Primátora Jiřího Svobodu odvolali zastupitelé na konci června.

Primátora Jiřího Svobodu odvolali zastupitelé na konci června. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budějovice by mohla vést „vládní“ koalice. Chuť je, chybí další partner

  • 2
ANO, ČSSD a KDU-ČSL chtějí vládnout na českobudějovické radnici podobně jako na vládní úrovni. Dohromady však mají jen 20 hlasů. Potřebují ještě alespoň tři. Vyjednávání je v plném proudu.

Před měsícem sociální demokraté odvolali budějovického primátora z hnutí ANO, nyní by se však oběma stranám zamlouvala vzájemná spolupráce. Jeden z velkých hráčů by ovšem musel udělat ústupek, aby město zase mělo primátora a kompletní radu.

Zástupci ČSSD i ANO se přiklánějí k tomu, okopírovat model celostátní koalice, to znamená společnou vládu ještě s lidovci. Jenže trio drží v současné chvíli pouze 20 z 45 mandátů v zastupitelstvu. Potřebují tak k sobě dalšího partnera.

Může jím být například ODS s třemi hlasy. To by však znamenalo jen křehkou většinu, kterou ČSSD i ANO odmítají.

„Při vyjednávání se opravdu přikláníme k variantě vládní koalice, která by byla optimální. Je to na dobré cestě, ale počítat umí každý. Chceme určitě větší koalici než s 23 hlasy,“ reagoval budějovický zastupitel a poslanec Roman Kubíček (ANO).

Potvrdil, že se o situaci v Budějovicích zajímá i širší vedení hnutí v Praze. Podobné je to i u ostatních a třeba sociální demokraté Miroslav Joch a Petr Podhola jedou zítra do hlavního města, kde budou na grémiu podávat informace o současném stavu.

ČSSD má problém s exprimátorem Thomou

Pokud má vzniknout početně silná koalice, znamená to buď přibrat ještě Občany pro Budějovice (OPB) s osmi hlasy, které preferuje ANO a odmítá ČSSD, nebo se spojit s nezávislými (5 mandátů), kde jsou sympatie přesně naopak (ANO je odmítá, ČSSD je pro).

ANO sice už připustilo, že se s nezávislými mluvit dá, ale koaliční smlouvu na nich stavět nechce.

„Jednání jsou na stole, nechte se překvapit. Určitě se dostáváme k situaci, kdy dokážeme složit koalici, která bude fungovat další tři a půl roku. Stav bez primátora není dobrý, ale není to tak, že kvůli tomu do týdne úspěšně ukončíme vyjednávání,“ řekl Kubíček.

Dobře jsou na tom nyní lidovci. S těmi zatím počítají do koalice v podstatě všichni. Podle ohlasů po jednáních se podařilo uklidnit situaci kolem zastupitele Petra Petra (KDU-ČSL), který svým hlasem přispěl k červnovému odvolání primátora a jeho tří náměstků.

„Je pravda, že ostatní mají zájem o spolupráci s námi. My však nejsme jazýčkem na vahách. V rukou to drží stále ANO a ČSSD, kteří jsou dva hlavní hráči. Bude záležet, jestli se nějak změní jejich představy o dalších koaličních partnerech,“ sdělil lidovecký zastupitel Rudolf Vodička.

Vodička: Mohly by fungovat vazby směrem k celostátní úrovni

Zájem kopírovat vládní koalici měla KDU-ČSL už po podzimních komunálních volbách a stále ji upřednostňuje.

„Pro město velikosti Českých Budějovic by to byla velká výhoda. Pak mohou fungovat stranické vazby směrem k celostátní úrovni. Například při jednání s ministrem kultury ve věci otáčivého hlediště v Krumlově či na ministerstvu dopravy ohledně obchvatu či dálnice,“ vysvětlil Vodička.

Včera měli lidovci jednání se zástupci OPB. Pokud by se právě Občané pro Budějovice stali čtvrtým do „party“, měla by koalice silných 28 hlasů.

Sociální demokraté však vyjednávat s OPB odmítají, protože nechtějí spolupracovat s exprimátorem Jurajem Thomou kvůli tomu, že je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby v takzvané kauze BitServis. Soud byl už několikrát odročen.

„Považujeme to za nepřijatelné vydírání,“ reagoval zastupitel a poslanec František Vácha (OPB).

Sociální demokraté naposledy jednali ve čtvrtek. „Stále držíme model, kdybychom byli v koalici s ANO, KDU-ČSL, ODS a nezávislými,“ konstatoval Joch z ČSSD.

Mezi pěti nezávislými jsou tři vyloučení z hnutí ANO (Eliška Richtrová, Pavel Matoušek, Filip Šmaus), Eva Hajerová (ČSSD) a Kamil Calta (TOP 09). Některé z nich však členové vyjednávacích týmů považují za „neřízené střely“, které mohou hlasovat v rozporu s koaličními dohodami.