Jozefína Růžičková vyrábí džemy a marmelády v Prachaticích.

Jozefína Růžičková vyrábí džemy a marmelády v Prachaticích. | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

Opustila práci v marketingu a v Británii uspěla s domácími marmeládami

  • 4
Jozefína Růžičková z Prachatic začala s vařením marmelád naplno před dvěma roky. Letos získala dvojitou zlatou medaili za své domácí marmelády na prestižní britské soutěži, kde předčila víc než dva tisíce citrusových výrobků ze 30 zemí světa.

Marmeládám se věnuje naplno pouhé dva roky a už může říct, že dosáhla ocenění, jaké se získává jen jednou za život.

Jozefína Růžičková, která v Prachaticích vyrábí marmelády, totiž letos získala za své výrobky devět zlatých medailí v prestižní anglické soutěži World’s Original Marmalade Awards 2017.

Její výrobek z pomeranče a šípku navíc porota ocenila dokonce dvojitou zlatou medailí a označila ji za vůbec nejlepší letošní zahraniční marmeládu.

I díky tomu jsou dnes už dva výrobky z Prachatic k dostání i v prestižním londýnském obchodním domě Fortnum & Mason, v němž nakupuje i britská královská rodina.

„Pocházím ze slovenské vesnice a tam se zavařovalo doslova všechno. Měli jsme u domu zahrady a vinice, takže jsem džemy pomáhala vyrábět už odmala. Citrusové marmelády ale u nás donedávna známé nebyly a já je vyzkoušela prvně až mnohem později. K vytvoření živnosti jsem se potom dostala až před dvěma roky,“ říká Růžičková, která vystudovala mezinárodní obchod.

V té době vařila marmelády jako svou vedlejší činnost a pracovala v marketingu firmy Nestlé. Až loni v září se výrobě ovocných zavařenin začala věnovat naplno. Kromě různých obchůdků je o její marmelády a džemy zájem třeba i na trzích na pražské Náplavce.

„Je to úplně jiné než v obří firmě, kde podobný proces trvá třeba rok a půl. Teď se mi ale zkušenosti z dřívější práce hodí. Vím, že každý výrobek musí splňovat jisté podmínky, být nějak označen, aby se mohl prodávat, mít etiketu, která by měla něco o výrobku vypovídat,“ vysvětluje podnikatelka.

Citrusy a pomeranče odebírá z jižní Sicílie

Výrobě citrusových marmelád se podle ní věnuje v poslední době v Česku mnoho lidí. Řada z nich své výrobky posílá i do soutěže ve skotské Cumbrii, v níž Jozefína Růžičková uspěla. Letos tam porota porovnávala více než dva tisíce výrobků ze třiceti zemí světa. Vždy se musí jednat o výrobky z citrusových plodů.

„V Anglii to má obrovskou tradici. Když se tam řekne marmeláda, každý si představí výrobek z hořkých sevillských pomerančů, které se bez úpravy ani nedají jíst, protože mají ohromně hořkou kůru a kyselou dužinu,“ vysvětluje.

Pouští se už i do zpracování klementinek, mandarinek se speciální vůní, a v budoucnu by ráda vyzkoušela i citrusy odrůdy Yuzu, které se pěstují v Japonsku.

„Nechci mít rozhodně žádnou obrovskou manufakturu, líbí se mi, že mám práci sama pro sebe a mohu vše vyrábět v objemu, který zvládnu sama. A to je nanejvýš jeden až dva hrnce denně,“ směje se.

Své výrobky zakládá na kvalitních ingrediencích, u nichž je důležité dbát i na jejich sezonnost. Citrusy a pomeranče odebírá z jižní Sicílie, suroviny na džemy zase kupuje od místních pěstitelů.