Kniha přiblíží nevidomým nejznámější místa šumavského parku. | foto: archiv NPŠ

Nevidomí se díky knize v Brailleově písmu seznamují se Šumavou

  • 0
Nevidomí lidé mohou blíže poznat Národní park Šumava. Rezervace vydala první knihu v Brailleově písmu i s unikátními reliéfními mapami. Zrakově postižení tak mají poprvé šanci si představit, jak velké území zabírá park či kde jsou nejznámější turistické cíle a vrcholy.

Autorem publikace Šumava pro všechny - Průvodce pro turisty se zrakovým postižením je Jiří Vencl z Prahy, který sám chodí s bílou holí. Podle něj je Šumava pro nevidomé málo známá, avšak velmi lákavá.

"Nevidomý člověk vnímá své okolí dalšími smysly mnohem více než vidoucí. Vnímá zvuky, vůně a to je pro něj atmosféra, která se nedá nijak jinak získat," popsal Vencl.

Kniha obsahuje 12 doporučených tras, které jsou vhodné pro vozíčkáře i pro nevidomé. "V přístupnosti terénu a kvality povrchu jsou potřeby nevidomých podobné jako u vozíčkářů. V terénu s kořeny, kalužemi a bahnem je to pro nás složité," dodal Vencl.

Unikátní jsou zejména mapy, díky nimž si mohou nevidomí poprvé udělat představu, jak velké území zabírá park, jak je orientovaný podle světových stran, kde leží významné vrcholy nebo jezera.

Knihu pokřtili zleva Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, její autor Jiří Vencl a šéf parku Pavel Hubený.

Správa parku knihu vydala v počtu sta kusů a bude ji distribuovat přímo konkrétním lidem ve spolupráci s Národní radou zrakově postižených.

Vydání publikace, kterou připravilo už minulé vedení rezervace, je podle ředitele správy parku Pavla Hubeného jedním z kroků k dalšímu zpřístupnění území lidem s handicapem. V návaznosti na knihu chce například umístit přímo v terénu tabulky s popisem vybraných míst ve slepeckém písmu.

"Jsem opravdu rád, že jsme konečně udělali něco, co přiblíží tak krásné území, jako je Šumava, i lidem, kteří ji nemohou vidět," říká ředitel Hubený.

Knihu ocenil také Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. Handicapovaní podle něj potřebují pro kvalitní život nejen zajištění bydlení, obživy, práce, zdravotní péče, ale také další věci, které si mohou dopřát zdraví lidé - zábavu, odpočinek, rekreaci.

Kniha Šumava pro všechny se tak zařadila do jedenáctky českých knih v Brailleově písmu, které obsahují reliéfní mapy. Správa parku ji vydala v počtu sta kusů a bude ji distribuovat přímo konkrétním lidem ve spolupráci s Národní radou zrakově postižených. K dispozici bude i na infocentrech parku.