Hlavní vchod českobudějovické nemocnice je moderní. Teď čeká rekonstrukce...

Hlavní vchod českobudějovické nemocnice je moderní. Teď čeká rekonstrukce historickou budovu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Místo řezání jen pár vpichů. Arytmii léčí v Budějovicích šetrnou metodou

  • 0
Lékaři českobudějovické nemocnice jako první v Česku zavedli šetrnou léčbu pokročilé srdeční arytmie. Novou metodou už v kardiocentru pomohli stovce pacientů a na zkušenou za nimi jezdí i odborníci ze zahraničí.

Bušení srdce, nepravidelný tep, dušnost, únava – to jsou některé projevy nejčastější srdeční arytmie, takzvané fibrilace síní. Podle statistik jí trpí asi dvě procenta lidí, ve věkové skupině nad 65 let se vyskytují u osmi procent.

Lékaři českobudějovické nemocnice odoperovali už sto pacientů se srdeční arytmií formou hybridní ablace fibrilace síní. Metoda spočívá v kombinovaném přístupu – chirurgická část se provádí bez velkých řezů, pouze několika vpichy do hrudníku. V kardiocentru budějovické nemocnice touto metodou operují už čtyři roky a mají se zákrokem největší zkušenosti mezi zdravotnickými zařízeními v Česku.

„Prvního pacienta se srdeční arytmií jsme touto metodou operovali v roce 2012. Zároveň jsme jako první v republice zavedli následně ucelený koncept hybridní léčby fibrilace síní, který spočívá v úzké spolupráci kardiochirurgů a kardiologů – arytmologů. Rozšiřuje tak v naší nemocnici možnosti léčby tohoto záludného onemocnění,“ uvedl primář kardiochirurgického oddělení Aleš Mokráček.

Série malých řezů

Při této operaci se lékaři dostanou endoskopicky k srdci z obou boků těla pacienta, pak provedou sérii malých řezů v oblasti pravé a levé srdeční síně pomocí radiofrekvenční energie. Řezy pomáhají zamezení vzniku a šíření nepravidelnosti srdečního rytmu.

„Operace je zakončena uzavřením ouška levé srdeční síně. Tato část totiž bývá u této skupiny pacientů nejčastějším místem vzniku krevní sraženiny, která způsobuje vznik mozkové mrtvice. Jeho uzavření výrazně snižuje riziko cévní mozkové příhody a v některých případech dovolí nemocným trvale vysadit léky proti krevnímu srážení typu warfarin,“ popsal lékař Vojtěch Kurfirst z kardiochirurgického oddělení.

Po chirurgickém zásahu následuje tříměsíční doba hojení a poté převezmou pacienta kardiologové – arytmologové. Ti zákrok dokončí ověřením, případně dopracováním katetrizační cestou. Katetrizační metoda spočívá v tom, že lékaři zavedou do srdce vpichem v třísle ohebné nástroje, takzvané katetry. S jejich pomocí odstraní ložisko arytmie.

„Tato léčba je vhodná pro většinu pacientů. Největší význam má u nemocných s pokročilou formou fibrilace síní, u kterých klasické metody léčby selhávají, nebo nejsou tak efektivní. Jde částečně o chirurgickou metodu, která vyžaduje rekonvalescenci v řádu dnů až týdnů. Po jejím dokončení lidé nejsou nijak omezeni v běžném životě,“ upřesnil Kurfirst.

Největším přínosem této kombinované operace je podle primáře Mokráčka právě její vysoká efektivita pro pacienta. „Na některé typy arytmie stačí podávání tabletek proti srážlivosti krve, na některé katetrizace. Ale pro pokročilé formy arytmie je třeba udělat kombinovaný výkon. Je sice pro pacienta náročnější než dílčí metody, ale jeho výsledek je po skončení rekonvalescence velmi efektivní,“ srovnal lékař.

Budějovická nemocnice je v této léčebné metodě vzorem pro celou republiku i zahraniční kliniky. „Zákrok zatím v tuzemsku provádějí ještě tři nemocnice: pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Nedávno přijeli do Budějovic této šetrné operaci přihlížet kardiochirurgové ze slovinského Mariboru,“ řekl šéf kardiocentra Ladislav Pešl.