Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová

Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Prachatické žalobkyni snížili plat kvůli dozorování kauzy známého

  • 4
Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil prachatické státní zástupkyni Miroslavě Prokešové plat o deset procent na tři měsíce. Její manžel si půjčil statisíce korun od podnikatele, jehož stíhání předtím dozorovali prachatičtí žalobci. Prokešová tak porušila své povinnosti, zaznělo v rozsudku.

Prokešová před časem sama rezignovala na post okresní státní zástupkyně, nyní je řadovou žalobkyní. Jejím postupem se zabývala také policie. Okresní soud v Příbrami však nakonec případ vrátil kárnému senátu, trestný čin se neprokázal.

Podle předsedy Kárného senátu Nejvyššího správního soudu Jaroslava Vlašína měla žalobkyně více dbát na to, jak její postup zapůsobí na veřejnost. V kárném řízení ženě původně hrozilo odvolání z funkce, ministerstvo spravedlnosti ale návrh zmírnilo a nově požadovalo dvacetiprocentní snížení platu na půl roku.

Podle ministerstva Prokešová v roce 2010 chybovala v kauze prachatického podnikatele podezřelého z krácení daní. Policejní vyšetřování dozoroval jeden z jejích tehdejších podřízených. Podnikatel však byl dlouholetým přítelem manžela Prokešové a jejím známým, proto měla jako šéfka okresních žalobců vyloučit sebe i celý svůj úřad z dozorování kauzy.

Místo toho se prý Prokešová zajímala o vývoj stíhání, které policie nakonec zastavila. O čtyři měsíce později si její manžel od podnikatele vypůjčil 500 tisíc korun, peníze přišly na účet, k němuž má dispoziční práva i Prokešová. Žalobkyně opakovaně uvedla, že vyšetřování nijak neovlivnila a že peníze představovaly standardní půjčku.

Prokešová řekla, že kvůli případu prakticky ztratila několik let života. Podnikatel prý nebyl její blízký přítel, proto se z kauzy tehdy nevyloučila. Nyní by to ale z opatrnosti udělala. "Už jenom kdybych měla pocit, že jsem toho člověka zahlédla, dnes bych se vyloučila," uvedla Prokešová.

Pozice státního zástupce v menším městě je podle ní složitá, po letech zná téměř každého. "Proto jsem si dala žádost o přeložení do Strakonic, tam nikoho neznám, už nechci riskovat sebemenší problém," doplnila Prokešová.

Samotná skutečnost, že se žalobkyně nevyloučila z dozorování, podle kárného senátu proviněním není. "Soud vzal na vědomí poměry na malém okresním zastupitelství," uvedl Vlašín. Ve spojení s půjčkou už ale postup Prokešové naplňuje znaky kárného provinění.