Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: MF DNES

Když spustí sirény, lidé v okolí Temelína hned hledají jodové tablety

  • 0
Zkouška sirén, požární poplach a všeobecná výstraha. Pokaždé, když se z obecních rozhlasů a dalších zařízení začne šířit ohlušující zvuk sirén, je dost možné, že někdo v okolí Jaderné elektrárny Temelín spolkne jodovou tabletu.

Někteří lidé stále nerozeznají, o jaký druh hlášení se jedná, a mají strach z jaderné havárie. Zmíněná pilulka je pak preventivní ochranou proti radioaktivnímu jodu.

Naposledy způsobilo rozruch nedávné havarijní cvičení v Temelíně a s tím související spuštění sirén, které tenkrát houkaly hlasitěji než obvykle (více čtěte zde). Se zmatky při hlášení se pak setkávají třeba i ve vzdálenějším Protivíně.

Radnice dala upozornění na web

"Opětovně dochází při vyhlášení požárního poplachu k nepochopení varovných signálů předávaných prostřednictvím sirén. Dokonce jsou případy, kdy občané použijí zbytečně jodové tablety předané pro případ havárie v Jaderné elektrárně Temelín," píše se na protivínských webových stránkách.

Tamní starosta Jaromír Hlaváč upozornil, že potíž mohla nastat třeba při požáru zhruba před deseti dny. Ale většina lidí podle něj hlášení sirén rozezná. "Osobně mě nikdo nekontaktoval. Nejsem si vědom, že by někdo tabletu spolkl," dodal starosta.

Druhy hlášení

Všeobecná výstraha

V případě hrozby nebo vzniku mimořádné události (povodeň, havárie jaderné elektrárny apod.). Jedná se o kolísavý tón po dobu 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě v tříminutových intervalech.

Požární poplach

Slouží ke svolání jednotek požární ochrany (dobrovolní hasiči). Signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty (pozor na odlišnost tónu u elektronické sirény a elektrické rotační sirény).

Zkouška sirén

První středu v měsíci ve 12 hodin se sirény rozezní zkušebním nepřerušovaným tónem po dobu 140 sekund.

Pokud by se tak stalo, nic se podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka neděje a je možné si novou vyzvednout na obecním úřadu nebo v elektrárně. "U nás máme aktuálně rezervu čtyř tisíc balení, další má i krajský úřad," uvedl mluvčí.

Důležitější je rozeznat samotná hlášení. "Jedná se o zkoušku sirén vždy první středu v měsíci, poté klasický požární poplach a všeobecnou výstrahu," vyjmenovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Právě výstraha se používá při povodních či jaderné havárii.

Jenže při některých mimořádnějších událostech, jakým bylo třeba nedávné cvičení v Temelíně, by podle mnohých bylo vhodné, aby lidé z okolí dostali předem například SMS o spuštění sirén.

"Stačilo by poslat krátkou zprávu a každý by byl v klidu. Nebo když sirény vypnuli, mohli v rozhlase nahlásit, že to bylo cvičení. Není přece nutné v lidech zbytečně vyvolávat paniku," řekla Romana Raučinová z Kočína nedaleko elektrárny.

Mluvčí Sviták pak s ohledem na poslední zkušenosti reagoval, že o případných cvičeních a spuštění sirén dodá příště elektrárna informace s větším předstihem.

Tablety do domácností i škol

V příštím roce se chystá v třináctikilometrovém pásmu takzvané havarijní připravenosti výměna jodových tablet, jelikož bude končit datum jejich spotřeby.

"Budeme je distribuovat do všech 32 obcí a měst spadajících do pásma, kde žije 27 tisíc lidí. Jedná se o rozdělení 70 tisíc balení, která dostanou domácnosti, školy, zdravotnická a sociální zařízení nebo záchranné složky. Tablety budeme rozdávat již počtvrté," vypočítal Sviták s tím, že ČEZ to přijde na dva miliony korun.

Elektrárna Temelín plánuje zdvojnásobení vlastních zásob. "Lidé mimo zónu si mohou tablety po objednání koupit v lékárně. Není na ně třeba předpis," uzavřel Sviták.