Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní část Žižkových kasáren mají Izraelci vrátit Písku, rozhodl soud

  13:45aktualizováno  13:45
Písecká radnice vyhrála první kolo soudního sporu o vlastnictví jižní části Žižkových kasáren. Kupní smlouva, kterou v roce 2010 uzavřeli tehdejší představitelé města s izraelskými developery, je podle soudu neplatná.

Architektonická soutěž měla ukázat budoucí podobu kasáren. | foto: Technologické centrum Písek

Jižní část areálu se měla na zhruba čtyřech hektarech díky společnosti Terabet, za kterou stojí podnikatelé z Izraele, změnit už před lety v komplex se stovkami bytových domů.

Dodnes ale nestojí ani jeden a kasárna chátrají. Město se snažilo s Izraelci dohodnout, aby v areálu začali něco dělat, jenže marně. Zastupitelům loni došla trpělivost a podali na developery žalobu na neplatnost smlouvy.

Městu paradoxně pomohla vlastní chyba. U soudu se domáhalo určení vlastnického práva v jižní části kasáren s tím, že kupní smlouva z roku 2010, kterou uzavřelo tehdejší vedení radnice se společností Terabet, je neplatná.

Záměr prodat nemovitosti v kasárnách totiž nebyl řádně vyvěšený na úřední desce, jak určuje zákon. Okresní soud v Písku teď dal radnici za pravdu, a nemovitosti tak podle rozsudku budou muset Izraelci vrátit městu.

Rozsudek nenabyl právní moci

Kauza ale zdaleka není u konce. Rozsudek nenabyl právní moci, Terabet se proti němu může odvolat. A svého práva chce využít.

„Rozhodně se odvoláme. Nejsem v tuto chvíli schopný k tomu říci o moc víc, neznám důvody, které vedly soud k jeho rozhodnutí. Ještě nám nebylo doručené písemné vyhotovení rozhodnutí. Každopádně s tím nesouhlasíme, protože jsme měli názor zcela opačný,“ potvrdil právní zástupce společnosti Terabet Karel Volf.

Ani radnice neočekává, že by se věc vyřešila v řádech měsíců. „Město Písek sice vyhrálo soudní spor, ale není jasné, jak dlouhá cesta nás ještě čeká k pravomocnému rozhodnutí soudu v celé kauze. Pokud se odvolají ke krajskému soudu, může být do roka věc uzavřena. Společnost ale může vyvolat další spor o náhradu škody. A ten může trvat déle,“ podotkl místostarosta Písku Josef Knot.

Případný soud o náhradu škody by ale neměl mít vliv na rozhodnutí o vlastnictví pozemků. Město by tak mohlo už v jeho průběhu začít s úpravami kasáren.

„V současné době je příliš brzy na konkrétní plánování budoucnosti. V případě získání Žižkových kasáren zpět do vlastnictví města Písku by měly první kroky směřovat především k vyklizení celého areálu včetně odstranění případné ekologické zátěže v severní části pozemku,“ nastínil místostarosta Knot.

Bude tam všesportovní hala?

Následovat by mohly diskuse s veřejností o možném funkčním využití kasáren. Podle Knota by se tam v budoucnu dalo uvažovat i o výstavbě všesportovní haly. Ta by tak doplnila současné sportovní areály – zimní stadion a Spartak, které se v nejbližších letech navíc rozrostou i o plavecký bazén.

„Vzhledem k rozloze areálu je pak pravděpodobné a zcela logické nabídnout jeho část soukromému investorovi. V tomto případně bychom nastavili obranné mechanizmy zřejmě zcela jinak a s mnohem většími sankcemi, než tomu bylo v minulosti. Konečné využití bude záviset i na případných dotačních titulech, ze kterých by bylo možné získat peníze na revitalizaci areálu a jeho pozdější konečnou podobu využití,“ dodal Knot.

V současné době se město s izraelskými developery soudí také o neplatnost nájemní smlouvy v severní části kasáren. Objekty jsou ve velmi dezolátním stavu a mohou ohrožovat bezpečnost lidí. Odbor výstavby proto nechá zpracovat znalecký posudek, který ukáže, zda by je město nemělo nechat zbourat i přes probíhající soudní spor.

U vstupu do severní části kasáren funguje Technologické centrum a nově také psychiatrická nemocnice, která se v květnu přesunula do Žižkových kasáren z areálu léčebny U Honzíčka.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz