Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude s Radavou? Oblíbený kemp u Orlíka čeká na nového provozovatele

  16:11aktualizováno  16:11
Rekreanti v Radavě žijí v obavách a mají strach především o své karavany. Kemp u Orlické přehrady provozuje provizorně Povodí Vltavy. Dlouholetý nájemce skončil loni na podzim. Nového se do začátku sezony nepodařilo najít.

Radava u Orlické přehrady je jedním z nejoblíbenějších jihočeských kempů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kemp Radava u Chrástu na Písecku se těší oblibě už desítky let. Svědčí o tom fakt, že nyní je plná kapacita pro karavany. Těch je na Radavě zhruba 300. I ze samotného kempu dýchá pohodová letní atmosféra. Zahrádka dřevěné hospůdky je plná hostů, další lidé posedávají v partách u karavanů nebo se procházejí se psy.

Fotogalerie

Stačí ale otevřít téma současné situace Radavy a úsměv ze rtů jim mizí. Budoucnost oblíbeného místa se stala velkou neznámou poté, co dlouholetý provozovatel Jaroslav Zelenka vypověděl Povodí Vltavy k 1. říjnu nájemní smlouvu.

Povodí vypsalo výběrové řízení až v květnu s uzávěrkou nabídek v červnu. Hlavním kritériem byla výše nájemného, minimální částka byla stanovena na 649 306 korun bez DPH za rok. Nakonec ale soutěž zrušilo a rozhodlo, že kemp bude letos provozovat samo.

Byli bez elektřiny

Poté, co bývalý nájemce v květnu skončil, ocitl se kemp bez vody a elektřiny. „Elektřina už tu jde, ale když jsme přijeli, vrátili jsme se na chvíli do doby kamenné. Nechápeme, proč Povodí Vltavy nezajistilo nového provozovatele dřív. Je to fatální pochybení,“ říká jeden z rekreantů Miloš Černohorský z Kladna.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly ale společnost nic uspíšit nemohla.

„Kolegové s panem Zelenkou jednali o převzetí věcí a identifikaci majetku. Situace byla složitá, protože třeba sociální zařízení a vodovody byly sice historicky na našich pozemcích, ale patřily jemu. A protože podal výpověď ze zdravotních důvodů, komunikace nějakou dobu trvala. Chtěli jsme mít vysoutěženo do zahájení sezony. Výběrové řízení jsem pak zrušil osobně, protože předmět nájmu, nebyl ve stavu, abychom ho mohli řádně předat. Abychom rekreantům zajistili nerušenou dovolenou, rozhodli jsme se tak kemp teď provozovat sami,“ vysvětlil Kubala.

„Předchozí nájemce odhlásil elektroměry a my to vůbec nevěděli. Po velkém úsilí se nám díky vstřícnosti E.onu podařilo, že od minulého pondělí elektřina funguje. Zřídili jsme už i e-mailovou adresu, aby nám tam lidé psali své podněty,“ dodal Kubala.

Nepojízdné karavany

Jedním z problémů, které trápí povodí i kempaře, je mobilita karavanů. Většina zde stojí dlouhá léta a není pojízdná. I to chce Povodí změnit. „Nebudeme mít peníze na to, abychom karavany zprovoznili nebo si koupili nové. Mluvilo se o tom, že by měly být na značkách a mít technickou, to nemá skoro nikdo. Když byla povodeň, odstěhovali jsme je na kopec, ale to jsme s nimi nemuseli na silnici,“ shodují se kempaři.

Nejistotu vyvolává i případné další kolo výběrového řízení. V současné době lidé platí za pronájem rekreačního místa v době od července do září 1 700 korun měsíčně a obávají se, že nový provozovatel by mohl ceny zvednout. „Pokud by se ceny hodně zvedly, všichni odtud odejdou a kemp zůstane prázdný. Samozřejmě bychom tu byli rádi i nadále, vždyť sem jezdíme dvacet let,“ popsala Zuzana Stejskalová z Prahy.

Povodí Vltavy chce situaci řešit na podzim. Možná bude kemp provozovat dál. „Základem pro nás je, aby byl pořád ve stejných cenových relacích jako dosud,“ dodal Kubala.

O pronájem Radavy se zajímá také Kovářov. Částka za roční nájem ve výběrovém řízení byla ale pro obec vysoká. „Nyní bude probíhat měření využitelných ploch a já se domnívám, že by nájem nemusel šplhat tak vysoko. To ale závisí na majiteli, což je stát, a jeho provozovateli, Povodí Vltavy. Pro nás by byl finanční strop půl milionu ročně,“ řekl starosta Pavel Hroch. Dodal, že práci by tam nalezli až čtyři lidé a vydělané peníze by Kovářov použil třeba pro financování obecní policie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Najdete na iDNES.cz