Rekultivace odkalovací nádrže v bývalé úpravně uranu MAPE v Mydlovarech.

Rekultivace odkalovací nádrže v bývalé úpravně uranu MAPE v Mydlovarech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jižní Čechy se zbavují milionů tun kalů, nejhůře jsou na tom Mydlovary

  • 3
Minimálně 4,4 miliardy korun bude stát likvidace nejzávažnějších ekologických zátěží na jihu Čech. Nejtěžší práce zřejmě budou v bývalé úpravně uranových rud MAPE v Mydlovarech na Českobudějovicku. Zdraví lidí i okolní přírodu tady téměř půl století ohrožovaly těžké kovy a radioaktivní látky.

Celkem je na jihu Čech evidováno 22 zamořených lokalit. Deset z nich už odborné firmy sanují nebo čekají na další finance.

Rekultivace na jedné z nádrží v Mydlovarech

Mezi nejhorší ekologické zátěže v Česku patří bývalá úpravna uranových rud v Mydlovarech, kde zůstalo v soustavě odkališť na 36 milionů tun kalů. "Znečištěno bylo přes 280 hektarů půdy," řekla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Za stovky milionů korun se však areál postupně mění na zelené louky. "Podařilo se dokončit práce na kalojemu D a také na místě dnes už bývalých budov. Jde o 48 hektarů," uvedl ředitel příbramského závodu státního podniku Diamo Václav Plojhar.

Práce trvaly přes dva roky a stály 653 milionů korun. Srovnány se zemí byly také náspy, nádrže, ocelové haly nebo koleje. "Rekultivace probíhá už dvacet let a teprve teď je změna v přírodě vidět," podotkl starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Sanace půdy už je hotova v dřevařských závodech a plynárně

Do konce listopadu bude zrekultivován kalojem K1 o 26 hektarech. Už nyní se také připravuje žádost o dotaci na likvidaci kalojemu E o rozloze 37 hektarů. Celková obnova by měla být hotova v roce 2024. Náklady se odhadují na 2,7 miliardy korun.

Jedna z dosud nerekultivovaných odkalovacích nádrží.

Další významná ekologická zátěž se nachází v areálu Jihostroje ve Velešíně na Českokrumlovsku. Ropné látky a chlorované uhlovodíky ohrožují zdroj pitné vody v římovské nádrži. Na jejich likvidaci by bylo třeba 64 milionů korun. "Lidé vnímají tuto ekologickou zátěž hodně negativně. Nejsou ale peníze a musíme počkat," prohlásil starosta Velešína Josef Klíma.

Někde už ale z přírody chemikálie zmizely, sanační práce už skončily v areálu bývalých dřevařských závodů v Soběslavi na Táborsku. Loni na podzim byla završena i sanace zamořené půdy v českobudějovickém areálu Jihočeských plynáren. Na úplné dokončení prací chybějí také finance - čeká se na 59 milionů korun ze státní kasy.

Tento týden ministerstvo financí otevřelo obálky s nabídkami na obří ekotendr na likvidaci ekologických zátěží. Zatím však není jasné, zda vláda sloučí všech zhruba 500 lokalit v republice do jedné superzakázky, nebo tendr zruší a sanace budou pokračovat podnik po podniku.

,