Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku.

Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kdo zaplatí točnu v Krumlově? Unie peníze nedá, Budějovice na ni nemají

  • 16
Pronájem otáčivého hlediště v České Krumlově končí v roce 2017. Nová konstrukce má vzejít z architektonické soutěže. Jenže město České Budějovice na nákladnou stavbu nemá peníze a finance nepůjdou čerpat ani z evropských fondů.

Porota už mohla dávno vybírat projekt. Místo toho je tu další zdržení. Vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově je v nedohlednu. Stále chybí nominace dvou členů z UNESCO do komise.

Ale především: město České Budějovice jako majitel kontroverzní konstrukce přiznává, že na stavbu nepůjdou čerpat evropské peníze. A v rozpočtu na to finance nejsou.

„Operační program IROP nenabízí granty na podobné záměry. Dotace by byla možná, pokud by se jednalo o revitalizaci celé zahrady a jeho součástí by byla i točna,“ říká náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř.

Není tak vůbec jisté, zda Budějovice soutěž vypíší. Náklady na ni odhaduje Talíř na čtyři miliony korun. A samotná stavba nového hlediště může vyjít na 250 až 300 milionů.

Pomůže s financováním stát?

„Debatovali jsme o tom, jak zajistit, aby tato investice města nebyla zmařená a projekt se dotáhl až do konce. Ministr kultury Daniel Herman přislíbil, že se pokusí zajistit vícezdrojové financování. Bude jednat i s premiérem a ministrem financí,“ dodává Talíř.

Současné otáčivé hlediště, které svým vzhledem i umístěním narušuje vzácnou barokní zahradu, mělo podle příslibů zmizet do konce minulého roku. Česká republika se zavázala Výboru světového dědictví UNESCO, že scénu odstraní.

Národní památkový ústav, jenž je vlastníkem pozemku, nakonec prodloužil nájemní smlouvu do roku 2017. „Nájemné je sjednáno ve výši 2,2 milionu korun ročně,“ podotýká mluvčí památkářů Jana Tichá.

Kauzu řeší komise ministra kultury, v níž jsou všechny zainteresované strany. Podle zadání soutěže nebudou architekti v prvním kole v návrzích limitováni. Politici však preferují variantu scény posunuté o pár metrů z hlavní osy zahrady a při výběru ji budou upřednostňovat.

Tuto variantu kritizují přední architekti, Česká komora architektů i Český národní komitét ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO. „Budovat nové otáčivé hlediště uvnitř půdorysu unikátní zámecké zahrady je nepřijatelným zásahem do celistvosti mimořádně významné památky. Další ohrožení kulturních hodnot zahrady představuje i nové divadelní zázemí,“ míní prezident českého ICOMOS, architekt Václav Girsa.

Postavme zasouvací točnu na stejném místě, vyzývá Pražák

S jiným plánem přišel nedávno jihočeský poslanec Karel Pražák. Tvrdí, že ideální variantou, která by uspokojila všechny strany, je nová zasouvatelná točna na současných základech.

„Našel jsem firmu, která mi udělala návrh. Náklady na tuto variantu by byly mnohem nižší než stavět novou. Přesná čísla zatím nemám. Finančně by se na tom mohl podílet kraj, České Budějovice i ministerstva kultury a pro místní rozvoj,“ přemýšlí Pražák.

Podle šéfa jihočeských památkářů Petra Pavelce však Pražákův návrh nyní není na pořadu dne. „Komise ministra kultury má svoji představu. Projekt Karla Pražáka jde mimo oficiální linii, a je tím pádem handicapovaný. Ministr kultury už mluvil v Paříži s ředitelkou Centra světového dědictví Mechtildou Roesslerovou a představil jí variantu nové točny posunuté z osy. Další změna by zase narušila jednání a česká strana by působila neseriózně,“ dodává Pavelec.

Kvůli kauze otáčivého hlediště v zámecké zahradě hrozilo i vyškrtnutí Krumlova z UNESCO. Před lety o tom mluvila i zmiňovaná Mechtild Roesslerová ještě jako zástupkyně UNESCO pro Evropu. Točna je však divácky oblíbená, loni ji navštívilo 54 tisíc lidí. Tržby pro Jihočeské divadlo, které před ní hraje, přesáhly 31 milionů korun.