Kateřina Sam je vedoucí laboratoře multitrofických interakcí v Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Někde jsem byla prvním bělochem, kterého viděli, líčí bioložka výzkum v Papui

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Bioložka Kateřina Sam vypráví o výzkumech v korunách stromů i životě v exotické Oceánii. V Papui-Nové Guineji si dokonce našla manžela, s nímž žije poblíž Českých Budějovic.

Už přes 10 let se vypravuje do odlehlých koutů jihovýchodní Asie a Austrálie. Jako jedna z prvních se rozhodla zkoumat vztah mezi býložravým hmyzem a predátory, kteří ho likvidují, v horních patrech tropického pralesa Papuy-Nové Guiney a nejen tam.

„Práce ve třicetimetrové výšce není pro každého. Nebezpečí hrozí i od místních kmenů, které mezi sebou občas vedou války. I přesto, že se bezpečnostní situace v Papui zhoršuje, nedám na ni dopustit,“ vysvětluje 36letá bioložka Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. V daleké zemi si dokonce našla manžela, s nímž žije poblíž krajského města.

Daleko složitější je práce s pavouky, ti jsou všude. Nezbývá nám nic jiného než porost obestavět a kompletně ho od nich vyčistit.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se