V Kanadě nikdo barvu kůže neřeší, říká nový pomocník strážníků ve Vimperku

  9:16aktualizováno  9:16
Už svou postavou budí respekt. Nadhled mu dávají životní zkušenosti. Josef Bledý se stal ve 32 letech asistentem prevence kriminality ve Vimperku, a doplnil tak tým, který se strážníky spolupracuje už dva roky a pomáhá uklidňovat situaci ve městě, v němž žije početná romská komunita.

Dvaatřicetiletý Josef Bledý je od začátku srpna asistentem prevence kriminality ve Vimperku na Prachaticku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

K tomu, aby se snažil bojovat proti kriminalitě, má Josef Bledý i své vlastní důvody. „Mému synovi je letos třináct let, mám ještě dvě další děti. Chci jim jít příkladem a nechci dopustit, aby se přidaly k nějaké partě. Je pro mě důležité, aby se situace ve městě zlepšila, protože dobrá není, i když se o tom možná v poslední době tolik nemluví, protože je to přeci jen klidnější než dříve,“ říká Bledý.

Asistentem prevence kriminality se stal na začátku srpna, a zatím je tedy ve zkušební době. „Mám ale skvělé učitele, Karel Ferenc už tu práci dělá skoro dva roky a má spoustu zkušeností, které může předávat, tak doufám, že to zvládnu. Také ostatní strážníci městské policie mě přijali dobře. Mám z toho radost a o to větší motivaci,“ říká muž, který v roce 2008 odletěl s celou svou rodinou do Toronta, odkud se vrátil teprve loni.

Do Kanady se vydal na doporučení sestřenice své manželky, která tam žije. A jak sám Bledý říká, důvodem bylo, aby si vyzkoušel jiný život.

„Nevěděli jsme, jak dlouho tam zůstaneme, ale nakonec to trvalo šest let. Ta sestřenice je dneska občankou Kanady. Nám se ani po šesti letech občanství získat nepodařilo. Jednoho dne nám prostě řekli, že nás tam nechtějí, tak jsme se museli vrátit. Pocity jsme při tom měli dost smíšené,“ vzpomíná na okolnosti, za kterých musel Kanadu opustit.

V Torontu dělal i domovníka v mrakodrapu

Když tam přijížděl, uměl prý jen jediné slovo: refugee (uprchlík). To bylo také to jediné, co řekl na letišti místním úředníkům. Ti si rodinu vzali na stranu, vyplnili několik protokolů, zajistili jim ubytování a dali i nějaké peníze do začátku, aby si mohli koupit nábytek a zaplatit nájem za dva měsíce.

V následujících týdnech se museli všichni začít učit anglicky, a tak celá rodina začala chodit do školy. „Tohle trvalo tři měsíce a šlo to dost ztuha. Škola trvala do jedné odpoledne a potom jsem hledal práci. Nakonec mi pomohl kamarád Polák, který mi dohodil práci na stavbě. Dělali jsme odvodnění staveb a izolace. Bylo to skvělé. Potom jsem dělal třeba na letišti nebo domovníka v mrakodrapu. Když přišlo rozhodnutí soudu o našem návratu, byl jsem zároveň rád i nerad, Toronto je totiž opravdu nebezpečné,“ podotýká Bledý.

Podle něj je to totiž město, kterému vládnou černošské gangy, a například střelba na ulicích je na denním pořádku. Na druhou stranu je patrný respekt lidí před policisty v uniformách. Nikdo by si nedovolil do policisty třeba jen strčit nebo mu nadávat, okamžitě by ležel se želízky na zemi.

„Pravdou také je, že je tam každému úplně jedno, jakou kdo má kůži, jestli bílou, černou nebo fialovou. Každý člověk má stejné příležitosti. U nás je to bohužel naopak, i když i tady jsou lidi, kteří cikána jen tak neodsoudí jen proto, čím se narodil. Vím, že to má svůj důvod. Jeden cikán přijde do obchodu, něco ukradne. A pak už hlídají všechny. To se mi ale nelíbí,“ upozorňuje.

Bledý proto chce pomoci situaci zlepšit. Když slyšel, že by se na práci asistenta prevence kriminality hodil, neváhal prý ani chvilku.

„Mnoho lidí policisty uráží nebo si z nich dělá srandu, a to jak mezi bílými, tak i cikány. Mám spoustu kamarádů v obou skupinách a rád bych pomohl situaci zlepšit, třeba jen právě ve Vimperku. Městu sice sám od problémů, které vytvářejí cikáni i bílí, nepomůžu, ale můžu proti nim bojovat. Největším problémem jsou drogy a ztráta respektu. Mladí kluci ke mně respekt mají a poslouchají mě. Na některé to jde v klidu, na jiné se musí řvát. Ale tak to bude vždycky, musíme si s tím prostě poradit,“ ví nový asistent prevence kriminality.Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Pajič nestál o rozehrání ve druhé lize, tak v Budějovicích skončil

Slovinský útočník Rok Pajič v dresu Českých Budějovic.

Ve své páté sezoně v Motoru už do hry nenaskočil. Třiatřicetiletý slovinský útočník Rok Pajič odchází z...

Další z rubriky

Od hořící pergoly na Strakonicku chytila i auta, škoda je sedm milionů

Ve Stožicích začalo hořet dvě hodiny po sobotní půlnoci.

Víkendový požár na Strakonicku poničil pergolu, fasádu přilehlého domu a čtyři auta zaparkovaná poblíž. Celková škoda...

Soud řeší patnáct stížností na volby. Třeba že hlasovací lístek je moc velký

Ilustrační snímek

Na komunální volby si u českobudějovického krajského soudu stěžuje patnáct lidí. Je to stejný počet návrhů na...

V Budějovicích plánují novou budovu pro divadlo i filharmonii za miliardu

Herec Jan Dvořák jako Doktor Vlach s tetou Kateřinou v podání Daniely Bambasové...

Jak by mohla vypadat budova Jihočeského divadla na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích? A vejdou se do ní všechny...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz