Svou odpovědí potvrdil, jak důležité jsou zveřejněné kontakty na jednotlivé členy vedení města, a že je chyba, když většina stále není k dispozici.

Maršík teď bude mimo jiné hledat využití nově zrekonstruovaného domu ve Vrbenské ulici. „Sloužit by mohl jako bydliště pro matky samoživitelky a seniory s nízkými příjmy,“ zmínil s tím, že o využití ještě povede diskusi.

Do ideálu mají zatím daleko informace na internetových stránkách města. Chybí například e-mailové kontakty na většinu radních, konkrétně na sedm z jedenácti. To vše více než dva týdny po ustavujícím jednání zastupitelstva, kde bylo nové vedení Budějovic zvoleno.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ VÝROBY, Táborsko, od 35000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz