Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy klášterů v Krumlově vrcholí. Kvůli obří dotaci musí skončit v červnu

  11:59aktualizováno  11:59
Za klášterními zdmi v bývalém sídle minoritů a klarisek v centru Českého Krumlova pracuje denně zhruba stovka řemeslníků a restaurátorů. Stavební práce finišují. Aby město dostalo slíbených 323 milionů z EU, musí opravy památek zvládnout do června.

Oprava klášterů v Českém Krumlově. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Fotogalerie

Při pohledu z nádvoří kláštera sv. Kláry se zdá nemožné stihnout obnovu rozsáhlého památkově chráněného areálu v historickém jádru Českého Krumlova za necelé tři měsíce.

Část fasád je pod lešením, venku šlapete místy po hlíně, narážíte na hromady stavebního materiálu. Z pohledu stavbyvedoucího však všechno šlape jako hodinky. Stavební firmy práce ženou, aby je měly do konce června hotové.

„Práce pokračují podle plánu venku i v interiérech. Předlážďují se finální cesty, v zahradách nastupují zahradníci na vybudování zavlažujícího systému. Finišuje se také v interiérech. Řemeslníci obkládají, malují, dláždí, kompletují elektriku,“ popsal stavbyvedoucí Antonín Vychopeň.

Krumlovský komplex je výjimečný. „Je to trojklášteří, což je unikát. Dvojklášteří v zemi jsou, ale trojklášteří je snad v Česku jen jedno. Skládá se z bývalého kláštera minoritů, klarisek a bekyň, který už je opravený a sídlí v něm Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České,“ vysvětlila Kateřina Slavíková, která je stavební manažerkou rekonstrukce.

Radnice se do nákladného projektu pustila s příslibem dotace z evropských fondů. Dlouho připravovaná rekonstrukce začala teprve loni v červenci, práce se zpozdily kvůli výhradám ministerských úředníků k podanému projektu téměř o rok. Ministerstvo kultury plány radnice podpořilo až po dlouhém vyjednávání, kdy už hrozilo, že město o přislíbených 323 milionů korun přijde.

Problémy prodloužily práce

A protože se při tak velké stavební zakázce objevila řada problémů, musela radnice začít znovu vyjednávat o prodloužení termínu na dokončení celé akce. Všechny důležité stavební práce musí město stihnout do 30. června, na vnitřní vybavení a otevření klášterů pro veřejnost chce získat čas do konce října.

„Prodloužení je na dobré cestě. Žádáme o něj kvůli problémům, které vznikly během stavby. Zdržely nás hlavně insolvence některých subdodavatelů, dlouhé jednání Úřadu pro hospodářskou soutěž i cenné nálezy, například gotické malované trámy,“ objasnil krumlovský starosta Dalibor Carda.

Radní aktuálně rozhodli o výběrových řízeních na vybavení revitalizovaných klášterů nábytkem, informačními technologiemi i pořízením mobilního pódia, které má cestovat mezi zahradou a dvory a sloužit pro pořádání kulturních akcí.

„Největší radost mám z toho, že se podaří zrekonstruovat i celý vnitřek kostela. Myslím, že to bude jeden z nejkrásnějších prostorů, a už se objevují zájemci o varhanní koncerty v příštím roce,“ podotkl Carda.

Radnice nebude muset přidat na obnovu klášterního kostela Panny Marie a Božího těla žádné peníze. Dostala povolení opravit ho z částky, kterou město ušetřilo díky dobrému hospodaření na stavbě.

Bezbariérový přístup

„Ze dvora tu měla být například postavena nájezdová rampa pro vozíčkáře. Příšerná konstrukce, která se sem vůbec nehodila. Nakonec ji nemusíme stavět. Našli jsme původní úrovně podlah, k nimž jsme se vrátili, a jsou pohodlné i pro vozíčkáře. Tím jsme uspořili za stavbu obrovské rampy, ale i za podlahy. Když najdete pod linoleem původní podlahy, samozřejmě je nevyhodíte,“ upřesnila Slavíková.

V interiérech kláštera klarisek s metr tlustými zdmi už jsou nová dvojitá okna, majestátní barokní místnosti mají zavedené rozvody elektřiny a ústřední vytápění, které je už od února vyhřívá. Zbývá položit podlahy, dodělat dlažbu a dokompletovat elektriku.

V zahradě už je vysázená vinná réva, jejíž maličké sazenice jsou u bytelných opěr z akátového dřeva. Na historickém altánku u zdi včera pokládali pokrývači novou šindelovou střechu.

Spolu se stavebníky, restaurátory a zahradníky už Českokrumlovští připravují i využití církevních památek pro veřejnost. Například ve velkém ambitu minoritského kláštera vznikne expozice středověkého umění a konvent klarisek ožije interaktivní výstavou věnovanou životu ve středověku a středověkým uměním a řemeslům.



Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...



Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz