Ve špičkových pražských hotelích se prodává 50gramová sklenička kaviáru z...

Ve špičkových pražských hotelích se prodává 50gramová sklenička kaviáru z Vodňan za šest až 12 tisíc korun. | foto: MAFRA

Jihočeši umí získat kaviár z živého jesetera. 60 gramů stojí tisíc korun

  • 15
S unikátní metodou získávání kaviáru, při níž nemusí jesetery zabíjet, přišli vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech. Delikatesu si můžete koupit také. Za 60 gramů zaplatíte tisíc korun.

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity ve Vodňanech je prvním českým producentem kaviáru. Získala licenci CITES na výrobu a prodej této vyhlášené gastronomické delikatesy.

V těchto dnech zahájila fakulta ve svém obchodě na budějovické Husově třídě prodej kaviáru pod ochrannou známkou Sturgeon friendly Caviar. Výraz friendly, tedy přívětivý, je příznačný proto, že kaviár nepochází ze zabitých ryb.

Jeseteři z Vodňan

"Náš kaviár už si objednaly některé špičkové restaurace a hotely v Praze. Patří mezi nejkvalitnější, je přírodní, není barvený ani chemicky upravený," uvedl Eduard Levý, vedoucí fakultní prodejny Ryby pro zdraví.

A jaká je jeho cena? Ve špičkových hotelích se prodává padesátigramová sklenička od světových výrobců za šest až 12 tisíc korun, fakulta jim ho dodává v šedesátigramové krabičce za tisícikorunu.

Na produkci vlastního kaviáru však vodňanští vědci zřejmě ani v budoucnu nezbohatnou. V zajímavém oboru se nechystají podnikat ve velkém, pro gurmány zpracovávají pouze nadbytečné jikry od ryb, které chovají pro výzkum.

Ochrannou známku se jim však podařilo registrovat v celé EU, a tak by jim mohly plynout peníze za její prodej. O licenci už jednají s německou firmou Fish-Gross. Je to dlouholetý partner rybářské fakulty, u něhož její odborníci také vylaďovali technologický postup produkce kaviáru.

"Nejprestižnější pro univerzitu je, že jsme to vybádali. Její prioritou je, aby přinášela nové věci společnosti, a to se nám povedlo. To, že dostaneme nějaké peníze za tu trošku, co jsme schopni vyprodukovat, je bonus. Ještě větší bonus bude, až se nám podaří prodat licenci, to znamená, aby to někdo prodával jinde a dával nám nějaké peníze z toho, že on to používá," řekl Václav Nebeský, který má na fakultě rybářství na starosti ochranné známky a licence.

Vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech, který je součástí fakulty rybářství a ochrany vod, začali s jesetery pracovat před 15 lety. Zpočátku se snažili první druhy v našich podmínkách rozmnožit, aby měli co studovat, protože dostupnost jeseterů v republice i v okolních státech nebyla snadná.

"O produkci kaviáru jsme tehdy vůbec neuvažovali, protože tradiční technologie pracuje s usmrcením pro nás tak cenných ryb. Protože ale kaviár k jeseterům neodmyslitelně patří, pokusili jsme se vyvinout novou technologii jeho výroby bez zabití ryb. Dnes jsme schopni ryby po získání jiker - výtěru - dále chovat a získávat opakovaně nejenom kaviár, ale i další potomstvo," objasnil vědec Marek Rodina z výzkumného rybářského ústavu.

Jeseteři jsou dlouhověké ryby, sibiřský dospívá v 10 letech. Do té doby ho musíte v umělém chovu krmit a starat se o jeho dobrou kondici. A pak byste ho měli při tradičním způsobu produkce kaviáru zabít a celý proces opakovat, ačkoli se ryba dožívá až 60 let. I z tohoto pohledu je patent vodňanských vědců unikátní.