Letecký snímek okolí Březníku na Šumavě. I tady už stromy zasáhl kůrovec.

Letecký snímek okolí Březníku na Šumavě. I tady už stromy zasáhl kůrovec. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kácíme méně a nevzniká tolik holin, hodnotí šéf NP Šumava končící rok

  • 7
Zhruba o třetinu jsme zmírnili tempo kácení na Šumavě a vytváření holin. Při bilancování uplynulého roku, na jehož začátku se ujal funkce, to řekl ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.

Ředitel Jan Stráský při hodnocení uplynulého roku prohlásil, že plnění prvořadého úkolu - zastavení šíření kůrovce na Šumavě - se daří.

Jak mizí na Šumavě les

Období 2006-2010
Souše 4 045 ha
Holiny 8 476 ha

Rok 2010
Souše 1188 ha
Holiny 1122 ha

Rok 2011
Souše 812 ha
Holiny 787 ha

Zdroj: NP Šumava

Předložil k tomu údaje o množství nově vzniklých ploch se smrkovými soušemi, ploch holin a celkového množství vytěženého kůrovcového dřeva. Všechny ukazatele se podle něj v letošním roce v porovnání s předchozím obdobím snížily o třetinu.

V roce 2010 vzniklo na území parku 1 188 hektarů smrkových souší, tedy o 376 hektarů více než letos. U nově vzniklých holin meziročně poklesla plocha z 1 122 na 767 hektarů.

"Ačkoliv jsme byli zejména některými nevládními organizacemi a částí vědecké obce během roku napadáni ze záměru vykácet Šumavu a zamořit ji chemií, podařilo se nám snížit objem asanovaného dřeva proti předchozímu roku z 347 tisíc na 236 tisíc kubíků," řekl Stráský.

Připomněl, že vedení parku se dostalo za úspěšný boj s kůrovcem uznání od rakouských sousedů, kteří potvrdili, že přesah kůrovce na jejich území se letos snížil na desetinu.

Ředitel rovněž zdůraznil, že za 20 let existence národního parku se plocha lesů na jeho území kvůli kůrovci zmenšila o čtvrtinu. Vzniklo tam již 6 300 hektarů souší a 9 000 hektarů holin.

"Letošní rok jasně ukázal, že kůrovcová kalamita je na Šumavě zastavitelná," řekl Stráský.