Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnik Kern-Liebers postavil v Budějovicích halu za půl miliardy

  10:54aktualizováno  10:54
Kapacita výrobního závodu Kern-Liebers na Okružní ulici v Českých Budějovicích už nestačila. Společnost se proto rozhodla pro investici, která má přinést nové zakázky a zvýšit obrat nejméně o čtvrtinu.

Strojírenská společnost Kern-Liebers CR zahájila provoz nové výrobní haly za půl miliardy. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bezpečnostní pásy, zámky do dveří, okna, rolety i vodítka pro psy nebo sekačky. Do těchto a dalších výrobků se z budějovického závodu Kern-Liebers vyrábějí součástky. Stojírenská společnost představila v úterý svou dosud největší investici na jihu Čech – výrobní halu za půl miliardy korun.

Vedení se pro rozsáhlou akci rozhodlo kvůli nedostatku místa. „Měli jsme stávající prostory zcela zaplněné výrobou. A vidíme, že bychom mohli dostat další projekty, které ale nyní nemáme kam umístit,“ vysvětlil jednatel společnosti Jaroslav Kopp. V nové hale se rozšíří oblast tepelného zpracování a lisovací techniky. Právě na ni je podnik specialistou.

Fotogalerie

Společnost se chce rozšiřovat v několika oblastech. „První jsou dodávky pro ruční elektrické přístroje jako vrtačky, sbíječky nebo vrtací kladiva. Máme zákazníky v Maďarsku nebo Švýcarsku. Druhou je automobilový průmysl, kam směřuje 65 procent naší výroby. Tak to i zůstane,“ sdělil Kopp.

Česká pobočka Kern-Liebers vyrábí strojní součásti pro automobilový, textilní a spotřební průmysl. Jde o pružinové mechanismy nebo přesné střihané, lisované a obráběné díly. Výrobky lidé mohou najít v převodovkách, brzdových systémech, motorech, nářadí, ale i kabelech nebo vodítkách pro psy.

„Vypadá to legračně, ale právě tenhle trh nezakolísá nikdy. Ani během krize. Dodáváme do vodítek pružinu,“ popsal Kopp. Z více než dvou set zákazníků budějovického závodu patří mezi ty nejvýznamnější například Valeo, Bosch, Stihl nebo Miele.

Očekávají zvýšení obratu o 25 procent

Hodnota nejnovější investice se vyšplhala na půl miliardy korun. Zhruba 180 milionů stály stavební práce, zbytek si vyžádaly technologie. V příštích letech mají napomoct ke zvýšení obratu o 25 procent. „Počítáme, že bychom toho mohli dosáhnout do tří až pěti let,“ uvedl Kopp.

Nové technologie nakoupila firma i proto, aby snížila podíl lidské práce. I ji totiž trápí nedostatek pracovních sil.

„Základní nábor máme za sebou, ale chybí kvalita. Stroj může koupit každý, ale někdo s ním musí umět pracovat. Proto se věnujeme učňovskému školství a lidi si připravujeme sami. Stále máme volné pozice a bereme každého, kdo se nám hodí,“ nastínil situaci Kopp.

Nyní potřebují hlavně nástrojáře, lisaře, zámečníky, seřizovače, obráběče, mechatroniky a podobné profese. V současné době budějovický závod zaměstnává bezmála pět stovek lidí.

Nedostatek technicky zaměřených pracovníků byl tématem, které se včera při slavnostním představení haly řešilo. Budova má totiž sloužit i k lepšímu vzdělávání nových tváří. „Vnitropodnikové vzdělávání je jedna z cest, jak stabilizovat zaměstnance a případně nalákat nové. Tou druhou je spolupráce se školami a jejich podchycování už během studia,“ poznamenal Vladimír Brablec z úřadu práce.

K tématu se vyjádřila i hejtmanka Ivana Stráská. „Kraj se může starat o to, aby investoři měli připravené a technicky vzdělané pracovní síly. Je to strategické rozhodování v horizontu budoucích let. Musíme se snažit nalákat studenty pro technické obory,“ popsala.

Společnost Kern-Liebers CR dosáhla v loňském roce tržeb 1,2 miliardy korun. Letos by mělo jít o podobnou částku. Mimo Evropu vyváží do Číny, USA nebo Mexika. „Je třeba očekávat pokles ve výrobcích, které dodáváme do Asie nebo Ameriky. To chceme vykompenzovat tím, že se více zaměříme na evropský trh,“ naznačil Kopp.

Autor:Nejčtenější

Lety byly cestou na smrt, vzpomínají pamětníci tábora a jejich potomci

Historická podoba romského tábora.

Tomio Okamura z SPD vyzývá, aby politikům konečně někdo řekl, jak to bylo s táborem v Letech u Písku. MF DNES se...

VIDEO: Baterie za 24 milionů je největším úložištěm energie v Česku

Zařízení se nachází uvnitř kontejneru v Mydlovarech na Českobudějovicku.

V Mydlovarech na Českobudějovicku spustila společnost E.ON zkušební provoz zařízení, které umožňuje ukládání elektrické...Přejezd Šumavy od západu k východu. Vzhůru na běžky ve stopách profíků

Nová Hůrka

Šumava představuje z pohledu běžkaře ideální prostředí. Najdeme tu nádhernou krajinu, mírné kopce a rozlehlé pláně s ...

Kamion se v zatáčce na Strakonicku srazil s autem. Jeden řidič zemřel

Řidič osobního automobilu srážku nepřežil, řidič v nákladním vozidle utrpěl...

Kamion a osobní vůz se před polednem střetly v obci Hněvkov na Strakonicku. Řidič osobního auta podlehl těžkým...

ON-LINE: Kladno hostí Havířov, otřesený Jágr odstoupil v úvodu ze hry

Jaromír Jágr v kladenském dresu v utkání s Litoměřicemi.

Šest zápasů se hraje v rámci 50. kola první hokejové ligy. Šlágrem je souboj druhých Karlových Varů s prvními Českými...

Další z rubriky

Policie uzavřela kauzu Zimolovy chalupy na Lipně. Nikoho stíhat nebude

Jeden z kandidátů na post předsedy ČSSD Jiří Zimola v Rozstřelu (14. února 2018)

Policie uzavřela případ stavby rekreačního domu exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na Lipně. Šlo o nejasné financování...

Raduji se ze života a respektuji rady lékařů, říká bývalý ředitel Budvaru

Bývalý dlouholetý ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček

Čtvrtstoletí stál Jiří Boček v čele Budějovického Budvaru. Předloni kvůli vážné nemoci rezignoval. Nedávno byl na...

Lesníci obnovili v Boleticích druhý rybník. Sloužil zaniklé německé vsi

Obnovený rybník Za vodárnou leží ve vojenském prostoru Boletice.

Do Vojenského újezdu Boletice se po desetiletích vrátil další rybník. Malé vodní dílo s názvem Za vodárnou ležící u...

Najdete na iDNES.cz