Matky se naučí kojit ve speciální místnosti. Je první v kraji

  17:08aktualizováno  17:08
Jindřichohradecká porodnice otevřela jako první v Jihočeském kraji kojicí místnost. Vznikla v bývalé sesterně, uvolněné při přestavbě pavilonu. Součástí je pohodlné polohovatelné kojicí křeslo, v němž si maminka udělá pohodlí a může dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

Jindřichohradecká nemocnice má novou místnost pro čerstvé maminky. Na snímku je sestřička Amália Cvengrošová (vpravo) a maminka Ivona Dušková s dcerkou Editou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Malá Edita přišla na svět v jindřichohradecké porodnici císařským řezem a její maminka se obávala, zda ji bude schopná kojit. Po čtyřech dnech od dcerčina narození byla v pondělí jednatřicetiletá Ivona Dušková už zcela klidná.

Ačkoli ještě má s kojením problémy, už ví, jak na to. Vše potřebné jí podrobně vysvětlila specializovaná laktační poradkyně porodnice v příjemném prostředí nové kojicí místnosti, kterou jindřichohradecká nemocnice zprovoznila ve spolupráci s firmou Medela zatím ve zkušebním provozu jako první v kraji.

„Mám ze začátku s kojením problémy, dcerka se mi nepřisaje a ani přes klobouček na kojení nemá sílu mléko do sebe dostat. Sestřička mi doporučila vyzkoušet elektrickou odsávačku. Myslím, že to chce chviličku čas a zvládneme to,“ libuje si Ivona Dušková z Jindřichova Hradce, která sbírá mateřské zkušenosti v místní porodnici se svým prvorozeným dítětem.

Kojicí místnost vybavila jindřichohradecká porodnice v bývalé sesterně, která se tu uvolnila při přestavbě celého pavilonu.

„Napadlo nás, že uvolněný prostor využijeme pro výukovou kojicí místnost. A ve spolupráci s firmou Medela, která nám do ní dodala speciální techniku, jsme ji vybavili a začali používat. Oficiálně ji otevřeme příští úterý,“ popsal Jiří Štětka, primář gynekologicko-porodnického oddělení jindřichohradecké nemocnice.

Maminkám pouštějí vzdělávací pořady

Kojicí místnost není žádný velký sál. Naopak, je to malý útulný rohový pokoj v příjemných pastelových barvách, kterým vévodí oranžová a meruňková. Jeho hlavní součástí je pohodlné speciálně polohovatelné kojicí křeslo, kde si maminka může udělat pohodlí a své dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

„Je tu i několik židlí, abychom si tu mohli shromáždit i víc maminek najednou a poradenství s nimi provádět hromadně. Další součástí je přebalovací stůl a televizní obrazovka, abychom na ní mohli maminkám pouštět vzdělávací programy. A také sortiment kvalitních mechanických a elektrických odsávaček. Maminky si je tu vyzkouší a při odchodu z porodnice si je případně mohou koupit v nemocniční lékárně,“ upřesnil primář.

Novinka v jindřichohradecké nemocnici je společným projektem zdejšího dětského a gynekologicko-porodnického oddělení. Je dalším krokem v současném trendu podporujícím kojení a přirozenou výživu dětí. Jeho součástí je i takzvané laktační poradenství. V každé porodnici a na dětském oddělení je speciálně vyškolená sestra, která se jím zabývá. A do tohoto trendu patří také budování kojicích místností.

„Jejich smyslem je, aby se s maminkou, která začíná kojit nebo případně má s kojením nějaké problémy, bylo kam uchýlit. Tady jí můžeme všechno pořádně vysvětlit, zacvičit ji do technik kojení a přitom zachovat důležitou intimitu,“ objasnil Štětka.

Laktační poradenství ocení hlavně prvorodičky, které mají obecně větší problémy, než se naučí správné držení, správnou techniku kojení a odstříkávání mateřského mléka.

„Ale pomáhá i maminkám, které mají třeba vpáčené bradavky, nebo těm po císařském řezu, jimž se začne tvořit mléko o něco později. Někdy jsou z toho zoufalé, že ho nemají hned, protože nejsou dostatečně poučené,“ podotkl primář Štětka.

Maminkám v jindřichohradecké nemocnici radí porodní asistentka Amália Cvengrošová. „Využívám hodně i vlastní zkušenosti. Mám dvě děti, taky jsem je kojila a spoustu věcí jsem zpočátku nevěděla. Někdy stačí jen malá drobnost a hned to jde lépe,“ řekla Cvengrošová.Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

U Písku narazil kamion do osobního auta. Směr na Prahu byl uzavřený

Kamion v kopci narazil do osobního vozu značky Renault.

Vážná nehoda se ve středu odpoledne stala na Písecku. Na hlavním tahu na Prahu tam kamion zezadu narazil do osobního...

Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Další z rubriky

Chceme stavět nový pavilon a upravit zahradu, říká ředitel výstaviště

„Z mého pohledu nemůže výstaviště dostávat nekonečně mnoho šancí. Musíme si...

Půl roku ve funkci má za sebou ředitel českobudějovického výstaviště Mojmír Severin. Za důležité považuje výstavbu...

Rána letěla a byl jsem chycený, říká primář chirurgie, který se dal na golf

Zamilovaným oborem Václava Šauera je traumatologie, v padesáti letech si z ní...

Václav Šauer je primářem chirurgie českokrumlovské nemocnice. V Masných krámech se rozpovídal o své práci, o tom, jak...

V Ratiboři na Písecku vyhořel byt, hasiči v něm našli mrtvou ženu

Při požáru bytu zemřela seniorka. Ostatní stihli dům opustit bez zranění.

Jeden lidský život si vyžádal požár, který ráno zachvátil byt v domě ve vesnici Ratiboř na Písecku. Šest lidí z...

Najdete na iDNES.cz