Jindřichohradecká nemocnice má novou místnost pro čerstvé maminky. Na snímku je...

Jindřichohradecká nemocnice má novou místnost pro čerstvé maminky. Na snímku je sestřička Amália Cvengrošová (vpravo) a maminka Ivona Dušková s dcerkou Editou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Matky se naučí kojit ve speciální místnosti. Je první v kraji

  • 2
Jindřichohradecká porodnice otevřela jako první v Jihočeském kraji kojicí místnost. Vznikla v bývalé sesterně, uvolněné při přestavbě pavilonu. Součástí je pohodlné polohovatelné kojicí křeslo, v němž si maminka udělá pohodlí a může dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

Malá Edita přišla na svět v jindřichohradecké porodnici císařským řezem a její maminka se obávala, zda ji bude schopná kojit. Po čtyřech dnech od dcerčina narození byla v pondělí jednatřicetiletá Ivona Dušková už zcela klidná.

Ačkoli ještě má s kojením problémy, už ví, jak na to. Vše potřebné jí podrobně vysvětlila specializovaná laktační poradkyně porodnice v příjemném prostředí nové kojicí místnosti, kterou jindřichohradecká nemocnice zprovoznila ve spolupráci s firmou Medela zatím ve zkušebním provozu jako první v kraji.

„Mám ze začátku s kojením problémy, dcerka se mi nepřisaje a ani přes klobouček na kojení nemá sílu mléko do sebe dostat. Sestřička mi doporučila vyzkoušet elektrickou odsávačku. Myslím, že to chce chviličku čas a zvládneme to,“ libuje si Ivona Dušková z Jindřichova Hradce, která sbírá mateřské zkušenosti v místní porodnici se svým prvorozeným dítětem.

Kojicí místnost vybavila jindřichohradecká porodnice v bývalé sesterně, která se tu uvolnila při přestavbě celého pavilonu.

„Napadlo nás, že uvolněný prostor využijeme pro výukovou kojicí místnost. A ve spolupráci s firmou Medela, která nám do ní dodala speciální techniku, jsme ji vybavili a začali používat. Oficiálně ji otevřeme příští úterý,“ popsal Jiří Štětka, primář gynekologicko-porodnického oddělení jindřichohradecké nemocnice.

Maminkám pouštějí vzdělávací pořady

Kojicí místnost není žádný velký sál. Naopak, je to malý útulný rohový pokoj v příjemných pastelových barvách, kterým vévodí oranžová a meruňková. Jeho hlavní součástí je pohodlné speciálně polohovatelné kojicí křeslo, kde si maminka může udělat pohodlí a své dítě pro kojení držet tak, aby bylo v ideální poloze.

„Je tu i několik židlí, abychom si tu mohli shromáždit i víc maminek najednou a poradenství s nimi provádět hromadně. Další součástí je přebalovací stůl a televizní obrazovka, abychom na ní mohli maminkám pouštět vzdělávací programy. A také sortiment kvalitních mechanických a elektrických odsávaček. Maminky si je tu vyzkouší a při odchodu z porodnice si je případně mohou koupit v nemocniční lékárně,“ upřesnil primář.

Novinka v jindřichohradecké nemocnici je společným projektem zdejšího dětského a gynekologicko-porodnického oddělení. Je dalším krokem v současném trendu podporujícím kojení a přirozenou výživu dětí. Jeho součástí je i takzvané laktační poradenství. V každé porodnici a na dětském oddělení je speciálně vyškolená sestra, která se jím zabývá. A do tohoto trendu patří také budování kojicích místností.

„Jejich smyslem je, aby se s maminkou, která začíná kojit nebo případně má s kojením nějaké problémy, bylo kam uchýlit. Tady jí můžeme všechno pořádně vysvětlit, zacvičit ji do technik kojení a přitom zachovat důležitou intimitu,“ objasnil Štětka.

Laktační poradenství ocení hlavně prvorodičky, které mají obecně větší problémy, než se naučí správné držení, správnou techniku kojení a odstříkávání mateřského mléka.

„Ale pomáhá i maminkám, které mají třeba vpáčené bradavky, nebo těm po císařském řezu, jimž se začne tvořit mléko o něco později. Někdy jsou z toho zoufalé, že ho nemají hned, protože nejsou dostatečně poučené,“ podotkl primář Štětka.

Maminkám v jindřichohradecké nemocnici radí porodní asistentka Amália Cvengrošová. „Využívám hodně i vlastní zkušenosti. Mám dvě děti, taky jsem je kojila a spoustu věcí jsem zpočátku nevěděla. Někdy stačí jen malá drobnost a hned to jde lépe,“ řekla Cvengrošová.