Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jihu Čech je nakažených klíšťovou encefalitidou dvakrát víc než loni

  14:53aktualizováno  14:53
Lékaři varují před nárůstem zrádné klíšťové encefalitidy. Klíšťat je mnohem víc než v předchozích dvou sezonách. Letošní poměrně deštivé počasí je pro ně ideální. A s jejich vysokou populací roste i riziko nákazy obávanou klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ačkoli prázdniny jsou teprve na začátku a největší vlnu nákaz od drobných parazitů zaznamenávají lékaři obvykle v červenci a druhou v září, už první letošní počty pacientů jsou varující.

„Nemocných s klíšťovou encefalitidou je na jihu Čech o polovinu víc než loni v této době. V polovině roku 2015 jsme evidovali sedm případů, letos 15,“ poznamenala krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Při pohledu do jednotlivých okresů je šest pacientů z Táborska, čtyři z Českokrumlovska, tři ze Strakonicka a po jednom z Českobudějovicka a Prachaticka. Zatím žádný případ nenahlásili lékaři z Písecka a Jindřichohradecka.

„Když se podíváme na věk těch patnácti nemocných, nejvíc jich patří do skupiny 45 až 64 let. Je to celkem osm pacientů, pro které je toto onemocnění, často i kvůli dalším chronickým chorobám, velmi nebezpečné. Často se potýkají s doživotními následky v podobě velké únavy, bolesti hlavy i pohybového postižení,“ podotkla Luňáčková.

Lidé si vozí nemoc do jiných krajů i zemí

Lékaři stále zdůrazňují, že proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé účinně bránit očkováním, které lze podstoupit celoročně. Rodiče mohou nechat očkovat dítě od jednoho roku věku. Nejdůležitější je podle odborníků pro aktivní seniory, kteří žijí přes léto na chalupě v přírodě nebo rybaří či chodí na houby a borůvky.

Jižní Čechy jsou totiž evropsky známým ohniskem klíšťové encefalitidy a z turisticky oblíbeného regionu si ji odvážejí i rekreanti z jiných krajů a zemí. Jihočeši pravidelně vedou neslavný republikový primát v počtu těchto nákaz.

Vakcína proti klíšťové encefalitidě nespadá mezi povinná očkování, lidé si ji tak musí hradit sami. Jenže už i zdravotní pojišťovny přišly na to, že se jim vyplatí přispět svým klientům na vakcínu a ušetřit mnohonásobně vyšší výdaje za léčbu.

„Průměrné náklady na léčbu jednoho klienta VZP s klíšťovkou loni dosáhly částky 14,5 tisíce korun,“ sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Dodal, že od března zvýšila největší pojišťovna v zemi příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě z 500 na 650 korun.

Boreliózy je stejně jako loni

Zajímavé je, že počet pacientů s lymskou boreliózou, která je nejčastějším onemocněním přenášeným infikovanými klíšťaty, se v kraji nezvýšil. Vloni jich hygienici v jižních Čechách v polovině roku evidovali 48, letos 47.

Lymskou boreliózu považují odborníci za méně nebezpečnou než klíšťovou encefalitidu, pacient se z ní může při včasné a kvalitní léčbě antibiotiky zcela vyléčit. Ale nelze se proti ní bránit očkováním.

„Přesto by se vyléčení lidé měli mít před klíšťaty i nadále na pozoru a chránit se repelenty a vhodným oblečením. Boreliózu totiž mohou dostat znovu,“ připomíná lékařka Dagmar Benešová z budějovického očkovacího centra Avenier.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Najdete na iDNES.cz