Kameraman Jan Hanzal

Kameraman Jan Hanzal | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kameraman chce vyrazit po stopách Lva z Rožmitálu. Až na konec světa

  • 0
Režisér a kameraman Jan Hanzal chystá obří projekt připomínající 550 let od uplynutí slavné výpravy "z Čech až na konec světa". Z putování chce natočit dokumenty, pořídit fotografie a cestopisy a propagovat Čechy v Evropě. Expedice se může zúčastnit každý virtuálně i prakticky.

Psal se listopad 1465, když Jiří z Poděbrad vyslal z Čech do Evropy velkolepé poselstvo šlechticů a rytířů doprovázených pestrou družinou a služebnictvem. V čele stál nejvyšší královský úředník Lev z Rožmitálu a z Blatné, švagr českého krále.

Výprava, známá z cestopisu Václava Šaška z Bířkova, vyrazila přes Plzeň do Norimberka. Tam se přidali další a vyšli na dobrodružnou dvouletou cestu. Při ní měli získat tehdejší vládce pro myšlenku vytvoření mírového společenství, jakéhosi předobrazu Evropské unie.

Událost chce nyní k jejímu 550. výročí připomenout režisér a kameraman Jan Hanzal. Multimediální projekt nazval Výprava na Tmavou Hvězdu.

"Stejně jako historická předloha, o které se každý učil už na základní škole, chci dosáhnout několika cílů. Hlavním je samozřejmě filmová a fotografická dokumentace cesty a současné tváře evropské krajiny a života jejích obyvatel v místech, kudy se ubíralo poselstvo krále Jiřího z Poděbrad. Současně bude posláním projektu i propagace českých zemí a kreativity jejich obyvatel," líčí Hanzal, který žije už 20 let v jižních Čechách.

Výprava půjde také do španělského Santiaga de Compostela, odkud se historické poselství vrátilo v roce 1467. V současnosti Hanzal shání pomocníky, kteří by se s ním na obřím projektu podíleli. Už nyní běží podrobný web www.vypravanatmavouhvezdu. eu, který funguje jako historická encyklopedie a zdroj dalších informací.

Přiblíží nemocným posvátná místa

U zrodu nápadu stály autorovy zdravotní potíže před několika lety.

"Řekl jsem si, že když se z toho dostanu, natočím bijáky o posvátných místech pro nemocné lidi v ústavech a domovech, kteří se už kvůli svému zdraví nebo sociální situaci nemohou vydat do světa. Při studiu materiálů jsem zjistil, že v nejslavnějším svatém místě ve Španělsku byl také Lev z Rožmitálu, a postavil jsem projekt na této historické výpravě," popisuje 65letý Hanzal.

Název projektu vychází ze středověkého pojmenování tehdejšího konce světa platícího až do objevení Ameriky. Do roku 1492 lidé užívali latinský termín Finis terrae.

Expedice se může zúčastnit každý virtuálně i prakticky. "Stačí pomoci při přípravách tím, že poskytne své odborné či turistické znalosti o místech, pověstech či osobnostech, které jsou na trase. Na cestě je zatím popsáno 700 míst. Postupně budeme doplňovat informace na web asi o třech tisících místech a pak to bude fungovat podobně jako Wikipedia," říká Hanzal.

Od jara do podzimu bude projíždět Evropou

Příští rok chce objet Evropu, udělat obhlídku a osvětu a sbírat zkušenosti a informace. V dalších letech už chce naostro točit dokumentární filmy. "Od jara do podzimu bych s týmem a případnými zájemci o spolujízdu cestoval a přes zimu stříhal," plánuje.

Jan Hanzal pracoval od roku 1966 ve Filmovém studiu Barrandov nejprve jako asistent kameramana, pak jako druhý kameraman a později jako producent autorských filmů. Podílel se na desítkách známých českých snímků. Mezi nimi jsou například Tři veteráni, Slavnosti sněženek, Ucho nebo Ať žijí duchové.