Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnik Kern-Liebers postavil v Budějovicích halu za půl miliardy

  10:54aktualizováno  10:54
Kapacita výrobního závodu Kern-Liebers na Okružní ulici v Českých Budějovicích už nestačila. Společnost se proto rozhodla pro investici, která má přinést nové zakázky a zvýšit obrat nejméně o čtvrtinu.

Strojírenská společnost Kern-Liebers CR zahájila provoz nové výrobní haly za půl miliardy. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bezpečnostní pásy, zámky do dveří, okna, rolety i vodítka pro psy nebo sekačky. Do těchto a dalších výrobků se z budějovického závodu Kern-Liebers vyrábějí součástky. Stojírenská společnost představila v úterý svou dosud největší investici na jihu Čech – výrobní halu za půl miliardy korun.

Vedení se pro rozsáhlou akci rozhodlo kvůli nedostatku místa. „Měli jsme stávající prostory zcela zaplněné výrobou. A vidíme, že bychom mohli dostat další projekty, které ale nyní nemáme kam umístit,“ vysvětlil jednatel společnosti Jaroslav Kopp. V nové hale se rozšíří oblast tepelného zpracování a lisovací techniky. Právě na ni je podnik specialistou.

Fotogalerie

Společnost se chce rozšiřovat v několika oblastech. „První jsou dodávky pro ruční elektrické přístroje jako vrtačky, sbíječky nebo vrtací kladiva. Máme zákazníky v Maďarsku nebo Švýcarsku. Druhou je automobilový průmysl, kam směřuje 65 procent naší výroby. Tak to i zůstane,“ sdělil Kopp.

Česká pobočka Kern-Liebers vyrábí strojní součásti pro automobilový, textilní a spotřební průmysl. Jde o pružinové mechanismy nebo přesné střihané, lisované a obráběné díly. Výrobky lidé mohou najít v převodovkách, brzdových systémech, motorech, nářadí, ale i kabelech nebo vodítkách pro psy.

„Vypadá to legračně, ale právě tenhle trh nezakolísá nikdy. Ani během krize. Dodáváme do vodítek pružinu,“ popsal Kopp. Z více než dvou set zákazníků budějovického závodu patří mezi ty nejvýznamnější například Valeo, Bosch, Stihl nebo Miele.

Očekávají zvýšení obratu o 25 procent

Hodnota nejnovější investice se vyšplhala na půl miliardy korun. Zhruba 180 milionů stály stavební práce, zbytek si vyžádaly technologie. V příštích letech mají napomoct ke zvýšení obratu o 25 procent. „Počítáme, že bychom toho mohli dosáhnout do tří až pěti let,“ uvedl Kopp.

Nové technologie nakoupila firma i proto, aby snížila podíl lidské práce. I ji totiž trápí nedostatek pracovních sil.

„Základní nábor máme za sebou, ale chybí kvalita. Stroj může koupit každý, ale někdo s ním musí umět pracovat. Proto se věnujeme učňovskému školství a lidi si připravujeme sami. Stále máme volné pozice a bereme každého, kdo se nám hodí,“ nastínil situaci Kopp.

Nyní potřebují hlavně nástrojáře, lisaře, zámečníky, seřizovače, obráběče, mechatroniky a podobné profese. V současné době budějovický závod zaměstnává bezmála pět stovek lidí.

Nedostatek technicky zaměřených pracovníků byl tématem, které se včera při slavnostním představení haly řešilo. Budova má totiž sloužit i k lepšímu vzdělávání nových tváří. „Vnitropodnikové vzdělávání je jedna z cest, jak stabilizovat zaměstnance a případně nalákat nové. Tou druhou je spolupráce se školami a jejich podchycování už během studia,“ poznamenal Vladimír Brablec z úřadu práce.

K tématu se vyjádřila i hejtmanka Ivana Stráská. „Kraj se může starat o to, aby investoři měli připravené a technicky vzdělané pracovní síly. Je to strategické rozhodování v horizontu budoucích let. Musíme se snažit nalákat studenty pro technické obory,“ popsala.

Společnost Kern-Liebers CR dosáhla v loňském roce tržeb 1,2 miliardy korun. Letos by mělo jít o podobnou částku. Mimo Evropu vyváží do Číny, USA nebo Mexika. „Je třeba očekávat pokles ve výrobcích, které dodáváme do Asie nebo Ameriky. To chceme vykompenzovat tím, že se více zaměříme na evropský trh,“ naznačil Kopp.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Šestice mužů je obžalovaná, že se pokusila z bank vysát 27 milionů korun

Ilustrační snímek

Až deseti lety vězení je ohroženo šest mužů, kteří se podle obžaloby pokusili v letech 2015 a 2016 jako organizovaná...

Umělkyni Šedou posílali kritici za projekt UNES-CO v Krumlově do plynu

Věra Čarková s dcerou se nastěhovaly do bytu v Široké ulici v centru Krumlova.

Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu, při němž se v Českém Krumlově zaměřila na...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz