Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavští kočí ožívají. Tahají dříví z lesů a vozí turisty v kočárech

  7:34aktualizováno  7:34
Padesátiletý Linus Smatana pracoval celý život jako kočí. Vytahoval se zvířaty dříví z lesů na Šumavě, ale v posledních letech živořil. Technika, harvestory a traktory zvládnou za den více práce. Teď našel novou a vlastně stejnou práci. Pracuje jako kočí pro šumavský národní park.

Kovář Michal Matějka překoval ve středu za pomoci kočího Linuse Smatany ve stáji v Borových Ladách hřebce Čerta. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Vytahuji s koňmi dříví z lesa a předvádím je turistům, budu je vozit i v kočáře a na saních. Dříve jsem musel každý den vylézt na kopec a tam pracovat. Dnes jeden den tahám dříví, druhý den pracuji pro turisty. Kůň si odpočine," říká s radostí v hlase Smatana.

Smatana je původem Slovák, který přišel do Borových Lad v roce 1984 stavět budovu pro zdejší rotu pohraničníků. A už zde zůstal, oženil se a celý život pracoval s koňmi v lese.

Fotogalerie

Dnes je jedním z posledních pěti kočí na Šumavě, kteří se ještě snaží v lesích s koňmi živit. "Tady není život žádný med, nemyslete si. Je to docela rasovina pořád pracovat v lese v náročných terénech," vypráví kočí, kterého si správa parku najala a nyní jej i s jeho koněm, třináctiletým černým slezským norikem Čertem, zaměstnává.

Když Smatana dříve pracoval v lesích, často se u něj turisté zastavovali, fotili si jej a vyptávali se ho.

"Už je to zapomenuté řemeslo. Dokonce někteří říkali, že to nikdy neviděli. Já jsem s lidmi v kontaktu rád, vždy jsem s nimi promlouval o Šumavě, a když byli unavení a byl podvečer, tak jsem je z lesa třeba svezl dolů do vsi," dodává Smatana, který si neumí představit, že by dělal jinou práci. Když jej člověk vidí u koně, nepochybuje.

"Kůň už je zapracovaný, je zvyklý na těžkou práci i na lidi. Za den jsme schopni vytáhnout deset i dvacet kubíků. Záleží na terénu, v komplikovaném je to opravdu složité," dodává kočí. Spolu s kovářem Michalem Matějkou z Výškovic u Vimperka vyměnili ve středu koni podkovy.

Souhrou náhod má nyní Čerta ustájeného právě v bývalé rotě pohraniční stráže v Borových Ladech, která patří správě šumavského parku a která ji coby opuštěnou nemovitost využila právě jako stáje.

Správa parku zaměstnává kočí v Srní, Borových Ladech, Modravě a ve Strážném. Pro vyjížďky po okolí s turisty už má přichystaný jeden kočár a připravuje další. V budoucnu by měl mít každý kočí jeden a zároveň i saně a valník pro práci v lese.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Najdete na iDNES.cz