V pátek 28. prosince se protrhla provizorní hráz rozdělující nádrž Jordán v...

V pátek 28. prosince se protrhla provizorní hráz rozdělující nádrž Jordán v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ukažte na viníka, tlačí obyvatelé Tábora na radnici po protržení hráze

  • 4
Lidé v Táboře jsou nespokojeni s postojem radnice k protržení provizorní hráze, která rozděluje údolní nádrž Jordán. Chtějí vědět, kdo ponese odpovědnost za únik bahna a zhruba 19 metráků mrtvých ryb z rybníka do Tismenického potoka a Lužnice. Také proto sepsali veřejnou výzvu.

Radnice jim ve středu odpověděla dopisem, že je potřeba vyčkat na vyšetřování policie a České inspekce životního prostředí. Vůbec poprvé však přiznává, že se bahno nikdy při odbahnění Jordánu nemělo dostat do Lužnice.

Autorem veřejné výzvy je skupina Táboráci za čistý Jordán, která vznikla na Facebooku. Její členové mají pocit, že se radnice staví na stranu firmy, místo aby chtěla jasné vysvětlení, proč k protržení hráze ke konci minulého roku došlo. Bariéra předělovala Jordán na dvě poloviny, aby první z nich mohly bagry odbahňovat.

Obyvatelé také upozorňují, že radnice ve výběrovém řízení na zakázku za 460 milionů korun upřednostnila firmu, jejíž cena byla o 100 milionů korun vyšší než konkurence. Jedním z argumentů bylo právě to, že nabídka druhé společnosti byla "podezřele nízká" a vše by nemuselo dopadnout dobře.

"Nechápeme, proč město má potřebu vystupovat v roli obhájce firmy. Obhajoby typu, že k protržení hráze došlo kvůli její nedostatečné přilnavosti ke skalnímu povrchu, o kterém firma nevěděla, jelikož byl pod hladinou, se nám zdají být za hranicí přijatelnosti. Stavíte firmu do pozice naprostých amatérů neschopných zajistit si základní geologický průzkum podloží, zvláště když dva dny po havárii projektant stavby již zcela fundovaně toto podloží popisuje,“ píše se ve výzvě radním města.

Radnice se přiklání k názoru starosty

Táborský starosta Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 už však také havárii kritizoval. "Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být alespoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby," řekl.

Josef Kubík, jednatel společnosti Daich, která je lídrem sdružení odbahňujícího Jordán, to však odmítá s tím, že štola by byla uzavíratelná, pokud by byla hotová. "Nyní to byla stavba," argumentoval.

Radnice se však už přiklonila k názoru starosty, který je původní profesí projektant vodohospodářských staveb.

"Je správné vyčkat na výsledek vyšetřování nezávislých orgánů. Faktem je, že se voda ani sediment, natož ryby, neměly dostat do štoly a dále do údolí," odepisují radní.

Policisté, kteří také protržení hráze vyšetřují, jsou zatím na začátku. "Situace byla vyhodnocena tak, že nedošlo k přímému ohrožení života a zdraví osob. Nyní shromažďujeme podklady, zda došlo k přestupku, či trestnému činu," napsal v oficiálním oznámení radnice vedoucí obvodního oddělení policie v Táboře Vít Feichtinger.