Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Budějovicích slíbili otevřenou radnici, ale polovina náměstků mlčí

  9:40aktualizováno  9:40
MF DNES otestovala nového primátora Českých Budějovic a jeho náměstky. Výsledek? Polovina z nich na zaslané dotazy neodpověděla, nebo reagovali po termínu. Nejhůř dopadli Petr Holický a Jaromír Talíř.

Novým primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda z hnutí ANO. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Otevřená a vstřícná radnice je hned druhým bodem programu nového vedení budějovické radnice. Koalice ji postavila za dopravu. Ne všichni se zatím podle slibů řídí. Polovina z osmi placených politiků testem MF DNES neprošla. V úřadu jsou přitom čerstvě.

Zadání bylo jednoduché. Čtyři otázky a dva pracovní dny na odpověď. Vůbec nezareagovali dva - náměstci primátora Petr Holický (ANO) a Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Jak dopadl test MF DNES

Kdo odpověděl včas

František Konečný (ANO)

Ivo Moravec (OPB)

Martin Maršík (OPB)

Tomáš Bouzek (TOP 09)

Kdo odpověděl pozdě

Pavel Matoušek (ANO)

Kdo neodpověděl

Jiří Svoboda (ANO) - primátor v pondělí napsal e-mail, zda může odpovědět dodatečně. Dostal možnost, ale jeho odpovědi nedorazily ani do úterní 16. hodiny.

Kdo vůbec nereagoval

Petr Holický (ANO)

Jaromír Talíř (KDU-ČSL)

Poznámka: Otázky MF DNES poslala ve středu 3. prosince ve 12:45, termín pro odpovědi byl pátek do 12 hodin.

Příliš pozdě se ozval také primátor Jiří Svoboda (ANO) a své odpovědi nakonec stejně neposlal. „Byl jsem velmi zaneprázdněný. Mám našlapaný program a lidé tady stojí frontu. Věřím, že se to časem usadí, ale odpovědět na vaše dotazy tentokrát nebylo prioritou,“ omluvil se.

MF DNES se ptala, jestli nové náměstky a primátora ve funkcích něco zaskočilo. Jaký úkol řešili jako první a co chtějí stihnout do konce roku. Také ověřovala, zda neměl v termínu pro odpovědi někdo dovolenou, Jana Koptyšová z kanceláře primátora potvrdila, že byli všichni v práci.

Petr Holický se omlouval tím, že ještě neměl ideálně nainstalovaný počítač a elektronická pošta mu chodila špatně.

Otázky jsme odeslali ve středu, náměstek si je přečetl až v neděli. Ani v úterý však jeho odpovědi nedorazily. „Neměl jsem synchronizovaný počítač a pak jsem se k tomu nedostal. Dorazilo mi více podnětů a určitě na ně budu postupně reagovat,“ slíbil Holický.

Doposud ho bylo takřka nemožné zastihnout i na radnici na náměstí Přemysla Otakara II. Až dnes, nebo zítra, tedy více než dva týdny po zvolení, bude mít konečně kompletně připravenou kancelář. Dosud mu chyběla i pevná linka.

Tomáš Bouzek hledal koše na tříděný odpad

Holický se nastěhuje do prostor, kde dosud seděl tajemník. Dělit se o ně bude se stranickým kolegou, náměstkem Františkem Konečným. Ten na rozdíl od něj reagoval na otázky jako první a žádné komplikace nehlásil.

V termínu odepsali také první náměstek primátora Ivo Moravec a náměstek Martin Maršík, oba z hnutí Občané pro Budějovice, a náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09). Ten s nástupem do nové funkce odhalil i menší nedostatky přímo na radnici. „Jako první jsem v kanceláři marně hledal koše na tříděný odpad. S kolegou Ivo Moravcem jsme se shodli, že tříděním odpadu musí jít do budoucna magistrát příkladem,“ reagoval náměstek.

František Konečný, který má na starost především oblast dopravy, se už stihl setkat se zástupci příslušného ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic. „Cílů do konce letošního roku mám hodně. Za velmi důležité považuji nalezení shody v oblasti dopravy mezi městem a krajem,“ odpověděl Konečný.

Ivo Moravec a dodatečně i Petr Holický se zabývají Integrovaným plánem rozvoje území. To je zásadní dokument pro čerpání evropských dotací v následujících čtyřech až šesti letech. Budějovice budou určitě usilovat o desítky možná stovky milionů na nejrůznější projekty. Podle Holického bude nutné oživit také fungování územních komisí. I to chce stihnout do konce roku.

Dalšího náměstka Martina Maršíka na radnici překvapil a zároveň potěšil zájem občanů o dění. Svou odpovědí potvrdil, jak důležité jsou zveřejněné kontakty na jednotlivé členy vedení města, a že je chyba, když většina stále není k dispozici.

Maršík teď bude mimo jiné hledat využití nově zrekonstruovaného domu ve Vrbenské ulici. „Sloužit by mohl jako bydliště pro matky samoživitelky a seniory s nízkými příjmy,“ zmínil s tím, že o využití ještě povede diskusi.

Do ideálu mají zatím daleko informace na internetových stránkách města. Chybí například e-mailové kontakty na většinu radních, konkrétně na sedm z jedenácti. To vše více než dva týdny po ustavujícím jednání zastupitelstva, kde bylo nové vedení Budějovic zvoleno.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz