Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude s Radavou? Oblíbený kemp u Orlíka čeká na nového provozovatele

  16:11aktualizováno  16:11
Rekreanti v Radavě žijí v obavách a mají strach především o své karavany. Kemp u Orlické přehrady provozuje provizorně Povodí Vltavy. Dlouholetý nájemce skončil loni na podzim. Nového se do začátku sezony nepodařilo najít.

Radava u Orlické přehrady je jedním z nejoblíbenějších jihočeských kempů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kemp Radava u Chrástu na Písecku se těší oblibě už desítky let. Svědčí o tom fakt, že nyní je plná kapacita pro karavany. Těch je na Radavě zhruba 300. I ze samotného kempu dýchá pohodová letní atmosféra. Zahrádka dřevěné hospůdky je plná hostů, další lidé posedávají v partách u karavanů nebo se procházejí se psy.

Fotogalerie

Stačí ale otevřít téma současné situace Radavy a úsměv ze rtů jim mizí. Budoucnost oblíbeného místa se stala velkou neznámou poté, co dlouholetý provozovatel Jaroslav Zelenka vypověděl Povodí Vltavy k 1. říjnu nájemní smlouvu.

Povodí vypsalo výběrové řízení až v květnu s uzávěrkou nabídek v červnu. Hlavním kritériem byla výše nájemného, minimální částka byla stanovena na 649 306 korun bez DPH za rok. Nakonec ale soutěž zrušilo a rozhodlo, že kemp bude letos provozovat samo.

Byli bez elektřiny

Poté, co bývalý nájemce v květnu skončil, ocitl se kemp bez vody a elektřiny. „Elektřina už tu jde, ale když jsme přijeli, vrátili jsme se na chvíli do doby kamenné. Nechápeme, proč Povodí Vltavy nezajistilo nového provozovatele dřív. Je to fatální pochybení,“ říká jeden z rekreantů Miloš Černohorský z Kladna.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly ale společnost nic uspíšit nemohla.

„Kolegové s panem Zelenkou jednali o převzetí věcí a identifikaci majetku. Situace byla složitá, protože třeba sociální zařízení a vodovody byly sice historicky na našich pozemcích, ale patřily jemu. A protože podal výpověď ze zdravotních důvodů, komunikace nějakou dobu trvala. Chtěli jsme mít vysoutěženo do zahájení sezony. Výběrové řízení jsem pak zrušil osobně, protože předmět nájmu, nebyl ve stavu, abychom ho mohli řádně předat. Abychom rekreantům zajistili nerušenou dovolenou, rozhodli jsme se tak kemp teď provozovat sami,“ vysvětlil Kubala.

„Předchozí nájemce odhlásil elektroměry a my to vůbec nevěděli. Po velkém úsilí se nám díky vstřícnosti E.onu podařilo, že od minulého pondělí elektřina funguje. Zřídili jsme už i e-mailovou adresu, aby nám tam lidé psali své podněty,“ dodal Kubala.

Nepojízdné karavany

Jedním z problémů, které trápí povodí i kempaře, je mobilita karavanů. Většina zde stojí dlouhá léta a není pojízdná. I to chce Povodí změnit. „Nebudeme mít peníze na to, abychom karavany zprovoznili nebo si koupili nové. Mluvilo se o tom, že by měly být na značkách a mít technickou, to nemá skoro nikdo. Když byla povodeň, odstěhovali jsme je na kopec, ale to jsme s nimi nemuseli na silnici,“ shodují se kempaři.

Nejistotu vyvolává i případné další kolo výběrového řízení. V současné době lidé platí za pronájem rekreačního místa v době od července do září 1 700 korun měsíčně a obávají se, že nový provozovatel by mohl ceny zvednout. „Pokud by se ceny hodně zvedly, všichni odtud odejdou a kemp zůstane prázdný. Samozřejmě bychom tu byli rádi i nadále, vždyť sem jezdíme dvacet let,“ popsala Zuzana Stejskalová z Prahy.

Povodí Vltavy chce situaci řešit na podzim. Možná bude kemp provozovat dál. „Základem pro nás je, aby byl pořád ve stejných cenových relacích jako dosud,“ dodal Kubala.

O pronájem Radavy se zajímá také Kovářov. Částka za roční nájem ve výběrovém řízení byla ale pro obec vysoká. „Nyní bude probíhat měření využitelných ploch a já se domnívám, že by nájem nemusel šplhat tak vysoko. To ale závisí na majiteli, což je stát, a jeho provozovateli, Povodí Vltavy. Pro nás by byl finanční strop půl milionu ročně,“ řekl starosta Pavel Hroch. Dodal, že práci by tam nalezli až čtyři lidé a vydělané peníze by Kovářov použil třeba pro financování obecní policie.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz