Bývalý klášter františkánů je na prodej za 18,5 milionu korun.

Bývalý klášter františkánů je na prodej za 18,5 milionu korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Františkáni prodávají klášter v Bechyni. Řád ho nabízí za 18 milionů

  • 4
Bývalý klášter v Bechyni i s přilehlým areálem chce prodat jeho majitel – řád františkánů. Zatím neúspěšně. Nyní ho nabízí přes realitní kancelář za 18,5 milionu korun. Jednání o koupi s městem, krajem a českobudějovickým biskupstvím nepřineslo žádný výsledek.

Na skále s výhledem na řeku Lužnici stojí klášter, který od 13. století patřil františkánům. Pozdně gotická stavba v sobě ukrývá největší soubor sklípkových kleneb v Česku. S budovou sousedí kostel Nanebevzetí Panny Marie se třemi zázračnými sochami a ke klášteru ještě přiléhá zahrada o rozloze větší než 8 000 metrů čtverečních, kde návštěvníci mohou obdivovat letité stromy, kapličku a kamenné terasy. Nabízí se odtud i romantický pohled na známý bechyňský most.

Celý areál by měl připadnout novému majiteli, františkáni ovšem hledají případného vlastníka už roky. „Je pro nás zátěž a vcelku nepraktické spravovat klášter až z Prahy, kde sídlíme. Náš řád už tam dávno fyzicky není. Areál také potřebuje rekonstrukci a řádnou péči, kterou my nemůžeme objektu poskytnout,“ vysvětlil páter Jan Maria Vianney Dohnal s tím, že se jej snaží prodat již bezmála sedm let. Nyní se františkáni obrátili s prosbou o pomoc na realitní kancelář.

Řád si přeje prodat celý komplex jednomu majiteli. Přitom město Bechyně nejprve projevilo zájem o rozlehlou zahradu. „Chtěli jsme jednat jenom o klášterní zahradě, protože je tam krásné prostředí, kde pořádáme různé kulturní akce. Navíc přispíváme ročně na údržbu 45 tisíci korunami. Ale františkáni chtějí prodávat areál jako celek,“ popsal situaci starosta Bechyně Pavel Houdek.

Přístup do zahrad je nyní volný

V zahradě městské kulturní středisko pořádá každoročně například celostátní přehlídku divadelních souborů Divadlo v trávě nebo hudební festival Duhafest. Klášterní zahrada je využívána jako městský park a mohou se zde volně pohybovat obyvatelé. Prodejem do rukou soukromého vlastníka by svobodný pohyb v areálu mohl skončit. Koupi komplexu v loňském roce projednávali bechyňští zastupitelé, kteří by si ale představovali nižší cenu.

„Je třeba si uvědomit, že tam jsou nutné i další investice do oprav a údržby v řádu desítek milionů korun,“ doplnil Houdek. Podotkl, že v takovém rozsahu není nyní ani možné případně čerpat nějaký dotační titul.

„S františkány jsme ve spojení a byli bychom ochotni jednat, ale jen v případě snížení ceny,“ uzavřel Houdek. Kostel si nyní od františkánů pronajímá římskokatolická farnost Bechyně, klášter a zahradu využívá Základní umělecká škola Václava Pichla.

O bývalý klášter, kostel a zahradu neprojevil zájem ani Jihočeský kraj nebo českobudějovické biskupství. „Ti mají své zázemí jinde. Nejsme ovšem uzavřeni dalšímu jednání a je to otevřené,“ komentoval Dohnal. Páter doufá, že budoucí majitel zachová historický ráz celého komplexu. „Dovedl bych si představit, kdyby tam byl hotel, škola, nebo ubytovna a místo by stále nějakým způsobem sloužilo lidem,“ představil svoje vize. Doplnil, že realitní kanceláři, která prodej zprostředkovává, se ozvalo několik soukromých zájemců.