Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní část Žižkových kasáren mají Izraelci vrátit Písku, rozhodl soud

  13:45aktualizováno  13:45
Písecká radnice vyhrála první kolo soudního sporu o vlastnictví jižní části Žižkových kasáren. Kupní smlouva, kterou v roce 2010 uzavřeli tehdejší představitelé města s izraelskými developery, je podle soudu neplatná.

Architektonická soutěž měla ukázat budoucí podobu kasáren. | foto: Technologické centrum Písek

Jižní část areálu se měla na zhruba čtyřech hektarech díky společnosti Terabet, za kterou stojí podnikatelé z Izraele, změnit už před lety v komplex se stovkami bytových domů.

Dodnes ale nestojí ani jeden a kasárna chátrají. Město se snažilo s Izraelci dohodnout, aby v areálu začali něco dělat, jenže marně. Zastupitelům loni došla trpělivost a podali na developery žalobu na neplatnost smlouvy.

Městu paradoxně pomohla vlastní chyba. U soudu se domáhalo určení vlastnického práva v jižní části kasáren s tím, že kupní smlouva z roku 2010, kterou uzavřelo tehdejší vedení radnice se společností Terabet, je neplatná.

Záměr prodat nemovitosti v kasárnách totiž nebyl řádně vyvěšený na úřední desce, jak určuje zákon. Okresní soud v Písku teď dal radnici za pravdu, a nemovitosti tak podle rozsudku budou muset Izraelci vrátit městu.

Rozsudek nenabyl právní moci

Kauza ale zdaleka není u konce. Rozsudek nenabyl právní moci, Terabet se proti němu může odvolat. A svého práva chce využít.

„Rozhodně se odvoláme. Nejsem v tuto chvíli schopný k tomu říci o moc víc, neznám důvody, které vedly soud k jeho rozhodnutí. Ještě nám nebylo doručené písemné vyhotovení rozhodnutí. Každopádně s tím nesouhlasíme, protože jsme měli názor zcela opačný,“ potvrdil právní zástupce společnosti Terabet Karel Volf.

Ani radnice neočekává, že by se věc vyřešila v řádech měsíců. „Město Písek sice vyhrálo soudní spor, ale není jasné, jak dlouhá cesta nás ještě čeká k pravomocnému rozhodnutí soudu v celé kauze. Pokud se odvolají ke krajskému soudu, může být do roka věc uzavřena. Společnost ale může vyvolat další spor o náhradu škody. A ten může trvat déle,“ podotkl místostarosta Písku Josef Knot.

Případný soud o náhradu škody by ale neměl mít vliv na rozhodnutí o vlastnictví pozemků. Město by tak mohlo už v jeho průběhu začít s úpravami kasáren.

„V současné době je příliš brzy na konkrétní plánování budoucnosti. V případě získání Žižkových kasáren zpět do vlastnictví města Písku by měly první kroky směřovat především k vyklizení celého areálu včetně odstranění případné ekologické zátěže v severní části pozemku,“ nastínil místostarosta Knot.

Bude tam všesportovní hala?

Následovat by mohly diskuse s veřejností o možném funkčním využití kasáren. Podle Knota by se tam v budoucnu dalo uvažovat i o výstavbě všesportovní haly. Ta by tak doplnila současné sportovní areály – zimní stadion a Spartak, které se v nejbližších letech navíc rozrostou i o plavecký bazén.

„Vzhledem k rozloze areálu je pak pravděpodobné a zcela logické nabídnout jeho část soukromému investorovi. V tomto případně bychom nastavili obranné mechanizmy zřejmě zcela jinak a s mnohem většími sankcemi, než tomu bylo v minulosti. Konečné využití bude záviset i na případných dotačních titulech, ze kterých by bylo možné získat peníze na revitalizaci areálu a jeho pozdější konečnou podobu využití,“ dodal Knot.

V současné době se město s izraelskými developery soudí také o neplatnost nájemní smlouvy v severní části kasáren. Objekty jsou ve velmi dezolátním stavu a mohou ohrožovat bezpečnost lidí. Odbor výstavby proto nechá zpracovat znalecký posudek, který ukáže, zda by je město nemělo nechat zbourat i přes probíhající soudní spor.

U vstupu do severní části kasáren funguje Technologické centrum a nově také psychiatrická nemocnice, která se v květnu přesunula do Žižkových kasáren z areálu léčebny U Honzíčka.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz