Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pracovala českobudějovická koalice? Za tři, tedy průměr

  9:30aktualizováno  9:30
Koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL končí v Českých Budějovicích svou vládu v tomto volebním období. MF DNES porovnala, jak se podařilo naplnit sliby koaliční smlouvy.

Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Největší prohra? Krach projektu Multifunkčního centra Dlouhá louka. Největší úspěch? Dotažení stavby silnice, která nově spojuje sídliště Máj a Vltavu.

A jedna zásadní věc, která v sobě spojuje obrovské množství negativních i pozitivních reakcí - parkovací zóny na Pražském předměstí.

I tak lze hodnotit fungování koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL na českobudějovické radnici, jejíž mandát se blíží ke konci.

MF DNES prošla koaliční smlouvu a porovnala programové priority s realitou. Pro úplnost dodejme, že na začátku volebního období vládla sedm měsíců koalice ANO, Občanů pro Budějovice, TOP 09 a lidovců.

1Radnice, samospráva a majetek

Hned prvním bodem této oblasti v koaliční smlouvě je otevřená, transparentní, komunikativní radnice pro občany. Zde by bylo co dohánět. Sami zástupci vedení města v posledním roce ve dvou případech přiznali, že právě komunikaci s obyvateli podcenili. Bylo to při zavádění parkovacích zón a diskusi se sportovními kluby o bourání haly na Dlouhé louce.

Podívejte se, kdo v Českých Budějovicích kandiduje

Transparentní nebylo ani obsazení některých postů v městských společnostech. Na základě politických dohod, nikoli výběrového řízení, usedli na svých postech noví šéfové Lesů a rybníků města a také budějovické teplárny.

Podařilo se sice posílit roli územní komise, která byla povýšena na výbor s uvolněným předsedou, jenž měl tuto pozici na plný úvazek, přesto členové komisí z jednotlivých čtvrtí jen složitě protlačovali své připomínky až k radním.
Pozitivní je, že se podařilo zachovat stabilitu ceny vodného a stočného a Budějovice jsou rovněž v dobré finanční kondici.

2Doprava


Dobrým počinem je, že se po zhruba 20 letech podařilo městu ve spolupráci s krajem postavit silnici spojující sídliště Máj a Vltava, jejíž součástí je i stezka pro cyklisty a pěší.

Právě pro cyklisty se na několika místech značně zlepšila situace. Pohodlné je nyní spojení ze Suchého Vrbného do centra, zčásti je hotová i stezka na Včelnou. Přes Mlýnskou stoku vede nová lávka, přes Vltavu v Rožnově je most. Na několika místech přibyly kolostavy, ale celkově je jich stále málo.

Vedení radnice pracuje na zavádění systémů inteligentního řízení dopravy. Vše má však fungovat až v roce 2022. Zatím město upravilo celou řadu křižovatek, které jsou nyní přehlednější a bezpečnější, i když někteří řidiči to vnímají i negativně, protože přibyly semafory.

Samostatnou kapitolou je parkování. V Jírovcově ulici vyrostlo záchytné parkoviště, které se bude ještě rozrůstat. To přímo souvisí se zavedením parkovacích zón na Pražském předměstí. Právě zavádění zón bylo na přelomu loňského a letošního roku hodně problematické, celou řadu věcí radnice nestihla udělat včas.

Obyvatelé se bouřili, neměli potřebné informace, vše fungovalo polovičatě. Systém si ale sedl a dnes ho občané chválí a na předměstí se parkuje lépe (ale za peníze). Trnem v oku řidičů zůstávají retardéry, které jsou podle nich na mnoha místech zbytečné.

A aktuálně město prohrálo soud a muselo zrušit a následně upravit provoz linky MHD číslo 24, kterou radnice v souvislosti se zónami zavedla. Soud řekl, že nesmí jezdit Krajinskou ulicí do centra.

3Školství a sport


Znovuotevření ZŠ E. Destinové na sídlišti Šumava se podařilo. Pravidelně přibýval i počet míst ve školkách. Rodiče tříletých dětí už dnes v podstatě nemusí mít obavy, že by jejich potomka nepřijaly. A počítá se s dalším zvýšením kapacit.

Za velké plus lze považovat stavbu sportovní haly ve Čtyřech Dvorech při ZŠ O. Nedbala. Celkově město zvyšovalo finanční podporu sportu a rostly například dotace pro tři hlavní profesionální kluby - hokejový Motor, fotbalové Dynamo a volejbalový Jihostroj. Více peněz šlo i na amatérský sport.

4Verdikt MF DNES


V hodnocení můžeme ještě zmínit posílení pozice asistentů prevence kriminality, rozšířila se možnost sběru tříděného odpadu, svoz by však byl někde potřeba častější, nepovedlo se ani najít vhodné místo pro nový plnohodnotný sběrný dvůr.

Výraznou kaňkou zůstává rekonstrukce KD Slavie a jejího okolí, která se nepodařila dotáhnout.

Celkově nelze opomenout řadu pozitiv, ale chyběl větší tah za vytyčenými cíli a koalice mnohdy navazovala na již připravené projekty. Ve škole by koalice dostala od MF DNES trojku, tedy takový průměr.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz