Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza pozemků s autobusem u cyklostezky: radnice je nakonec možná koupí

  16:49aktualizováno  16:49
Budějovický magistrát jedná s bratry Rybákovými o pozemcích u vltavské cyklostezky, kde stojí odstavený autobus. MF DNES zjistila, že parcely koupili za milion korun za podivných okolností.

Vrak autobusu u vltavské cyklostezky zůstává trnem v oku budějovickému magistrátu. Městu se nepovedlo najít žádný právní nástroj, jak donutit majitele starý vůz odstranit. Náměstek primátora Petr Holický připouští, že městu nakonec možná nezbude, než pozemky odkoupit. A majitelé parcel si tak přijdou k zajímavému zisku.

„Jednání jsou na začátku. Ten případ je strašně komplikovaný, majitelé se snažili opakovaně s městem dohodnout. Chtěli to odprodat, byla tam snaha o nějaký projekt, kde chtěli, aby na něm participovalo město. Ukázalo se ale, že ten záměr neodpovídá územnímu plánu. Obvykle se developer, který má snahu něco dělat, snaží projekt přizpůsobit, oni na to šli poněkud jinak,“ řekl náměstek Petr Holický (ANO).

Fotogalerie

S Vladimírem Rybákem jednal již na jaře, ovšem bez konkrétního výsledku. Magistrát kontakt obnovil v okamžiku, kdy bratři před pár týdny na pozemek umístili starou karosu. A následně i auto. To ovšem za pár dní opět zmizelo.

„Byli jsme pozváni na radnici a řekli jsme, že po dobu těchto jednání tam nic dalšího, co jsme měli v plánu, vozit nebudeme. Jednání jsou tvrdá, ale jsem mírně optimistický, že by to mohlo dopadnout dobře,“ uvedl Vladimír Rybák, jeden z majitelů pozemku.

Město nemá moc možností

Tímto způsobem město bratři tlačí ke zdi. „Je to hodně citlivá záležitost, v současné chvíli bych nerad jednotlivé kroky komentoval. My musíme velice pečlivě zvažovat, co lze a co nelze,“ naznačil Holický.

Faktem je, že město s autobusem nic nezmůže. „Když se budeme snažit více tlačit, oni nás budou tlačit majetkově. Je to dvousečné. Těžko se jedná. Musíme zaujmout pevné postoje, což jsme udělali. Není vyloučená cesta, že skutečně dojde k tomu, že odkoupíme pozemky. Bude se o tom určitě jednat v orgánech města,“ dodal náměstek.

Bratři se minimálně dvakrát pokoušeli pozemek spolu s několika dalšími v lokalitě prodat. Celkem je to přes osm tisíc metrů čtverečních. Nejprve za 8,1 milionu, později za 6,5 milionu korun. V obou případech radní města návrh neschválili.

Kolik by nyní bratři po městu požadovali, ať už při prodeji, nebo při pronájmu, není jasné. Argumentují tím, že měli s prostorem určité záměry a změnou územního plánu jim je město zhatilo.

„Podle nás nelze udělat majiteli z pozemku veřejný prostor, aniž by se s ním veřejnost vyrovnala. To je de facto vyvlastnění. Pokud tam město veřejnou zeleň chce, musí se s majitelem přece vyrovnat. Chceme zpětně dva roky nájmu a také to, aby soud stanovil výši nájemného,“ řekl Vladimír Rybák.

MF DNES ovšem zjistila, že územní plán dotčené pozemky v podstatě neovlivnil. Od roku 1986 je zastavitelnost území totožná. A Vladimír Rybák parcely koupil až v roce 1997. To, že je tento argument lichý, potvrdil i náměstek Holický. Podle něj regulativa území omezují stále stejně.

„Je to pořád stejné, pruh okolo hlavní komunikace je zastavitelný a zbytek je blokovaný jako zeleň nebo rekreační území se zelení. Je tam dokonce biokoridor, který vede až na Hlubokou,“ zdůraznil.

Soudy se táhly roky

Okolnosti samotného nákupu pozemků v roce 1997 byly podezřelé. Několik let je řešily soudy a Vladimíru Rybákovi hrozilo osm let vězení za podvod. Celá věc začala v dubnu 1997, kdy si Rybák s chotí koupili od Marie H. pozemek o rozloze 8 260 metrů čtverečních, a to za rovný milion korun. S tím, že kupující zaplatí 50 tisíc jako zálohu a zbytek doplatí do dvou let.

Splácení bylo dost podivné. Po pár desítkách tisíc, i po pěti tisících. Původní majitelka dostala poslední peníze skoro až po třech letech. Největší splátky měly být v červenci 1997 a v květnu 1998, kdy měla Marie H. dostat celkem 671 tisíc. A údajně je nedostala.

Přestože na to Rybák měl písemný doklad, obžaloba tvrdila, že k žádnému předání peněz nedošlo. Prodávající podle ní byla uvedena v omyl a netušila, že podpis pod dokumentem potvrzuje, že přijímá takový obnos peněz. Podle starší ženy jí Rybák řekl, že podepisuje prohlášení, že na jejím pozemku není žádné břemeno.

„Tento falešný text jí před podpisem obviněný Vladimír Rybák předestřel, a jelikož mu plně důvěřovala a neměla při sobě brýle na čtení, jeho skutečný obsah nekontrolovala a bez dalšího jej před úřednicí Městského úřadu v Písku podepsala,“ stojí v obžalobě z roku 2001.

Soudy se táhly roky. Okresní soud Rybáka zprostil, ale odvolací krajský případ vrátil k projednání a upozornil na vážné nedostatky.

„V Odůvodnění napadeného rozsudku není ani zmínka o tom, že poškozená Marie H. smlouvou ze dne 1. 4. 1997 prodala nemovitosti o výměře 8 260 metrů čtverečních za částku jeden milion korun, což je zhruba 230 korun za metr, a obžalovaný tytéž nemovitosti hodlal prodat zhruba po jednom a půl roce za částku 1 600 korun za metr čtvereční,“ podivoval se v rozsudku soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Jan Bláha.

Soudní znalci ukazovali na to, že Marie H. měla problémy s počítáním a u větších částek toho téměř nebyla schopná. Případ se vrátil k okresnímu soudu, ten obžalovaného opět osvobodil a následně krajský zase vrátil. Třetí osvobozující rozsudek už krajský soud pak potvrdil a Vladimír Rybák byl pravomocně očištěn.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Lupič sebral zbitému muži batoh, za chvíli ho dopadli mezi bezdomovci

Policie (ilustrační foto)

Za hodinu a půl policisté vypátrali čtyřiapadesátiletého muže, který má na svědomí loupežné přepadení v centru Českých...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz