Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnik Kern-Liebers postavil v Budějovicích halu za půl miliardy

  10:54aktualizováno  10:54
Kapacita výrobního závodu Kern-Liebers na Okružní ulici v Českých Budějovicích už nestačila. Společnost se proto rozhodla pro investici, která má přinést nové zakázky a zvýšit obrat nejméně o čtvrtinu.

Strojírenská společnost Kern-Liebers CR zahájila provoz nové výrobní haly za půl miliardy. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bezpečnostní pásy, zámky do dveří, okna, rolety i vodítka pro psy nebo sekačky. Do těchto a dalších výrobků se z budějovického závodu Kern-Liebers vyrábějí součástky. Stojírenská společnost představila v úterý svou dosud největší investici na jihu Čech – výrobní halu za půl miliardy korun.

Vedení se pro rozsáhlou akci rozhodlo kvůli nedostatku místa. „Měli jsme stávající prostory zcela zaplněné výrobou. A vidíme, že bychom mohli dostat další projekty, které ale nyní nemáme kam umístit,“ vysvětlil jednatel společnosti Jaroslav Kopp. V nové hale se rozšíří oblast tepelného zpracování a lisovací techniky. Právě na ni je podnik specialistou.

Fotogalerie

Společnost se chce rozšiřovat v několika oblastech. „První jsou dodávky pro ruční elektrické přístroje jako vrtačky, sbíječky nebo vrtací kladiva. Máme zákazníky v Maďarsku nebo Švýcarsku. Druhou je automobilový průmysl, kam směřuje 65 procent naší výroby. Tak to i zůstane,“ sdělil Kopp.

Česká pobočka Kern-Liebers vyrábí strojní součásti pro automobilový, textilní a spotřební průmysl. Jde o pružinové mechanismy nebo přesné střihané, lisované a obráběné díly. Výrobky lidé mohou najít v převodovkách, brzdových systémech, motorech, nářadí, ale i kabelech nebo vodítkách pro psy.

„Vypadá to legračně, ale právě tenhle trh nezakolísá nikdy. Ani během krize. Dodáváme do vodítek pružinu,“ popsal Kopp. Z více než dvou set zákazníků budějovického závodu patří mezi ty nejvýznamnější například Valeo, Bosch, Stihl nebo Miele.

Očekávají zvýšení obratu o 25 procent

Hodnota nejnovější investice se vyšplhala na půl miliardy korun. Zhruba 180 milionů stály stavební práce, zbytek si vyžádaly technologie. V příštích letech mají napomoct ke zvýšení obratu o 25 procent. „Počítáme, že bychom toho mohli dosáhnout do tří až pěti let,“ uvedl Kopp.

Nové technologie nakoupila firma i proto, aby snížila podíl lidské práce. I ji totiž trápí nedostatek pracovních sil.

„Základní nábor máme za sebou, ale chybí kvalita. Stroj může koupit každý, ale někdo s ním musí umět pracovat. Proto se věnujeme učňovskému školství a lidi si připravujeme sami. Stále máme volné pozice a bereme každého, kdo se nám hodí,“ nastínil situaci Kopp.

Nyní potřebují hlavně nástrojáře, lisaře, zámečníky, seřizovače, obráběče, mechatroniky a podobné profese. V současné době budějovický závod zaměstnává bezmála pět stovek lidí.

Nedostatek technicky zaměřených pracovníků byl tématem, které se včera při slavnostním představení haly řešilo. Budova má totiž sloužit i k lepšímu vzdělávání nových tváří. „Vnitropodnikové vzdělávání je jedna z cest, jak stabilizovat zaměstnance a případně nalákat nové. Tou druhou je spolupráce se školami a jejich podchycování už během studia,“ poznamenal Vladimír Brablec z úřadu práce.

K tématu se vyjádřila i hejtmanka Ivana Stráská. „Kraj se může starat o to, aby investoři měli připravené a technicky vzdělané pracovní síly. Je to strategické rozhodování v horizontu budoucích let. Musíme se snažit nalákat studenty pro technické obory,“ popsala.

Společnost Kern-Liebers CR dosáhla v loňském roce tržeb 1,2 miliardy korun. Letos by mělo jít o podobnou částku. Mimo Evropu vyváží do Číny, USA nebo Mexika. „Je třeba očekávat pokles ve výrobcích, které dodáváme do Asie nebo Ameriky. To chceme vykompenzovat tím, že se více zaměříme na evropský trh,“ naznačil Kopp.

Autor:


Nejčtenější

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...



Z přístřešku vystartovala doga a pokousala strážníka

Zraněný strážník se bude po kousnutí argentinské dogy léčit několik týdnů.

Ošklivé zranění má po výjezdu k případu strážník táborské městské policie. Do ruky se mu zakousl pes, který se ukrýval...

Na Budějovicku vjel motorkář na přejezdu pod vlak. Nehodu nepřežil

Motorkář nepřežil v sobotu v noci střet s vlakem na přejezdu v katastru Nové...

Na železničním přejezdu na Českobudějovicku vjel o víkendu motorkář přímo před projíždějící vlak. Srážku neměl šanci...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Další z rubriky

Mladík, jenž ujel bez placení s pumpařem na kapotě, se přihlásil policii

Mladík odjížděl od čerpacích stanic bez placení ve stříbrném fordu.

Policii se přihlásil mladík, který ujížděl bez placení od benzinových stanic na Benešovsku a Táborsku. V jednom případě...

Podle inspektorů roste počet případů, kdy kopáči vltavínů ničí přírodu

Kopáči hledají vltavíny u Jankova na Českobudějovicku. „Nejhorší je, že kopáči...

Česká inspekce životního prostředí v Jihočeském kraji eviduje v posledních dvou letech nárůst počtu případů, kdy lidé...

Křižovatka poblíž IGY v Budějovicích je přehlednější. Má i semafory

Křižovatku ulic Pekárenská a Jírovcova v Českých Budějovicích nově řídí semafory

Rekonstrukce křižovatky ulic Jírovcova a Pekárenská v Českých Budějovicích poblíž IGY centra je kompletně dokončená....

Najdete na iDNES.cz