Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeši umí získat kaviár z živého jesetera. 60 gramů stojí tisíc korun

  14:53aktualizováno  14:53
S unikátní metodou získávání kaviáru, při níž nemusí jesetery zabíjet, přišli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech. Delikatesu si můžete koupit také. Za 60 gramů zaplatíte tisíc korun.

Ve špičkových pražských hotelích se prodává 50gramová sklenička kaviáru z Vodňan za šest až 12 tisíc korun. | foto: MAFRA

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity ve Vodňanech je prvním českým producentem kaviáru. Získala licenci CITES na výrobu a prodej této vyhlášené gastronomické delikatesy.

V těchto dnech zahájila fakulta ve svém obchodě na budějovické Husově třídě prodej kaviáru pod ochrannou známkou Sturgeon friendly Caviar. Výraz friendly, tedy přívětivý, je příznačný proto, že kaviár nepochází ze zabitých ryb.

Jeseteři z Vodňan

"Náš kaviár už si objednaly některé špičkové restaurace a hotely v Praze. Patří mezi nejkvalitnější, je přírodní, není barvený ani chemicky upravený," uvedl Eduard Levý, vedoucí fakultní prodejny Ryby pro zdraví.

A jaká je jeho cena? Ve špičkových hotelích se prodává padesátigramová sklenička od světových výrobců za šest až 12 tisíc korun, fakulta jim ho dodává v šedesátigramové krabičce za tisícikorunu.

Na produkci vlastního kaviáru však vodňanští vědci zřejmě ani v budoucnu nezbohatnou. V zajímavém oboru se nechystají podnikat ve velkém, pro gurmány zpracovávají pouze nadbytečné jikry od ryb, které chovají pro výzkum.

Ochrannou známku se jim však podařilo registrovat v celé EU, a tak by jim mohly plynout peníze za její prodej. O licenci už jednají s německou firmou Fish-Gross. Je to dlouholetý partner rybářské fakulty, u něhož její odborníci také vylaďovali technologický postup produkce kaviáru.

"Nejprestižnější pro univerzitu je, že jsme to vybádali. Její prioritou je, aby přinášela nové věci společnosti, a to se nám povedlo. To, že dostaneme nějaké peníze za tu trošku, co jsme schopni vyprodukovat, je bonus. Ještě větší bonus bude, až se nám podaří prodat licenci, to znamená, aby to někdo prodával jinde a dával nám nějaké peníze z toho, že on to používá," řekl Václav Nebeský, který má na fakultě rybářství na starosti ochranné známky a licence.

Vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech, který je součástí fakulty rybářství a ochrany vod, začali s jesetery pracovat před 15 lety. Zpočátku se snažili první druhy v našich podmínkách rozmnožit, aby měli co studovat, protože dostupnost jeseterů v republice i v okolních státech nebyla snadná.

"O produkci kaviáru jsme tehdy vůbec neuvažovali, protože tradiční technologie pracuje s usmrcením pro nás tak cenných ryb. Protože ale kaviár k jeseterům neodmyslitelně patří, pokusili jsme se vyvinout novou technologii jeho výroby bez zabití ryb. Dnes jsme schopni ryby po získání jiker - výtěru - dále chovat a získávat opakovaně nejenom kaviár, ale i další potomstvo," objasnil vědec Marek Rodina z výzkumného rybářského ústavu.

Jeseteři jsou dlouhověké ryby, sibiřský dospívá v 10 letech. Do té doby ho musíte v umělém chovu krmit a starat se o jeho dobrou kondici. A pak byste ho měli při tradičním způsobu produkce kaviáru zabít a celý proces opakovat, ačkoli se ryba dožívá až 60 let. I z tohoto pohledu je patent vodňanských vědců unikátní.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Najdete na iDNES.cz