Jak pracovala českobudějovická koalice? Za tři, tedy průměr

  9:30aktualizováno  9:30
Koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL končí v Českých Budějovicích svou vládu v tomto volebním období. MF DNES porovnala, jak se podařilo naplnit sliby koaliční smlouvy.

Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Největší prohra? Krach projektu Multifunkčního centra Dlouhá louka. Největší úspěch? Dotažení stavby silnice, která nově spojuje sídliště Máj a Vltavu.

A jedna zásadní věc, která v sobě spojuje obrovské množství negativních i pozitivních reakcí - parkovací zóny na Pražském předměstí.

I tak lze hodnotit fungování koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL na českobudějovické radnici, jejíž mandát se blíží ke konci.

MF DNES prošla koaliční smlouvu a porovnala programové priority s realitou. Pro úplnost dodejme, že na začátku volebního období vládla sedm měsíců koalice ANO, Občanů pro Budějovice, TOP 09 a lidovců.

1Radnice, samospráva a majetek

Hned prvním bodem této oblasti v koaliční smlouvě je otevřená, transparentní, komunikativní radnice pro občany. Zde by bylo co dohánět. Sami zástupci vedení města v posledním roce ve dvou případech přiznali, že právě komunikaci s obyvateli podcenili. Bylo to při zavádění parkovacích zón a diskusi se sportovními kluby o bourání haly na Dlouhé louce.

Podívejte se, kdo v Českých Budějovicích kandiduje

Transparentní nebylo ani obsazení některých postů v městských společnostech. Na základě politických dohod, nikoli výběrového řízení, usedli na svých postech noví šéfové Lesů a rybníků města a také budějovické teplárny.

Podařilo se sice posílit roli územní komise, která byla povýšena na výbor s uvolněným předsedou, jenž měl tuto pozici na plný úvazek, přesto členové komisí z jednotlivých čtvrtí jen složitě protlačovali své připomínky až k radním.
Pozitivní je, že se podařilo zachovat stabilitu ceny vodného a stočného a Budějovice jsou rovněž v dobré finanční kondici.

2Doprava


Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava, jejíž součástí je i stezka pro cyklisty a pěší.

Právě pro cyklisty se na několika místech značně zlepšila situace. Pohodlné je nyní spojení ze Suchého Vrbného do centra, zčásti je hotová i stezka na Včelnou. Přes Mlýnskou stoku vede nová lávka, přes Vltavu v Rožnově je most. Na několika místech přibyly kolostavy, ale celkově je jich stále málo.

Vedení radnice pracuje na zavádění systémů inteligentního řízení dopravy. Vše má však fungovat až v roce 2022. Zatím město upravilo celou řadu křižovatek, které jsou nyní přehlednější a bezpečnější, i když někteří řidiči to vnímají i negativně, protože přibyly semafory.

Samostatnou kapitolou je parkování. V Jírovcově ulici vyrostlo záchytné parkoviště, které se bude ještě rozrůstat. To přímo souvisí se zavedením parkovacích zón na Pražském předměstí. Právě zavádění zón bylo na přelomu loňského a letošního roku hodně problematické, celou řadu věcí radnice nestihla udělat včas.

Obyvatelé se bouřili, neměli potřebné informace, vše fungovalo polovičatě. Systém si ale sedl a dnes ho občané chválí a na předměstí se parkuje lépe (ale za peníze). Trnem v oku řidičů zůstávají retardéry, které jsou podle nich na mnoha místech zbytečné.

A aktuálně město prohrálo soud a muselo zrušit a následně upravit provoz linky MHD číslo 24, kterou radnice v souvislosti se zónami zavedla. Soud řekl, že nesmí jezdit Krajinskou ulicí do centra.

3Školství a sport


Znovuotevření ZŠ E. Destinové na sídlišti Šumava se podařilo. Pravidelně přibýval i počet míst ve školkách. Rodiče tříletých dětí už dnes v podstatě nemusí mít obavy, že by jejich potomka nepřijaly. A počítá se s dalším zvýšením kapacit.

Za velké plus lze považovat stavbu sportovní haly ve Čtyřech Dvorech při ZŠ O. Nedbala. Celkově město zvyšovalo finanční podporu sportu a rostly například dotace pro tři hlavní profesionální kluby - hokejový Motor, fotbalové Dynamo a volejbalový Jihostroj. Více peněz šlo i na amatérský sport.

4Verdikt MF DNES


V hodnocení můžeme ještě zmínit posílení pozice asistentů prevence kriminality, rozšířila se možnost sběru tříděného odpadu, svoz by však byl někde potřeba častější, nepovedlo se ani najít vhodné místo pro nový plnohodnotný sběrný dvůr.

Výraznou kaňkou zůstává rekonstrukce KD Slavie a jejího okolí, která se nepodařila dotáhnout.

Celkově nelze opomenout řadu pozitiv, ale chyběl větší tah za vytyčenými cíli a koalice mnohdy navazovala na již připravené projekty. Ve škole by koalice dostala od MF DNES trojku, tedy takový průměr.

Autor:

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Pronájmem stánků na adventních trzích města vydělají jen desítky tisíc

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. začaly adventní trhy.

Jihočeská města začínají lákat na adventní program, který často spojují s oblíbenými trhy. Někde trvají jen den, jinde...

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

Jižní Čechy mají druhou nejnižší nezaměstnanost v republice

Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji klesla v říjnu na 1,9 procenta. O práci se ucházelo více než devět tisíc lidí,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz