Po povodních voda zaplnila táborskou nádrž Jordán, jejíž jedna polovina byla

Po povodních voda zaplnila táborskou nádrž Jordán, jejíž jedna polovina byla prázdná a dělníci ze dna těžili bahno. Nyní musí ještě zhruba týden počkat, než voda odteče. | foto: František Panec, MAFRA

Jordán se při povodních opět zalil vodou. Odbahnění nabírá zpoždění

  • 2
Povodně zkomplikovaly práce na táborském rybníce Jordán, který byl opět plný vody. Firmy nyní upravují projekt a je pravděpodobné, že se posune termín dokončení.

A co víc: firmy už nyní naznačují, že stavba bude dražší, protože je čekají vícepráce. Stavaři čekají po opadnutí vody poškozené břehy a nové nánosy bahna.

Místní obyvatelé tvrdí, že škody by rozhodně ze svého nemělo platit město, a naopak: odbahnění by mohlo být mnohem levnější, protože část bahna už odnesla voda, když se už podruhé protrhla provizorní hráz.

Velká voda v neděli 2. června poničila provizorní sypanou hráz v nádrži Jordán.

Povodně zkomplikovaly odbahnění táborského rybníka, které skončí zřejmě v září 2014.

A komplikace by měly řešit a platit firmy, které měly mít polovinu nádrže v tuto dobu již odbahněnou.

Chcete-li vtipkovat na účet Jordánu, pak nejnovější fórek ve městě je, že se všichni Táborští obávali, jak dlouho bude trvat napouštění rybníka, a ono se to dá stihnout za jediný den.

Napříč nádrží povede odvodňovací stoka

Přesně to je ale problém: tak rychlé zalití vodou zkomplikuje celý projekt, protože ve spodní části nádrže bylo připravené bahno k vysušení a odvozu na skládky. A nyní je pod vodou a velmi pravděpodobně se i část rozpustila v kalné vodě. Kromě toho měli dělníci na dně vytvořené různé cesty a skládky bahna.

"Kdyby šlo vše podle plánu, nemusely vůbec takové komplikace být. Spodní část už měla být kompletně odbahněna, místo toho mi připadalo, že si bagry s bahnem akorát hrají a přendávají ho z místa na místo. Také jsem čekal, že v nádrži bude třeba 20 bagrů, přitom zde nejčastěji pracovaly jen tři," zlobí se obyvatel Tábora Jaroslav Šugl.

Starosta Jiří Fišer pár dnů před protržením hráze a zaplavení Jordánu MF DNES popsal, jak je to se zpožděním stavby, které tehdy bylo dva až tři měsíce. Radnice odhadovala, že ve spodní části se bude sediment těžit ještě zhruba dva měsíce.

To nyní neplatí, celý projekt se mění a už se uvažuje i o posunutí termínu, kdy mělo být vše hotovo. Z července příštího roku o dva měsíce na září.

"Počítáme, že vícepráce ale nepůjdou za námi, ale že dodavatelé stavby jsou na podobnou událost pojištěni," řekl Fišer.

Celé odbahnění teď bude vypadat jinak: například předělovací hráz, která půlila Jordán na dvě části a dvakrát se protrhla, už by se nestavěla tak vysoká. Veškerou vodu by zachytávaly rybníky před Jordánem.

"Celá nádrž až na nějaké kaluže by byla vypuštěna a napříč by vedla odvodňovací stoka. Toto nyní projektujeme, změny projednáváme s poskytovatelem dotace. Samozřejmě, nějaké vícenáklady to přinese," říká vedoucí odboru investic radnice a manažer odbahnění rybníka Karel Hotový.

Odbahnění Jordánu stojí Tábor zhruba 460 milionů korun, z nichž většinu platí z dotací. Ačkoliv stavebníci měli mít vše hotové už do konce července příštího roku, konečný termín na vyúčtování dotací je ještě o rok delší.