Náměstí v Kaplici na Českokrumlovsku.

Náměstí v Kaplici na Českokrumlovsku. | foto: František Panec, MF DNES, MF DNES

Gymnázium v Kaplici navštěvuje 38 dětí. Krajská radní: Je to neudržitelné

  • 1
Kaplicí na Českokrumlovsku se šíří fáma o zavření gymnázia a místní se spojili v boji o jeho udržení. Pro Jihočeský kraj je podle vicehejtmanky pro školství Lucie Kozlové neúnosné, aby doplácel na gymnázium v Kaplici kvůli nedostatku žáků.

Kaplické gymnázium skomírá už řadu let. Aktuálně má jen oktávu s 15, septimu se 14 a kvintu s 9 žáky. A lépe na tom není ani vedlejší obchodní akademie – ta má jen první ročník se 16 a druhý se 13 žáky.

Místní jsou přesvědčeni, že za úpadkem středního školství v Kaplici stojí sloučení prestižních maturitních škol se středním odborným učilištěm. Z nezájmu žáků o studium v pohraničním městě viní ředitelku a kraj, který je vlastníkem celé podivně slepené trojškoly.

Minulé úterý zaplnili sympatizanti gymnázia kaplické kino. Drtivá většina řečníků se hrdě přiznala k tomu, že jsou absolventy školy a ta je dobře připravila na život. Ve svých vystoupeních nešetřili ředitelku střední školy nejen radní, ale ani žáci a kantoři. Na nezájmu kaplických školáků o maturitu v rodném městě se ale podle nich podepsali také učitelé základních škol.

Fámy se prý opakují vždy na jaře

„Myslím, že k současnému stavu gymnázia vedla strategie základních škol. Říkali žákům, že je moc náročné, ať tam nechodí,“ řekla například Kristýna Mrzenová. Sama na kaplickém gymnáziu maturovala před dvěma lety se samými jedničkami a nyní studuje na univerzitě v anglickém Nottinghamu.

Podle ředitelky Marty Caisové mohou za skomírající stav i opakované fámy načasované vždycky na jaro. „Od roku 2013 se tu každoročně kolem přijímaček mluvilo o tom, že škola končí. Gymnázium přešlo na čtyřleté studium, aby nevybíralo žáky ze základních škol,“ potvrdila.

Ve smršti emotivních emocí pak učitelka Zdeňka Lovčí navrhla, aby se zřizovatelem školy stalo město, třeba se spojením se základní školou. „Tento model funguje ve Vodňanech, a pokud chce město udržet gymnázium a obchodní akademii, mělo by se do toho pustit,“ vyzvala radní města. A kaplický starosta Pavel Talíř (KDU-ČSL) potvrdil, že to je jedna z variant, která je na stole.

Pro Jihočeský kraj je podle vicehejtmanky pro školství Lucie Kozlové neúnosné, aby doplácel na gymnázium v Kaplici kvůli nedostatku žáků.

„Takhle tristní situace v jižních Čechách na žádném krajském gymnáziu není. Je zřejmé, že kaplické gymnázium navštěvuje 38 dětí a při nákladech 1,8 milionu je to neudržitelné. Ale garantuji, že dostuduje letošní maturitní ročník a také septima v příštím roce,“ sdělila Kozlová.

Pro Kaplické je to dobrá zpráva – jejich gymnázium i obchodní akademie, kterou se zatím vicehejtmanka nezabývala, získaly další rok života navíc. A ten mohou využít k oživení skomírajících škol.

Sloučení škol v Českých Budějovicích

Českobudějovická Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola Kněžskodvorská takovou šanci nemá. Fungovat bude už jen do června, od září se stanou její žáci součástí Střední školy obchodní na Husově třídě. O sloučení větší školy se zhruba 700 žáky ve střední a 50 žáky ve VOŠ s o dvě stovky menší školou rozhodli ve čtvrtek prakticky bez diskuse krajští zastupitelé.

„To sloučení jsme připravili už my. Původně to vypadalo, že Kněžskodvorská spolkne Husovku, nicméně se ukázalo, že je lépe řízena ta Husovka. Sloučení jsme nedotáhli do konce, protože bylo před volbami,“ řekl zastupitel Tomeš Vytiska (KSČM), který byl do podzimu krajským radním pro školství.

Se zrušením Kněžskodvorské musí najít krajští úředníci nové využití pro několik jejích budov rozmístěných po celém městě a předpokládají, že tak uspoří na jejich provozu. S propouštěním učitelů z této velké střední školy zatím kraj nepočítá, na konci školního roku odejdou jen ti, co chtějí do důchodu.

Během několika let už si na Kněžskodvorskou zřejmě vzpomenou jen její absolventi a kantoři. Vždycky ale nemusí obávané sloučení krajských škol znamenat jejich konec. Příkladem je spojení českobudějovického Gymnázia Česká se sportovním Gymnáziem olympijských nadějí od 1. ledna 2012.

„Katastrofické scénáře o zániku škol a ztrátě důvěry se naštěstí nenaplnily. Letos se k nám hlásí rekordní počet žáků do všech tří prvních tříd – do sportovní máme 51 přihlášek na třicet míst, do klasického osmiletého studia sedminásobek a do čtyřletého trojnásobek přihlášek,“ vypočítal ředitel Gymnázia Česká Antonín Sekyrka.

Síť středních škol v regionu se během posledních let stále zmenšuje. Jihočeský kraj převzal při svém vzniku od státu 87 středních škol. Spolu s nimi tu bylo 20 soukromých středních škol a po jedné církevní a obecní. Nyní kraj zřizuje 68 středních škol, 12 je soukromých a po dvou vlastní obec a církev. Vlastníci škol tak reagují na úbytek žáků – zatímco v roce 2000 navštěvovalo střední školy v kraji 36 tisíc žáků, nyní mají 28 tisíc žáků.