Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy klášterů v Krumlově vrcholí. Kvůli obří dotaci musí skončit v červnu

  11:59aktualizováno  11:59
Za klášterními zdmi v bývalém sídle minoritů a klarisek v centru Českého Krumlova pracuje denně zhruba stovka řemeslníků a restaurátorů. Stavební práce finišují. Aby město dostalo slíbených 323 milionů z EU, musí opravy památek zvládnout do června.

Oprava klášterů v Českém Krumlově. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Fotogalerie

Při pohledu z nádvoří kláštera sv. Kláry se zdá nemožné stihnout obnovu rozsáhlého památkově chráněného areálu v historickém jádru Českého Krumlova za necelé tři měsíce.

Část fasád je pod lešením, venku šlapete místy po hlíně, narážíte na hromady stavebního materiálu. Z pohledu stavbyvedoucího však všechno šlape jako hodinky. Stavební firmy práce ženou, aby je měly do konce června hotové.

„Práce pokračují podle plánu venku i v interiérech. Předlážďují se finální cesty, v zahradách nastupují zahradníci na vybudování zavlažujícího systému. Finišuje se také v interiérech. Řemeslníci obkládají, malují, dláždí, kompletují elektriku,“ popsal stavbyvedoucí Antonín Vychopeň.

Krumlovský komplex je výjimečný. „Je to trojklášteří, což je unikát. Dvojklášteří v zemi jsou, ale trojklášteří je snad v Česku jen jedno. Skládá se z bývalého kláštera minoritů, klarisek a bekyň, který už je opravený a sídlí v něm Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České,“ vysvětlila Kateřina Slavíková, která je stavební manažerkou rekonstrukce.

Radnice se do nákladného projektu pustila s příslibem dotace z evropských fondů. Dlouho připravovaná rekonstrukce začala teprve loni v červenci, práce se zpozdily kvůli výhradám ministerských úředníků k podanému projektu téměř o rok. Ministerstvo kultury plány radnice podpořilo až po dlouhém vyjednávání, kdy už hrozilo, že město o přislíbených 323 milionů korun přijde.

Problémy prodloužily práce

A protože se při tak velké stavební zakázce objevila řada problémů, musela radnice začít znovu vyjednávat o prodloužení termínu na dokončení celé akce. Všechny důležité stavební práce musí město stihnout do 30. června, na vnitřní vybavení a otevření klášterů pro veřejnost chce získat čas do konce října.

„Prodloužení je na dobré cestě. Žádáme o něj kvůli problémům, které vznikly během stavby. Zdržely nás hlavně insolvence některých subdodavatelů, dlouhé jednání Úřadu pro hospodářskou soutěž i cenné nálezy, například gotické malované trámy,“ objasnil krumlovský starosta Dalibor Carda.

Radní aktuálně rozhodli o výběrových řízeních na vybavení revitalizovaných klášterů nábytkem, informačními technologiemi i pořízením mobilního pódia, které má cestovat mezi zahradou a dvory a sloužit pro pořádání kulturních akcí.

„Největší radost mám z toho, že se podaří zrekonstruovat i celý vnitřek kostela. Myslím, že to bude jeden z nejkrásnějších prostorů, a už se objevují zájemci o varhanní koncerty v příštím roce,“ podotkl Carda.

Radnice nebude muset přidat na obnovu klášterního kostela Panny Marie a Božího těla žádné peníze. Dostala povolení opravit ho z částky, kterou město ušetřilo díky dobrému hospodaření na stavbě.

Bezbariérový přístup

„Ze dvora tu měla být například postavena nájezdová rampa pro vozíčkáře. Příšerná konstrukce, která se sem vůbec nehodila. Nakonec ji nemusíme stavět. Našli jsme původní úrovně podlah, k nimž jsme se vrátili, a jsou pohodlné i pro vozíčkáře. Tím jsme uspořili za stavbu obrovské rampy, ale i za podlahy. Když najdete pod linoleem původní podlahy, samozřejmě je nevyhodíte,“ upřesnila Slavíková.

V interiérech kláštera klarisek s metr tlustými zdmi už jsou nová dvojitá okna, majestátní barokní místnosti mají zavedené rozvody elektřiny a ústřední vytápění, které je už od února vyhřívá. Zbývá položit podlahy, dodělat dlažbu a dokompletovat elektriku.

V zahradě už je vysázená vinná réva, jejíž maličké sazenice jsou u bytelných opěr z akátového dřeva. Na historickém altánku u zdi včera pokládali pokrývači novou šindelovou střechu.

Spolu se stavebníky, restaurátory a zahradníky už Českokrumlovští připravují i využití církevních památek pro veřejnost. Například ve velkém ambitu minoritského kláštera vznikne expozice středověkého umění a konvent klarisek ožije interaktivní výstavou věnovanou životu ve středověku a středověkým uměním a řemeslům.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Lupič přepadl benzínku v Jindřichově Hradci, od soboty uniká policii

Lupič přepadával čerpací stanice v Praze 9 (12.7.2015).

Policie pátrá po muži, který v sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici Benzina v Jindřichově Hradci. Maskovaný lupič...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Grafton Recruitment Praha
PROJEKTOVÝ MANAŽER, nové projekty

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz