Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Značka Krampus je naše. Vymyslete si jiný název, zní z Kaplice

  8:24aktualizováno  8:24
Značku Krampus včetně loga si nechala Kaplice na Krumlovsku zaregistrovat pod ochrannou známku. Město teď vyzvalo organizátory podobných akcí, aby ji bez povolení nepoužívali. Chce si tak bránit svou show. Radnice dalších měst a další organizátoři postup kritizují.

Zčásti člověk, zčásti zvíře. Krampusové – děsivá rohatá strašidla pocházející ze starověké alpské tradice straší v období adventu lidi v Rakousku a Německu už od nepaměti. Popáté se představí 10. prosince také v Kaplici při Krampus Show.

Fotogalerie

Město na Krumlovsku pořádá tuto akci v Čechách historicky nejdéle. A protože se podobné průvody se stejným názvem začaly rozšiřovat po celé republice, značku Krampus včetně loga si Kaplice nechala zaregistrovat pod ochrannou známku. Ostatním organizátorům show teď rozesílá dopisy s upozorněním, že značku nesmějí používat.

„Snažíme se domluvit férově a společnostem a městům vysvětlit, že se jedná o ochrannou známku, aby si to nejdříve uvědomili. Některé akce vyloženě kopírují to, co se děje v Kaplici včetně programu a nastavení trati, po které pobíhají démonické bytosti. Nejedná se nám už ryze o logo s textem, ale o know-how samotné show,“ vysvětluje mluvčí Kaplice Jan Bohdal.

Ve čtvrtek prošel Krampuslauf i Příbramí:

K. R. A. M. P. U. S a Krampuslauf

Organizátoři ale chování Kaplických moc férově nevnímají. „Za značku chtějí deset tisíc korun. Pokud jim zaplatíme, můžeme ji použít. Narychlo vyhovíme jejich požadavkům, protože naše akce bude 17. prosince, abychom neměli problém. Jak to uděláme za rok, bude otázka dalšího jednání. Každopádně v tom nevidím nic dobrého,“ podotýká ředitel Městského kulturního střediska Strakonice František Christelbauer.

Jan Bohdal přitom tvrdí, že Kaplici nejde primárně o peníze. „Neupozorňujeme je hlavně na to, že bychom od nich chtěli zaplatit nějaké náklady, ale že z toho, že užili ochrannou známku, mohou vyplývat určité finanční, morální a jiné kompenzace,“ říká Bohdal.

Právě nad morální stránkou celé věci se naopak pozastavuje Karel Procházka, předseda Maškarního sdružení v Milevsku, kde pořádali přehlídku krampusů 19. listopadu. Kvůli značce měnili na poslední chvíli název akce na K. R. A. M. P. U. S a problémy s Kaplicí řeší ještě teď.

„Máme tu Milevské maškary, největší a nejstarší maškarní průvod v republice. Přesto si neumím představit, že bychom si zaregistrovali název Maškary nebo Masopust. Naopak, jezdíme pomáhat zdarma dalších obcím a městům, chodíme i v průvodu,“ podotýká Procházka.

Postup Kaplických odsuzují i další. „Město Kaplice si podle mého názoru zaregistrovalo všeobecně známé slovo Krampus. Považuji to za nefér jednání vůči ostatním městům a organizacím,“ říká Alena Ženíšková, místostarostka Příbrami, kde název měnili na Příbramský Krampuslauf a pořádají ho dnes. A podle všeho se hodlají organizátoři bránit. „Komunikujeme s Evropským patentovým zástupcem a ostatními dotčenými městy,“ naznačuje Ženíšková.

„Chceme zachovat kvalitu“

Letos přijede do Kaplice rekordních 500 démonických stvoření. Českých „krampusů“ bude mezi účinkujícími jen pár.

Podle mluvčího Kaplice Bohdala chodí v průvodu hlavně zahraniční účastníci proto, že podnět, aby vznikla Krampus show v Kaplici, vzešel ze spolupráce místního kulturního a informačního centra s rakouskou krampus skupinou Mühlviertler Schloss Teufeln.

„Chceme zachovat kvalitu démonických alpských stvoření. Historicky nám hornorakouští čerti pomáhají dostat pravé krampus masky z Rakouska a Německa do Česka. Letos je u nás už jedna česká skupina. Může odstartovat tradici, že se české krampus masky začnou v Kaplici ukazovat ve větším počtu,“ říká Bohdal.

Někteří čeští „krampusáci“ ale už ztrácejí o účinkování v Kaplici zájem. „Na první ročníky jsme se tam marně snažili dostat. Po dvou letech vnucování už nemám zájem. Myslím, že tu vzniklo dost průvodů tvořených jen z českých skupin, které se mohou se zahraničními rovnat,“ podotýká za pražský spolek Krampus-certi.cz Rudolf Koudela.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Vysloužilý bazén v Prachaticích přestaví za 200 milionů na akvapark

V areálu plaveckého stadionu v Prachaticích přibude saunový, solný i dětský...

V Prachaticích se pustí do největší investice za posledních několik desítek let - přestaví plavecký bazén, který...

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz