Budova téměř dokončené moderní písecké knihovny. Rozpočet počítá se zhruba 20...

Budova téměř dokončené moderní písecké knihovny. Rozpočet počítá se zhruba 20 miliony korun na interiéry. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nová knihovna v Písku nabídne astronomický klub i terasu

  • 1
Symbolickým poklepáním na kámen zahájili minulou středu představitelé Písku významnou investiční akci města. Budova bývalé školy na Alšově náměstí se postupně promění na městskou knihovnu a centrum vzdělávání. Rekonstrukce vyjde na 133 milionů korun.

Slavnou éru pozdně empírové budovy školy z poloviny 19. století na Alšově náměstí dnes připomíná už jen fasáda zdobená reliéfem úlu se včelami, ozubeným kolem, atributy věd a nápisem Pojď sem, synu, uč se moudrým býti. Poslední žáci školu opustili před několika lety.

Po opravě tady vznikne nová městská knihovna a centrum vzdělávání. Příští rok na podzim nabídne čtenářům kvalitní zázemí, více prostoru a pohodlí.

Vzhled nové knihovny vzešel z vítězného návrhu v architektonické soutěži, kterou město vyhlásilo už před čtyřmi lety. Kromě samotné knihovny nabídne například také dvůr s relaxační zahradou a multifunkční vzdělávací prostor.

Ve věži zadního křídla vznikne astronomický klub s přístupem na střechu s výukovou terasou. Na té projekt počítá také s geologickým parkem sestaveným z hornin pocházejících ze sedmi lomů v okolí města.

Stěhování knihovny by nemělo trvat déle než tři týdny

„Oproti původnímu návrhu se v reálu nic moc jinak dělat nebude. Zpracovali jsme sice v pořadí druhý projekt, ten se ale zabýval jen nejtěžšími regály na uskladnění věcí. V původním projektu byly umístěné v krovu, ale narušovalo to krov, stropy a pro budovu to nebylo úplně vhodné. Navrhli jsme proto přístavbu,“ popsal architekt Jan Svoboda z pražského Studia A. B. S.

Samotné stěhování nebude dramatické, současná knihovna sídlí v sousedství. „Budeme na něj mít omezený časový úsek, nemělo by trvat déle než tři týdny. V té době bude zavřeno a požádáme také čtenáře, aby si předtím půjčili maximální počet knih a pak nám je vrátili do nové knihovny,“ podotkl ředitel knihovny Roman Dub.

„Je pro mě strašně důležité, aby do ní našli cestu i lidé, kteří dnešní knihovnu nenavštěvují, protože to, jak je navržená a kolik možností nabízí k využití volného času a vzdělávání, je diametrálně odlišné od současného stavu. Jinak bude prezentován například i knižní fond. Čtenáři uvidí obálky knih, nebudou tu přetékající regály jako dnes,“ naznačil.

Už v současné době knihovna spolupracuje s místním středním odborným učilištěm.

„Pomáháme propagovat učňovské obory, loni jsme začali učiliště představovat formou živých knih. Chodí sem studenti a jejich posluchači a diskutující jsou žáci základních škol. Využíváme skutečnost, že k sobě mají velmi blízko věkově i názorově. Další věcí jsou workshopy týkající se třeba vazby květin a práce s kovem. Mají ohlas, předběžně jsem domluveni na osmi dalších workshopech,“ dodal Dub.

Objekt bude bezbariérový se dvěma výtahy. „Rekonstrukce vyjde na 133 milionů korun. Oproti předpokládané ceně ušetříme asi 20 milionů. Část peněz v maximální výši 15 milionů korun by mohla pokrýt dotace z Evropské unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, o kterou už město požádalo. O tom, jestli se svou žádostí uspěje, se rozhodne koncem letošního roku,“ doplnil místostarosta Josef Knot.

Právě kvůli ceně má projekt také své odpůrce, pro které je stavba zbytečně nákladná.

„Myslím, že je to naopak úžasná věc, nejedná se jen o knihovnu, ale právě i o centrum vzdělávání. Skvělá je už samotná poloha v centru města, takže bude přístupná všem generacím od dětí po seniory. Současně bych chtěla, aby zde vznikl Senior point, středisko pro starší lidi,“ řekla starostka Eva Vanžurová.

Jak město naloží se současnou budovou knihovny, která je v jeho majetku, je zatím otázkou. Už teď je ale jasné, že dům zřejmě nehodlá prodat.