Aktivisté protestují proti Jaderné elektrárně Temelín.

Aktivisté protestují proti Jaderné elektrárně Temelín. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Jižní Čechy opět čekají protesty proti Temelínu, rozpoutala je Fukušima

  • 13
Jižní Čechy, Německo a Rakousko čekají po pěti klidnějších letech opět protesty aktivistů proti Jaderné elektrárně Temelín. Tentokrát už neplánují blokády hranic, ale klidnější happeningy na náměstích. K aktivitě je znovu přiměly zejména problémy, které má Japonsko s jadernou elektrárnou Fukušima zasaženou zemětřesením a tsunami.

Aktivisté, kteří jsou proti Jaderné elektrárně Temelín, věří, že je většina obyvatel země podpoří i díky odporu lidí vůči hlubinnému úložišti vyhořelého jaderného paliva, jež se na jihu Čech plánuje.

Co chtějí aktivisté

1. Aby Česko odstoupilo od plánů na stavbu nových reaktorů a jasně řeklo datum, kdy uzavře Dukovany a Temelín.
2. Zátěžové testy obou elektráren.
3. Aby provozovatel elektrárny ručil za případnou škodu v plné výši. ČEZ nyní při havárii zaplatí maximálně osm miliard korun.

"Tentokrát nepůjde o blokády hranic, protože hranice nás mají spojovat, a ne rozdělovat, ale o sérii mezinárodních veřejných akcí, kde budeme lidem říkat naše názory," potvrdil Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Aktivisté plánují protestovat proti dostavbě Temelína i proti jeho fungování vůbec. Chtějí přinutit české politiky, aby země zcela odstoupila od jaderného programu a uzavřela své elektrárny.

Zároveň se budou snažit, aby už nikdy nezačalo fungovat osm nejstarších jaderných reaktorů v Německu, které jsou nyní mimo provoz.

"Žádáme Evropu bez jaderných zařízení. Německo už oznámilo, že plánuje ukončit jaderný program, a my chceme, aby se tak stalo i v Česku a celé Evropě," vysvětlila Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Vláda je rozhodnutá Temelín dostavět

Protesty odstartují 14. května v centru rakouského Freistadtu a brzy prý budou následovat další. Terčem kritiky nově nebude pouze Temelín. O tom, že je třeba s jadernou energetikou skoncovat, chtějí aktivisté přesvědčit lidi i přes jaderné úložiště, které se má v Česku budovat a proti němuž se v dotčených obcích zvedl silný odpor.

"Je nejvyšší čas, aby obyvatelé České republiky pochopili, že nemohou být pro rozvoj jaderné energetiky, a zároveň se bránit úložišti," dodala Gabriela Schweigerová z iniciativy Mütter gegen Atomgefahr z Freistadtu.

Česká vláda je přitom rozhodnutá Temelín dobudovat. Premiér Petr Nečas už dříve prohlásil, že země plní veškeré přísné standardy a ani krize a potíže s jadernou elektrárnou v Japonsku nezmění názor politiků na dokončení Temelína.