Jeden z pěti malých Mazlíků zmizel. Zůstaly po něm jen zbytky nožiček. Kamera, která hlídá Sokolský ostrov, je upevněná na nedalekou plovárnu.

Jeden z pěti malých Mazlíků zmizel. Zůstaly po něm jen zbytky nožiček. Kamera, která hlídá Sokolský ostrov, je upevněná na nedalekou plovárnu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budějovice hlídá 33 kamer. Na vandaly jsou ale krátké. Často nic nevidí

  • 3
Kamerový systém v Českých Budějovicích nefunguje ideálně podle představ. Pachatele, kteří ničí sochy, lavičky nebo různé cedule, se jen málokdy podaří dopadnout. Kamery totiž obvykle míří jinam nebo místo vůbec nesledují.

Třiatřicet kamer sleduje dění v Českých Budějovicích. K vandalům jsou však většinou slepé nebo na ně nedohlédnou. Ve velkém tak kvůli tomu trpí umělecká díla, především sochy, ale i běžné městské vybavení, jako jsou lavičky a podobně. Škody šplhají do stovek tisíc korun, nehledě na uměleckou hodnotu děl.

Jen krátký výčet z poslední doby:

- poničená lavička Václava Havla v kampusu Jihočeské univerzity

- jeden ukradený a další rozbití Mazlíci na Sokolském ostrově, kteří jsou součástí Umění ve městě (více čtěte zde).

"Každý rok se něco stane, vandalové se vždy vyřádí, je to už taková smutná tradice," musel už několikrát zopakovat sochař Michal Trpák. Právě on má s ničením svých soch velké zkušenosti.

Vloni se vandalové vyřádili na ženě ze sousoší Humanoidi na Lannově třídě, při dalším z ročníků Umění ve městě jednoho z červených koní od Michala Gabriela někdo povalil na zem a zlomil mu nohu. Ještě dříve zmizely z Piaristického náměstí dvě metrové sochy žab.

Lavičce Václava Havla v Českých Budějovicích po návštěvě vandalů chybí tři skleněné dekorace na židlích. Zůstala jen jedna zelená.

Pachatel? Ve velké většině případů zůstal neznámý. "Objasňovat tento druh trestné činnosti je komplikované, nicméně policisté v minulosti obdobný případ vyřešili. A to u poškozených soch barevných krav," reagovala jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Při vyšetřování používají její kolegové i kamerový systém, který ale často nepomůže. Kamery jsou přitom ve městě na 33 místech.

I přesto, že vandaly mnohdy nezachytí, je podle mluvčího českobudějovických strážníků Václava Supa jejich počet dostatečný. "Nejvíce kamerových bodů je v centru města, kde mají i největší opodstatnění. Dvě jsou v oblasti Lannovy třídy nebo náměstí Přemysla Otakara II., dále například na Senovážném, Mariánském či Palackého náměstí a na sídlišti Máj jich je celkem pět," vyjmenoval Sup.

Vyvstává tedy otázka, proč nebyl dopaden, nebo alespoň natočen vandal, který loni poškodil Humanoidy na Lannové třídě. "Kamera snímá ještě dvě další ulice. V tomto případě zaznamenala, bohužel, až příjezd hasičů," konstatoval už dříve Sup.

Kvůli technické i finanční náročnosti podle něj nemohou být všude, proto jsou v místech s největším pohybem obyvatel. Třeba na Sokolském ostrově by se však větší dohled mohl vyplatit, sochy tam utrpěly už několikrát. Podle seznamu tam jedna kamera je, její užitek je však zjevně pochybný.

"Bylo by potřeba posílit zejména službu sledující záběry"

Problémem by mohla být i nedostatečná sledovanost kamerového systému. Před časem se tím zabývala i komise pro životní prostředí rady města Českých Budějovic.

"Bylo by potřeba posílit zejména službu sledující záběry," shodla se jednomyslně komise. V krajském městě totiž záběry sledoval při 12hodinové směně jen jeden člověk, přitom třeba v Prachaticích se kvůli dostatečné pozornosti střídají po dvou hodinách u osmi kamer.

Vedení města na dotazy týkající se případného zvýšení počtu kamer či lepší sledovanosti ve středu nereagovali. Žádné kroky tak radnice zřejmě nechystá.

Řešit případy vandalství bude stále především na strážnících a policistech. "Na případu poškození lavičky Václava Havla pracují kolegové z obvodního oddělení Čtyři Dvory. Uvítáme jakékoli svědectví ze strany občanů," doplnila Uhlířová s tím, že se to týká všech případů vandalství.