Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jordán: odbahnění je u konce. Táborskou vodní nádrž teď trápí splašky

  17:45aktualizováno  17:45
Táborská údolní nádrž Jordán má nové spodní výpusti a pozvolna se napouští vodou. Radnice nyní zvažuje, jak zajistit, aby do rybníka přitékalo méně sedimentů, splašků a fosforu.

Břehy táborského Jordánu zarůstají trávou. Voda se kvůli tomu kazí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Největší investiční akce v novodobé historii Tábora je definitivně u konce. Rybník Jordán je odbahněný a po více než dvou letech se lidé mohou procházet po březích a brouzdat se ve vodě.

Hotová je i stavba spodní výpusti, která reguluje hladinu a chrání Tábor před povodněmi. Město teď však řeší, jak zmírnit přítok sedimentů, fosforu či splašků z povodí do vyčištěné nádrže.

Základem je vybudovat v obcích proti toku čistírny, upravit hospodaření na polích a celkově pouštět do Jordánu méně nečistot. To by však stálo několik miliard korun. Táborští už mají studii, co vše je potřeba pro čistší vodu v nádrži udělat. Plánují spolupráci obcí v povodí Jordánu, s ministerstvy a dalšími institucemi.

Potřebuje čistírnu odpadních vod

„Vše je otázkou investic a zajištění dodržování současných i budoucích emisních hodnot, které budou stanoveny pro to, co odtéká do Jordánu. Základem je vybudovat čistírny odpadních vod či čisticí zařízení, jako jsou biologické rybníky a mokřady, a řešit splachy chemie z polí a hospodaření právě v povodí Jordánu,“ říká starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Dodává, že řešení jsou dnes pouze na papíře, ale postupně v budoucnu je bude možné uskutečnit. I podle něj je to otázka desítek let a miliard korun. Vedoucí životního prostředí Tábora Jan Fišer upozorňuje, že nebude tak jednoduché snižovat množství nečistot, které do Jordánu tečou.

„Největším zdrojem znečištění jsou sídla, ale zároveň to, co dnes vypouštějí, splňuje legislativní podmínky. Je to o jednání s obcemi, zda budou ochotny řešit své odpadní vody nad rámec současné legislativy,“ popsal Jan Fišer a doplnil, že kvalita vody v Jordánu by se už nyní měla viditelně zlepšit právě díky odbahnění.

Zároveň v Malém Jordánu vznikla takzvaná sedimentační hráz, která má zadržet alespoň částečně přitékající nečistoty. „Samozřejmě zachytí jen hrubý plavený sediment, tedy hrubší písčitou frakci, určitě ne například fosfor,“ dodal Jan Fišer.

Chybí ještě osm metrů

Ačkoliv se táborský rybník nyní napouští po odbahnění pomalu a do normálního stavu hladiny chybí osm metrů, obyvatelé se podivují, že voda je už nyní zakalená. Podle odborníka a bývalého profesora Jihočeské univerzity, docenta Jiřího Gergela, by voda nyní měla být ale ještě zelenější.

„Všeobecná domněnka, že se zlepší okamžitě po odbahnění kvalita vody, je mylná. To je, jako když vypustíte studnu. Vždy je voda horší, ale to zhoršení trvá jen dva měsíce až půl roku, kdy je voda biologicky přikalená. Je to naprosto v pořádku, protože teď probíhá bouřlivá mineralizace odbahněné kotliny, a ujišťuji, že příští rok už bude voda jistě zcela normální,“ komentoval Gergel.

Jordán vznikl pravděpodobně v roce 1492 jako zásobárna vody pro Tábor. Nádrž má rozlohu padesát hektarů a při normální výšce hladiny zadržuje tři miliony kubíků vody. Naposledy byl vypuštěný v roce 1830 při opravě hráze. Odbahnění a vybudování nových výpustí vyšlo na 466 milionů korun. Akce začala na konci roku 2011.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz